Almanya’da Ziyaret Öncesi Türkiye Kavgası

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Almanya ziyareti öncesinde, Türkiye’nin AB üyeliği Alman siyasetini oldukça meşgul ediyor. Başbakan Erdoğan’ın ziyaret edeceği Almanya’da muhafazakâr politikacı Volker Kauder, dini özgürlük garanti altına alınmadığı sürece Türkiye ile müzakerelerin durdurulması çağrısından bulundu.

Hıristiyan Birlik Partilerinin Meclis Grup Başkanı Kauder, “Türkiye’de dini özgürlükler güvence altına alınıncaya kadar Avrupa Birliği’nden yeni bir müzakere başlığı açmamasını talep ediyorum” şeklinde konuştu. Ayrıca Krauder, Türkiye’nin yaptığı açıklamaları yeterli bulmadığını da söyledi.

Ayrıca, Kauder’in bu çıkışının ardından, sol muhalefetten Kauder’in açıklamalarına tepki geldi. Sosyal Demokrat Parti Yardımcısı Gernot Erler, Birlik Partilerini, üyelik müzakerelerine açık şekilde atıfta bulunan koalisyon anlaşmasını ihlal etmekle suçladı.

Erler, “Tagesspiegel” gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Ortadoğu’da artan etkisi karşısında böyle bir tutum takınmanın “kesinlikle akılsızca” olduğunu savundu.

Diğer sol parti yetkililerin açıklamalarında da, Türkiye’nin özellikle son dönem kilit rollerine ve politikalarına değinildi. Kauder’in açıklamalarını kabul etmediklerini söylediler.

Koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti’nin Avrupa politikaları sözcüsü Michael Link de “zamansız bir şekilde müzakelerin son bulmasını isteyenler, AB’nin Türkiye’ye kalıcı bir bağlandığını ve bunun büyük anlam taşıdığını bilmiyor demektir” diye konuştu.

(tuicakademi- dw/world)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...