Almanya’da Ziyaret Öncesi Türkiye Kavgası

0
91

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Almanya ziyareti öncesinde, Türkiye’nin AB üyeliği Alman siyasetini oldukça meşgul ediyor. Başbakan Erdoğan’ın ziyaret edeceği Almanya’da muhafazakâr politikacı Volker Kauder, dini özgürlük garanti altına alınmadığı sürece Türkiye ile müzakerelerin durdurulması çağrısından bulundu.

Hıristiyan Birlik Partilerinin Meclis Grup Başkanı Kauder, “Türkiye’de dini özgürlükler güvence altına alınıncaya kadar Avrupa Birliği’nden yeni bir müzakere başlığı açmamasını talep ediyorum” şeklinde konuştu. Ayrıca Krauder, Türkiye’nin yaptığı açıklamaları yeterli bulmadığını da söyledi.

Sponsorlu

Ayrıca, Kauder’in bu çıkışının ardından, sol muhalefetten Kauder’in açıklamalarına tepki geldi. Sosyal Demokrat Parti Yardımcısı Gernot Erler, Birlik Partilerini, üyelik müzakerelerine açık şekilde atıfta bulunan koalisyon anlaşmasını ihlal etmekle suçladı.

Erler, “Tagesspiegel” gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Ortadoğu’da artan etkisi karşısında böyle bir tutum takınmanın “kesinlikle akılsızca” olduğunu savundu.

Diğer sol parti yetkililerin açıklamalarında da, Türkiye’nin özellikle son dönem kilit rollerine ve politikalarına değinildi. Kauder’in açıklamalarını kabul etmediklerini söylediler.

Koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti’nin Avrupa politikaları sözcüsü Michael Link de “zamansız bir şekilde müzakelerin son bulmasını isteyenler, AB’nin Türkiye’ye kalıcı bir bağlandığını ve bunun büyük anlam taşıdığını bilmiyor demektir” diye konuştu.

(tuicakademi- dw/world)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here