Kınanmadı, Sükunete Davet Edildi

Fransa İngiltere ve Avustralya’nın isteği üzerine acil toplanan BM Güvenlik Konseyi Toplantısında ortak bir metin üzerinde anlaşma sağlanamadığı için Mısır’daki katliam kınanmadı, yalnızca sükûnet çağrısı yapıldığı belirtildi.

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Mısır’daki katliamı görüşmek üzere yaptığı acil toplantıda, ülkedeki darbe yönetiminin gerçekleştirdiği kanlı müdahaleyi kınama kararı çıkarılamadı. Toplantı, basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Eliasson, Mısır’daki gelişmelerle ilgili Konsey’e bilgi verdi. Bilgilendirme sonunda Konsey üyelerinin yalnızca Mısır’daki tüm taraflara maksimum sukünet çağrısı yapabildiği öğrenildi. Şiddete son verilmesi ve ulusal uzlaşı çağrısı yapıldı.

15 üyeli Güvenlik Konseyi, ortak bir mutabakat üzerinde anlaşamadığı öğrenildi. Konsey’in Ağustos ayı dönem başkanı Arjantin, Mursi yanlılarına yönelik kanlı saldırıyı kınadı. Arjantin Daimi Temsilcisi ve Konsey Başkanı Büyükelçi Maria Cristina Perceval, Güvenlik Konseyi toplantısı hakkında bilgi verdikten sonra ülkesi adına bir açıklama yapan Daimi Temsilci, “Arjantin’in protestoculara yönelik vahşi saldırıyı kınıyoruz” şeklinde konuştu.

Perceval, Arjantin’in 3 Temmuz’daki askeri darbeyi de kınadığını hatırlattı. Bu tarihten sonra Mısır’daki siyasi gelişmelerle ilgili ciddi endişelerinin olduğunu dile getirdi.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, AA, BBC)

Yağmur ILGAR

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...