Arnavutluk Meclisi’nde “Kudüs Tutumu” Tartışması

Muhalefet milletvekillerinin talebiyle, “Kudüs’ün BM’deki statüsüyle ilgili, Arnavutluk Hükümeti’nin tutumunun değiştirilmesi”  karar tasarısı,  Arnavutluk Meclis Oturumunda oylandı.

Muhalefetteki Arnavutluk Demokratik Parti (DP) ve Sosyalist Entegrasyon Hareketi (LSİ) milletvekillerinin sunduğu karar tasarısına, 73 milletvekili “hayır”, 11 milletvekili “evet” oyu kullandı. Oylamada, 56 milletvekili tercihlerini sunmadı.  İktidardaki Sosyalist Parti (PS) tarafından, ülkenin BM’deki Kudüs tutumunu korumasına ilişkin  oylamada ise 73 milletvekili “evet”, 11 milletvekili ise “hayır” oyu kullandı.

Muhalefet milletvekilleri oturumda yaptıkları konuşmalarda, Arnavutluk’un 21 Aralık’ta kullandığı oyun, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in Başkenti” olarak tanıma kararını kınadığını savunarak, bunun ABD’ye karşı bir oy olduğunu iddia ettiler. Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati ise, muhalefetin iddialarını reddetti ve  Arnavutluk’un BM Genel Kurulundaki tutumunu savundu.

Bushati, 21 Aralık’ta onaylanan karar, Kudüs hakkında saygı duyulması gereken uluslararası hukuk normları bulunduğunu teyit ettiğini ve bunun adı uluslararası konsensüs olduğunu, Arnavutluk’un tutumu, Arnavut siyaseti tarafından karşılıklı mutabakata dayalı olarak kabul edildiğini belirtti. Arnavutluk, AB ile aynı tutumu sergilediğini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı, BM Genel Kurulundan, ABD’nin tehditlerine rağmen Arnavutluk dahil 128 ülke tarafından kabul edilmişti.

Zehra SİVRİ
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

48,062BeğenenlerBeğen
6,232TakipçilerTakip Et
8,639TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Stepford Wives (2004)

Yönetmen: Frank Oz Oyuncular: Nicole Kidman, Matthew Broderick, Bette Midler Tarih:...

Uluslararası İlişkiler – Stephen McGlinchey

Bu çeviri kitap, TUİÇ Akademi içinde yer alan araştırma...

Kentsel Dirençte Sivil Toplum Kuruluşları: TEMA’nın Rolü

Özet Kentsel yaşamın hakim olduğu bir dünyada yaşamakta olan insanlar,...

Finlandiya ve İsveç’in NATO Üyeliği: Türkiye Oyunbozan mı?

Uzun yıllar sonunda tarafsızlığını bırakıp NATO’ya üye olmaya karar...