Avrupa Birliği’nden Polonya’ya ‘Disiplin Cezası’

Avrupa Komisyonu, Polonya’da yapılan yargı reformunun hukukun üstünlüğü prensibine aykırı olduğunu belirterek, daha önce hiçbir ülkeye uygulanmayan AB’de oy hakkının elinden alınması sürecini başlattı.

Komisyon’da üyelerinin haftalık toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Komisyon Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, “AB Komisyonu olarak Polonya’da hukukun üstünlüğünün ciddi ihlal edildiği sonucuna vardık. AB Komisyonu olarak Polonya’ya yönelik 7. madde prosedürünü yürürlüğe koymaya karar verdik” dedi.

Timmermans yaptığı açıklamada, ‘’ 7. Maddeyi başlatmaya karar verdik çünkü Polonya bize başka bir seçenek bırakmadı. Polonya hükümetiyle diyaloğa 7 gün 24 saat açığız’’ dedi.

Polonya’da Hükümet Sözcüsü Beata Mazurek’ten, karara tepki gösterdi. Verilen kararın hukuki dayanağının olmadığını ve kararın ‘siyasi nedenlerden ötürü alındığını’ söyledi.

7. Madde nedir?

Avrupa Birliği’nin, üye ülkeler içinde temel insan hakları ihlalleri tespit etmesi durumunda yürürlüğe koyulan 7. madde, iki bölümden oluşuyor. 7. maddenin birinci fırkasında, söz konusu ülkeye resmi bir uyarı verilmesi, ikinci fıkrasında ise, insan haklarını ihlal eden ülkeye ciddi yaptırımlar gerçekleştirilmesini öngörüyor.

Burak YÖRÜK
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...