Jacinda Ardern, LGBT Onur Yürüyüşü’ne Katılan, İlk Yeni Zelanda Başbakanı Oldu

0
308

Jacinda Ardern, ülkedeki Gay Onur Yürüyüşü’ne katılan ilk Yeni Zelanda başbakanı oldu. Cumartesi akşamı, Auckland’da gerçekleşen yürüyüşü 25.000’den fazla kişi izledi ve İşçi Partisi lideri de bu renkli etkinliğe katılanlardan biri idi.

Ardern, yürüyüşü “bilhassa özel” bir deneyim olarak değerlendirdi. Başbakan, çok canlı tarza sahip olanların arasına karışmasa da dans ederek festivale katıldı. İsteyenler ile özçekim yaptı ve kalabalığın üyelerinden bazıları ona sarılacak kadar şanslı idi. Ardern, Yeni Zelanda’da yaşayan LGBT bireylerin hala zorbalık, zihinsel sağlık sorunları ve ayrımcılık gibi birçok problem ile yüzleşmek zorunda kaldıklarını ifade etti. Sözlerine nihayetinde bu yürüyüş kapsayıcılık ve çeşitlilik hakkında ve TVNZ’ye verdiği demeçte, ekibinin yıllar içinde bunun gerçekleştirmek adına yaptıkları çalışmalardan gurur duyduğunu söyledi.

Gösterinin düzenleyicisi olan Shaughan Woodcock, başbakanın yürüyüşe katılmasını ileriye dönük büyük bir adım olarak değerlendirdi. Woodcock, “ Bence genel mesaj, ilerici bir hükümetin liderliği altında olduğumuz, sadece bir grup değil, tüm grupları temsil eden.” dedi. Sözlerini “ Yeni Zelanda’nın dışına çok açık bir mesaj olduğunu ve Yeni Zelanda’nın temel insan hakları ve Gökkuşağı Komitesinin insan hakları alanında öncülük ettiğini ve diğer ülkelerin de adım atmasının zamanın geldi.” diyerek sürdürdü.

Pınar ŞAHİN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here