Almanya Savunma Bakanı İstifa Etti

Almanya Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg, doktora tezinin bazı bölümlerinin çalıntı olduğu iddiaları sonrasında istifa etti.

Kamuoyu yoklamalarında büyük farkla ’Almanların en çok güvendiği ve sevdiği siyasetçi’ sıralamasında iki yıla yakın bir süredir ilk sırayı kimseye kaptırmayan Federal Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg, doktora tezinin bazı bölümlerinin çalıntı olduğu suçlamalarından aklanamayarak istifa etmek zorunda kaldı.

Bugün Berlin’de bir basın toplantısı düzenleyerek kararını açıklayan 39 yaşındaki Guttenberg, istifa mektubunu Başbakan Angela Merkel’e sunduğunu ve tüm siyasi görevlerinden bugün ayrıldığını açıkladı. 2006 yılında Almanya’nın Bayreuth Üniversitesi’nde yazdığı doktora tezinin birçok yerinde, başka yazar ve araştırmalardan kaynak belirtilmeden alıntı yaptığı suçlamalarının bundan böyle görevini gerektiği gibi yerine getirmesine engel ve hükümetin de çalışmalarına yük olacağını söyleyen Guttenberg, bu konuda kamuoyunu kısmen yanlış bilgilendirdiği için özür diledi.

Almanya’nın en zengin ailelerinden birinin oğlu Karl Theodor zu Guttenberg’in istifa sonrasında etmesi eskiden çalıştığı ormancılık alanındaki işine dönmesi bekleniyor, Guttenberg’in babası Almanya’da ‘Ormanlar kralı’ olarak tanınıyor. Başbakan Angela Merkel’in istifa sonrasında Hannover’de süren ve dün akşam Başbakan Erdoğan ile birlikte açılışını yaptığı Bilgi ve İletişim Teknolojileri Fuarı CeBİT’te kalmayı tercih etmesi dikkati çekerken, Guttenberg’in yerine kimin atanacağı ise şu ana kadar kesinleşmedi

 (tuicakademi, VOAnews)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...