Almanya Özel Seyahat Vizelerini Askıya Alıyor

Kamboçya’da ki muhalefet partisi ve Başbakan Hun Sen’in ana rakibi olan Kamboçya Ulusal Kurtarma Partisi, CNRP’nin geçen yıl mahkeme kararıyla kapatılmasının ardından Alman Hükümeti 22 Şubat 2018 Perşembe günü, Başbakan Hun Sen ve ailesinin de dâhil olacağı Kamboçya ile olan özel seyahat vizelerinin askıya alındığını doğruladı.

16 Kasım’da CNRP yüksek mahkeme tarafından kapatılarak, eski Muhalefet Lideri Kem Sokha, vatana ihanet sebebiyle tutuklanmıştı. Bu durum, eleştiri oklarının Kamboçya’ya yönelmesine neden olmuştu.

Almanya Dışişleri Bakanlığının resmi bir kaynağı tarafından, Khmer Times’a yapılan bu açıklamada; Kamboçya ile var olan özel seyahat vizesinin askıya alındığı açıklanırken, buna dâhil gruplar arasında;  Başbakan Hun Sen ve ailesi, Kamboçyalı hükümet üyeleri, yüksek rütbeli askeri yetkililer ve Kamboçya’daki yüksek mahkemenin başkanları yer aldı.

Resmi yetkili, bu kararın Kamboçya’da ki muhalefetin dağılmasına bir tepki olduğunu, Almanya’nın, Avrupa Birliği içerisinde yer alan diğer ülkelere de bu kararı alması yönünde telkinlerde bulunduğunu belirtti.

Kamboçya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Chum Sounry tarafından Alman Hükümeti’nin aldığı karara yönelik; karara saygı gösterdiklerini belirtirken, Alman Hükümeti’nin, Kamboçya’nın siyasi gerçeklerini değerlendirmeden alınan bu karardan dolayı üzüntü duyduklarını dile getirdi.

Kamboçya Halk Partisi (CPP) Sözcüsü Sok Eysan, hükümet yetkililerinin Almanya’nın vizeleri askıya almasını umursamadıklarını belirtirken, Almanya’nın çok soğuk olduğunu ve Almanya’ya gidemedikleri takdirde ölmeyeceklerini dile getirdi.

Enver Alper DEMİRCİ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...