Belçika Başbakanı Michel: Türkiye Avrupa Birliğine Üye Olmamalı

Belçika Başbakanı Charles Michel, Rusya’nın Başkenti Moskova’da yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkeleri arasında yeri yoktur. Ancak AB ile Türkiye arasında stratejik işbirliği yapılmalı” dedi. Michel, Türkiye’nin AB’ye üye olmaması gerektiğini söyleyip iki taraf arasındaki stratejik ortaklığın geliştirilmesi gerekli olduğunu vurguladı.

Ziyareti sırasında Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev ile görüştü. Daha sonra Moskova Yüksek Ekonomi Okulu’nu da ziyaret ederek “Avrupa’nın Geleceği” konulu bir konuşma yapan Michel, “Avrupa ülkeleriyle Ankara arasında mevcut karmaşık problemler Türkiye’nin Birlik’e üyeliğini imkânsız kılıyor. Türkiye bu yüzden AB üyesi olmamalı. Tabii bu durum AB ile Türkiye arasında bağların kopması anlamına gelmiyor. Birliğe üyelik yerine Türkiye ile stratejik ortaklık geliştirilmeli” dedi.

Belçika Başbakanı, Türkiye’nin dışında Avrupa’nın geleceğinin de Rusya ile yakından ilgili olduğunu belirterek, ABD’nin Rusya’ya yönelik kabul ettiği yeni yaptırım listesini hayata geçirmek niyetinde olmadığını savundu.

Görüşmelerin ardından, Dmitry Medvedev ve Charles Michel’in huzurunda Protokol, Rusya Federasyonu ile Belçika Krallığı arasında Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığını Önleme Anlaşması ile Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Değişiklik Yapılması Protokolü imzalandı. 19 Mayıs 2015’te Brüksel’de imzalanan Sermaye Hakkındaki Belge, Rusya Federasyonu Maliye Bakan Yardımcısı Ilya Trunin ve Belçika Krallığı Büyükelçisi Jean-Arthur Regibeau tarafından imzalandı.

Charles Michel’in bir sonraki görüşmesinde Putin ile bir araya gelecek.

Ebrar GENC
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

47,985BeğenenlerBeğen
6,460TakipçilerTakip Et
8,617TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Yeniden Çözüm(süzlük) Süreci mi?

Geçtiğimiz hafta AK Parti eski milletvekili Mehmet Metiner “Kürt...

Sosyal Medya Yasası ve Dezenformasyonla Mücadele

Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden sosyal medya düzenlemesi...

Çin’in Balkanlar Politikası

Balkanlarda gün geçtikçe nüfuz alanını artıran Çin, bu nüfuzu...

Son Zamanlarda Artan Mı? Yoksa Görünürlük Kazanan Mı?

Bu yazıda, irdelenecek konu herhangi bir olayın ardından o...