Almanya’da Koalisyon Görüşmeleri Sürüyor

Eylül 2017’deki genel seçimde Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birliği (CSU) sandıktan ilk sırada çıksa da o tarihten bugüne kadar bir koalisyon hükümeti kurmayı başaramadı.

Seçimden önceki koalisyon ortağı  Sosyal Demokrat Parti (SPD) seçimin ardından koalisyonda yer almayacaklarını söyleyince Merkel, Yeşiller ve Hür Demokratlar’ı bir araya getirecek bir koalisyon formülü için uğraşmış ancak bu iki parti göç ve doğa konuları başta olmak üzere pek çok konuda anlaşamayınca bu koalisyon görüşmeleri de çökmüştü.

Öte yandan koalisyonun kurulamaması nedeniyle SPD üzerinde, ülkenin yeniden seçime gitmemesi için koalisyon görüşmelerine girme yönünde baskı oluşmaya başladı. Bunun üzerine Ocak ayında bir araya gelen Angela Merkel ve SPD lideri Martin Schulz koalisyon görüşmelerine başladı.

24 Eylül’deki seçimler sonrasında yeni hükümetin kurulamadığı Almanya’da, büyük koalisyon olarak adlandırılan koalisyon hükümetinin kurulması için bir haftadan uzun bir süredir süren görüşmeler halen devam ediyor. Taraflar, koalisyon görüşmelerine başlarken müzakereleri 4 Şubat Pazar günü bitirmeyi hedeflediklerini açıklamışlardı. Ancak bu tarihi takip eden iki gün “tampon gün” olarak belirtilmişti ve görüşmelerde uzun süren müzakereler nedeniyle bu günlerin kullanılabileceği belirtiliyor.

Büyük koalisyonun kurulamaması durumunda erken seçimin gündeme gelmesi veya başbakanın azınlık hükümeti kurması ihtimalleri bulunuyor.

Aybüke Rabia HALİL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...