Gine’de Yerel Seçim

Gine’de seçmenler yerel seçimler için 4 Şubat Pazar günü sandık başına gidecek. Bağımsız Ulusal Seçim Komisyonu Başkanı Salif Kébé seçimler için bütün hazırlıkların yapıldığını belirtti.

2010 yılından bu yana devam eden ve ertelenen belediye seçimleri, nihayet 4 Şubat Pazar günü yapılacak. Bağımsız Ulusal Seçim Komisyonu (CENI) Başkanı Salif Kébé, oylamanın iyi bir şekilde yapılmasına ilişkin şartların nasıl yerine getirilmesini sağladığını Jeune Afrique’e verdiği röportajda açıkladı.

Seçim kampanyası, 3 Şubat Cumartesi gece yarısı sona erdi. Ülkenin kuzeydoğusundaki madencilik kasabası Boke’de beklentisi yüksek olan seçmenler yeni bir belediye başkanı seçecek. Üç ana Gine partisi şehrin belediye binası için çatışmaya başladı. Elektrik sorunu yaşayan kasaba Boke’deki ölümcül 2017 protestolarının temel taleplerinden biri elektriğin sağlanmasıydı.

4 Şubat Pazar günü yapılacak olan eski yerel seçimlerde, Bağımsız Ulusal Seçim Komisyonu Başkanı Salif Kébé, uzun süredir beklenen bu seçimin ana lojistik konularından bahsetti. “Şimdiye dek, hem finansal olarak hem de teknik olarak, mobilizasyonda ya da kişilerin eğitimi ve emniyetli oy verme alanlarını engelleyecek önemli bir sorun bulunmuyor. Her şey güzel gidiyor ve böylece 4 Şubat’ta hedefimize ulaşacağız” açıklamasında bulundu.

Seçim bütçesi için doğru düzenlemeleri yaptıklarından hükümete teşekkürlerini bildiren Kébé oylamadan bir ay önce bütçenin tamamının 350 milyar Gine Frangı (yaklaşık 31.295.089 avro) Bağımsız Ulusal Seçim Komisyonu’nun hesabına aktarıldığını belirtti.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.