Roumen Radev, Milli Koruma Servisi Başkanını Görevden Aldı

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Roumen Radev, Milli Koruma Servisi Başkanı Angel Antonov’ u görevden aldığı bilgisini 9 Şubat’ ta doğruladı. Cumhurbaşkanlığı’ ndan gelen açıklamaya göre, General Antonov ‘ un görevden alınma sebebi net olarak açıklanmadı. Bakanlar Kurulundan alınan bilgilere göre, 31 Ocak’ ta istifasını sunan Antonov’ un önce İstanbul’ da Başkonsolos olacağı haberleri gündeme geldi, daha sonra alınan karar ise, Rusya’ nın ikinci büyük şehri St.Petersburg’ da Bulgaristan Başkonsolosu olarak hizmet vereceği yönündeydi.

Bulgaristan medyasının iddia ettiğine göre, Radev artık Antonov’ u görev de tutmak istemiyor ve kendisine güvenmiyor. Bulgaristan’ da devlete, seçilmiş kişilere yani bürokrasinin en tepesindeki isimlere güvenlik sağlamak için göreve gelmek ise, o kadar kolay değil. Koruma sağlayan hizmet, başkana bağımlılığını kanıtlasa bile Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmadıkça aday olarak gösterilemez. Bakanlar Kurulunun onayı ve Başbakanlık kararnamesi ise bu görev de belirleyici rolleri oynamaktadır.

Geçtiğimiz günlerde de yine üst düzey bir istihbarat şefinin yolsuzluk yaptığı ortaya çıkmış ve bu kişinin 15 yıl hapis cezası alması ülke gündemini meşgul etmişti. Bulgaristan’ ın bu konuda ki sıkıntılarının artarak devam ettiğinin görülmesi sonucu, geçtiğimiz ay askeri hizmet savcıları soruşturma başlatmıştı. Bulgar Ulusal Televizyonu’ na göre ise, Antonov soruşturmanın hedef tahtasına oturtulmuştu.

Ecenaz TERZİ
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...