Yemen’den Gelen İddia

Yemen haber ajansı SABA, gümrük makamlarından bir yetkilinin verdiği bilgiler ışığında cumartesi günü Yemen’in güneydoğusundaki Aden Limanı’na ulaşan Türk ticaret gemisinden şüphelenen gümrük yetkililerinin araştırması sonucu gemideki bisküvi kutularının içinde çok sayıda ve piyasa değeri 120 milyon dolar olan 3000 susturuculu tabanca çıktığını öne sürdü.

Yemen savunma bakanlığının sitesinde de yer alan haberde Yemen’in güvenlik ve istikrarının zedelenmesine yönelik olarak gönderilen silahlar sebebiyle olay hakkında soruşturma açılacağı belirtildi. Ancak gönderen- alıcı ilişkisi bağlamında taraflara ait bir bilgi açıklanmadı. Türk dışişleri yetkilileri ise kargonun Türkiye’den özel bir şirket tarafından gönderildiğini kabul etmesine rağmen olayın soruşturulacağını belirtti. Bu olaya yönelik Türkiye’ye İran’dan da bir suçlama geldiği belirtiliyor. Buna göre Türkiye’nin ele geçirilen silahlar hakkında açıklama yapmaması ve silahların kime gittiğinin açıklanmasını Yemen’e baskı yaparak engellemeye çalıştığı yönünde suçlamalar yer alıyor.

Bölgede yaşanan Arap Baharı etkisiyle oluşan protesto ortamı sebebiyle görevinden ayrılmak zorunda kalan Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih yerini Abd Rabbuh Mansur El Hadi’ye bırakmasına rağmen ülkede yaşanan karışıklıklar giderilemedi, zira ülkenin kuzeyindeki Şiiler ile güneyindeki Sünniler arasında bir mutabakat sağlanmış değil. Silah gönderilmesi iddialarının da ortaya çıkması karışık olan bu durumu pekiştireceğe benziyor.

(TUİÇ Akademi, CNN, SABAnews, TurkishWeekly, HaberTürk)

Gamze GÜNDÜZ

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...