Roumen Radev, Milli Koruma Servisi Başkanını Görevden Aldı

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Roumen Radev, Milli Koruma Servisi Başkanı Angel Antonov’ u görevden aldığı bilgisini 9 Şubat’ ta doğruladı. Cumhurbaşkanlığı’ ndan gelen açıklamaya göre, General Antonov ‘ un görevden alınma sebebi net olarak açıklanmadı. Bakanlar Kurulundan alınan bilgilere göre, 31 Ocak’ ta istifasını sunan Antonov’ un önce İstanbul’ da Başkonsolos olacağı haberleri gündeme geldi, daha sonra alınan karar ise, Rusya’ nın ikinci büyük şehri St.Petersburg’ da Bulgaristan Başkonsolosu olarak hizmet vereceği yönündeydi.

Bulgaristan medyasının iddia ettiğine göre, Radev artık Antonov’ u görev de tutmak istemiyor ve kendisine güvenmiyor. Bulgaristan’ da devlete, seçilmiş kişilere yani bürokrasinin en tepesindeki isimlere güvenlik sağlamak için göreve gelmek ise, o kadar kolay değil. Koruma sağlayan hizmet, başkana bağımlılığını kanıtlasa bile Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmadıkça aday olarak gösterilemez. Bakanlar Kurulunun onayı ve Başbakanlık kararnamesi ise bu görev de belirleyici rolleri oynamaktadır.

Geçtiğimiz günlerde de yine üst düzey bir istihbarat şefinin yolsuzluk yaptığı ortaya çıkmış ve bu kişinin 15 yıl hapis cezası alması ülke gündemini meşgul etmişti. Bulgaristan’ ın bu konuda ki sıkıntılarının artarak devam ettiğinin görülmesi sonucu, geçtiğimiz ay askeri hizmet savcıları soruşturma başlatmıştı. Bulgar Ulusal Televizyonu’ na göre ise, Antonov soruşturmanın hedef tahtasına oturtulmuştu.

Ecenaz TERZİ
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

47,844BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,619TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Yük Paylaşımı ve Koruma Sorumluluğu Çerçevesinde Birleşik Arap Emirlikleri ve Japonya Örneklerinin İncelenmesi

Özet 21. yüzyılın en önemli meselelerinden biri olan uluslararası göç,...

Gönül (2022)

Film Adı: Gönül Yapım Yılı: 2022 Yönetmen: Soner Caner Tür: Romantik Komedi  Gönül...

Kraliçenin Ölümü, Tarihin Komedyası

“rest in peace Princess Diana you would have loved...

Çeviri: Rusya’nın Yenilgisi Amerika’nın Problemi Olur

Bu yazı, Prof. Stephen M. Walt'un Foreign Policy için...