Belçika Başbakanı Michel: Türkiye Avrupa Birliğine Üye Olmamalı

Belçika Başbakanı Charles Michel, Rusya’nın Başkenti Moskova’da yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkeleri arasında yeri yoktur. Ancak AB ile Türkiye arasında stratejik işbirliği yapılmalı” dedi. Michel, Türkiye’nin AB’ye üye olmaması gerektiğini söyleyip iki taraf arasındaki stratejik ortaklığın geliştirilmesi gerekli olduğunu vurguladı.

Ziyareti sırasında Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev ile görüştü. Daha sonra Moskova Yüksek Ekonomi Okulu’nu da ziyaret ederek “Avrupa’nın Geleceği” konulu bir konuşma yapan Michel, “Avrupa ülkeleriyle Ankara arasında mevcut karmaşık problemler Türkiye’nin Birlik’e üyeliğini imkânsız kılıyor. Türkiye bu yüzden AB üyesi olmamalı. Tabii bu durum AB ile Türkiye arasında bağların kopması anlamına gelmiyor. Birliğe üyelik yerine Türkiye ile stratejik ortaklık geliştirilmeli” dedi.

Belçika Başbakanı, Türkiye’nin dışında Avrupa’nın geleceğinin de Rusya ile yakından ilgili olduğunu belirterek, ABD’nin Rusya’ya yönelik kabul ettiği yeni yaptırım listesini hayata geçirmek niyetinde olmadığını savundu.

Görüşmelerin ardından, Dmitry Medvedev ve Charles Michel’in huzurunda Protokol, Rusya Federasyonu ile Belçika Krallığı arasında Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığını Önleme Anlaşması ile Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Değişiklik Yapılması Protokolü imzalandı. 19 Mayıs 2015’te Brüksel’de imzalanan Sermaye Hakkındaki Belge, Rusya Federasyonu Maliye Bakan Yardımcısı Ilya Trunin ve Belçika Krallığı Büyükelçisi Jean-Arthur Regibeau tarafından imzalandı.

Charles Michel’in bir sonraki görüşmesinde Putin ile bir araya gelecek.

Ebrar GENC
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...