Yemen’den Gelen İddia

Yemen haber ajansı SABA, gümrük makamlarından bir yetkilinin verdiği bilgiler ışığında cumartesi günü Yemen’in güneydoğusundaki Aden Limanı’na ulaşan Türk ticaret gemisinden şüphelenen gümrük yetkililerinin araştırması sonucu gemideki bisküvi kutularının içinde çok sayıda ve piyasa değeri 120 milyon dolar olan 3000 susturuculu tabanca çıktığını öne sürdü.

Yemen savunma bakanlığının sitesinde de yer alan haberde Yemen’in güvenlik ve istikrarının zedelenmesine yönelik olarak gönderilen silahlar sebebiyle olay hakkında soruşturma açılacağı belirtildi. Ancak gönderen- alıcı ilişkisi bağlamında taraflara ait bir bilgi açıklanmadı. Türk dışişleri yetkilileri ise kargonun Türkiye’den özel bir şirket tarafından gönderildiğini kabul etmesine rağmen olayın soruşturulacağını belirtti. Bu olaya yönelik Türkiye’ye İran’dan da bir suçlama geldiği belirtiliyor. Buna göre Türkiye’nin ele geçirilen silahlar hakkında açıklama yapmaması ve silahların kime gittiğinin açıklanmasını Yemen’e baskı yaparak engellemeye çalıştığı yönünde suçlamalar yer alıyor.

Bölgede yaşanan Arap Baharı etkisiyle oluşan protesto ortamı sebebiyle görevinden ayrılmak zorunda kalan Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih yerini Abd Rabbuh Mansur El Hadi’ye bırakmasına rağmen ülkede yaşanan karışıklıklar giderilemedi, zira ülkenin kuzeyindeki Şiiler ile güneyindeki Sünniler arasında bir mutabakat sağlanmış değil. Silah gönderilmesi iddialarının da ortaya çıkması karışık olan bu durumu pekiştireceğe benziyor.

(TUİÇ Akademi, CNN, SABAnews, TurkishWeekly, HaberTürk)

Gamze GÜNDÜZ

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...