Arap Dünyası Çatışmaları ve İsrail

Beyrut kentine Şii Hizbullah örgütüne karşı kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından bombalı saldırı düzenlenmesi ve Mısır sokaklarında 638 kişinin öldüğünü kanlı çatışmalar yaşanırken İsrail’in tarafsızlığını korumaya devam ettiği bildirildi.

 

Arap dünyası, tarihinde hiç yaşamadığı derecede büyük bir hesaplaşma içine girmişken, dünya kamuoyu bu değişik sürecin İsrail-Arap barışına nasıl bir etkide bulanacağı merak konusu olduğu belirtildi.

Yedioth Aharonot gazetesinin ismini vermediği bir yüksek rütbeli İsrailli subayın açıklamasına göre İsrail’in Kahire’de ya da Beyrut’ta herhangi bir tarafı desteklemesinin söz konusu olmadığı ifadelerini kullandığını öne sürdü.

Gazetenin haberine göre İsrailli subay, Mısır’da şiddetin durması ve tarafların anlaşarak bir barış yapmasının İsrail’in çıkarıdır, olanların üzücü olduğunu fakat ülkelerin içişleri olarak gördükleri ve taraf olmalarının mümkün olmadığı şeklinde ifadeler kullandı.

İsrailli subay ek olarak, Ancak İsrail Ordusu ülkesinin güvenliğini tehlikeye düşürecek her tür senaryoyu analiz ettiklerini ve süreci yakından takip ettiklerini vurguladı.

(TUİÇ Akademi, Salom)

Melda VATANCI

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...