Almanya Aşırı Sağcı NPD’yi Kapatmaya Hazırlanıyor

Almanya’da Neo-Nazi teröristlerin aşırı sağcı Nasyonel Demokrat Parti’de yöneticilik yaptığının ortaya çıkması üzerine partiniAlmanya’da aşırı sağcı parti NPD’nin (Nationaldemokratische Partei Deutschlands Die Volksunion) siyasetten men edilmesi için ilk adım atıldı.

Wiesbaden’de bir araya gelen Federal ve Eyalet İçişleri Bakanları’nın katıldığı toplantıda, çalışma grubu oluşturuldu. Çalışma grubu partinin kapatılmasını sağlayacak davayı açacak.

Kısa bir süre önce 8’i Türk 9 göçmeni öldüren Neo-Nazi teröristlerin NPD’de yöneticilik yaptığı ortaya çıkmıştı.

2003’te de partinin kapatılması için Anayasa Mahkemesi’nde dava açılmış, ancak o zaman yeterli kanıt bulunamadığı için sonuç alınamamıştı.

Üzerlerindeki baskı giderek artan aşırı sağcılar Köln’de sokağa indi. Ancak Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kalk semtinde gösteri yapmak isteyen 20 kişilik gruba çevre sakinleri geçit vermedi.

Neo-Naziler, sol grupların da destek verdiği yüzlerce kişi tarafından protesto edildi. Başkent Berlin’de ise ırkçılık karşıtları toplandı.

1 Kişi Tutuklandı

Almanya’da 2000-2006 yılları arasında Türkleri öldüren aşırı sağcı katillerine yardımcı olduğu gerekçesiyle Matthias D. (36) adlı bir Alman daha gözaltına alındı.

Karlsruhe kentindeki Federal Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, Saksonya eyaletinde bu sabah polis baskınıyla yakalanan Matthias D’nin, aşırı sağcı katiller Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos ile kendilerine yardımcı olan Beate Zschaepe’nin oluşturduğu yasa dışı “Nasyonalsosyalist Yeraltı” (NSU) örgütüne iki olayda yardımcı olmakla suçlandığı bildirildi.

 

(tuicakademi-CNN)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Helikopter Kazasında Ölümü ve Olası Senaryolar

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesi,...

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...