Arnavutluk Meclisi’nde “Kudüs Tutumu” Tartışması

Muhalefet milletvekillerinin talebiyle, “Kudüs’ün BM’deki statüsüyle ilgili, Arnavutluk Hükümeti’nin tutumunun değiştirilmesi”  karar tasarısı,  Arnavutluk Meclis Oturumunda oylandı.

Muhalefetteki Arnavutluk Demokratik Parti (DP) ve Sosyalist Entegrasyon Hareketi (LSİ) milletvekillerinin sunduğu karar tasarısına, 73 milletvekili “hayır”, 11 milletvekili “evet” oyu kullandı. Oylamada, 56 milletvekili tercihlerini sunmadı.  İktidardaki Sosyalist Parti (PS) tarafından, ülkenin BM’deki Kudüs tutumunu korumasına ilişkin  oylamada ise 73 milletvekili “evet”, 11 milletvekili ise “hayır” oyu kullandı.

Muhalefet milletvekilleri oturumda yaptıkları konuşmalarda, Arnavutluk’un 21 Aralık’ta kullandığı oyun, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in Başkenti” olarak tanıma kararını kınadığını savunarak, bunun ABD’ye karşı bir oy olduğunu iddia ettiler. Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati ise, muhalefetin iddialarını reddetti ve  Arnavutluk’un BM Genel Kurulundaki tutumunu savundu.

Bushati, 21 Aralık’ta onaylanan karar, Kudüs hakkında saygı duyulması gereken uluslararası hukuk normları bulunduğunu teyit ettiğini ve bunun adı uluslararası konsensüs olduğunu, Arnavutluk’un tutumu, Arnavut siyaseti tarafından karşılıklı mutabakata dayalı olarak kabul edildiğini belirtti. Arnavutluk, AB ile aynı tutumu sergilediğini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı, BM Genel Kurulundan, ABD’nin tehditlerine rağmen Arnavutluk dahil 128 ülke tarafından kabul edilmişti.

Zehra SİVRİ
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...

Safevi Devleti Temelinde İran’ın Siyasi Arka Planı

Rukiye Sümeyye ŞAHİN  Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Öğrencisi,...