Bulgaristan ve Yabancı Düşmanlığı: Lukov Yürüyüşü

Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’da aşırı sağcı bir örgüt olan Bulgaristan Ulusal Birliği (BNS) tarafından faşist lider Hristo Lukov’u anmak için bir yürüyüş düzenlendi.

Yerel makamlar tarafından engellenmeye çalışılmış olsa da organizatörler tarafından vatandaşlık haklarının kullanıldığının ispatlanması üzerine yürüyüş yapıldı. Provokasyona son derece açık bir eylem olan bu yürüyüş karşıt görüşlü bir grubun da aynı gün bir eylem düzenlemesi nedeniyle herhangi bir soruna ve çatışmaya mahal vermemek adına yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşti. Yürüyüşe katılan 1000 kadar kişinin “Özgürlük ya da ölüm!” ve “Tüm komünistler mahkemeye!” şeklinde sloganlar atarak yaktıkları meşalelerle Sofya’nın şehir merkezine kadar yürüdü. Yaklaşık 3 saat süren yürüyüşe ve gösterilere Avrupa’nın farklı ülkelerinde faaliyet gösteren aşırı sağcı gruplar da katılım gösterdi.

Yürüyüşe başta Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı olmak üzere çeşitli çevrelerden yüksek tonda kınamalar geldi. Buna karşın BNS lideri Plamen Dimitrov yaptığı açıklamada kendilerinin anti- semitik, İslam ya da yabancı düşmanı olmadıklarını, sadece aşırı milliyetçi olduklarını söyledi. Ülkelerin insan hakları üzerine neler yaptığını inceleyen bir grup olan Helsinki Komisyonu’nda uzmanlık görevinde bulunan Bulgar asıllı Radoslav Stoyanov ise BNS’nin düzenlediği yürüyüşün kanuna aykırı bir durum teşkil etmediğini belirtti. Sözlerine ayrı bir parantez açan Stoyanov “Kanunsuz bir durum yok ancak bu tarzdaki yürüyüş ve oluşumlar dünyada yükselen akımlarla beraber ülke içinde de yabancı düşmanlığı, İslam düşmanlığı, homofobik görüşlerde ve nefret suçlarında 15 yıldan beri ciddi oranda artışa neden oluyor.”  diyor.

Hristo Lukov 1930 ve 1940’larda, faşist ve anti-semitist bir organizasyon olarak görülen Bulgar Ulusal Lejyonları Birliği’ni yönetti ve aynı yıllarda Bulgaristan’ın savunma bakanlığını da yaptı. 1943’te komünist bir grup tarafından suikasta uğrayan aşırı milliyetçi lider ölümüne dikkat çekmek için 15 yıldan beri yürüyüş yapılarak anılıyor.

Yusuf Mehmet
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye ve Yunanistan Avrupa Hava Kalkanı Girişimi’ne Katıldı

Avrupa'nın güvenlik mimarisinde önemli bir gelişme olarak kaydedilen, Türkiye...

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...