Gine’de Yerel Seçim

Gine’de seçmenler yerel seçimler için 4 Şubat Pazar günü sandık başına gidecek. Bağımsız Ulusal Seçim Komisyonu Başkanı Salif Kébé seçimler için bütün hazırlıkların yapıldığını belirtti.

2010 yılından bu yana devam eden ve ertelenen belediye seçimleri, nihayet 4 Şubat Pazar günü yapılacak. Bağımsız Ulusal Seçim Komisyonu (CENI) Başkanı Salif Kébé, oylamanın iyi bir şekilde yapılmasına ilişkin şartların nasıl yerine getirilmesini sağladığını Jeune Afrique’e verdiği röportajda açıkladı.

Seçim kampanyası, 3 Şubat Cumartesi gece yarısı sona erdi. Ülkenin kuzeydoğusundaki madencilik kasabası Boke’de beklentisi yüksek olan seçmenler yeni bir belediye başkanı seçecek. Üç ana Gine partisi şehrin belediye binası için çatışmaya başladı. Elektrik sorunu yaşayan kasaba Boke’deki ölümcül 2017 protestolarının temel taleplerinden biri elektriğin sağlanmasıydı.

4 Şubat Pazar günü yapılacak olan eski yerel seçimlerde, Bağımsız Ulusal Seçim Komisyonu Başkanı Salif Kébé, uzun süredir beklenen bu seçimin ana lojistik konularından bahsetti. “Şimdiye dek, hem finansal olarak hem de teknik olarak, mobilizasyonda ya da kişilerin eğitimi ve emniyetli oy verme alanlarını engelleyecek önemli bir sorun bulunmuyor. Her şey güzel gidiyor ve böylece 4 Şubat’ta hedefimize ulaşacağız” açıklamasında bulundu.

Seçim bütçesi için doğru düzenlemeleri yaptıklarından hükümete teşekkürlerini bildiren Kébé oylamadan bir ay önce bütçenin tamamının 350 milyar Gine Frangı (yaklaşık 31.295.089 avro) Bağımsız Ulusal Seçim Komisyonu’nun hesabına aktarıldığını belirtti.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

48,083BeğenenlerBeğen
6,275TakipçilerTakip Et
8,648TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Explained – Politik Doğruculuk Belgesel Analizi

Politik doğruculuk diğer bir deyişle siyaseten doğruculuk günümüz popüler...

Metropol ve Birey: Kapitalizmin Kıskacında Bir Çözülme Hikâyesi

Özet Bu çalışma metropol ve birey arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ekonomi...

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...