Avrupa Balkanlara Sırt mı Dönüyor?

0

 Avrupa Birliği (AB) liderleri prensip olarak, Balkan devletlerine kapıların açık olduğunu tekrarlamaya devam etseler de, gerçekte ne kısa dönemde ne de uzun dönemde herhangi bir genişleme görülmemektedir. Buna rağmen 16 Mart 2017 Perşembe günü 6 Balkan ülkesinin liderleri Sarayevo’da buluştular. Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan’ın başbakanları bir araya gelerek AB süreçlerindeki reform hareketleri hakkında konuştular. Bazı yazarlar tarafından tarihi bir olay gibi görülse de, hiçbir konuda kesin sonuçlar alınamadı. Maalesef bu devletlerdeki siyasal, etnik, güvenlik ve sosyal sorunlara çözüm bulunamadı. Söz konusu sorunları Balkan liderleri halledemedikleri gibi Avrupa Birliği de müdahale olmak istemiyor.

 Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Üyesi Johannes Hahn, iyi den çok, kötü haberler vererek bu ülkelerdeki siyasal gerginlikleri ve etnik sorunları işaret etti. Daha da önemlisi, Hahn,: AB’nin bölgedeki sorunları çok iyi anladığını söylemekle birlikte A.B.D.’nin bölgeye yönelik siyasetini henüz bilmiyoruz, dedi.

 Bazı Avrupa liderleri Balkanlarda gerginleşen siyaset ortamının farkında olmalarına rağmen AB kurumları kendi iç sorunlarına yönelmiş ve dikkatini bölgeye çevirmemektedirler. Örnek olarak vermek gerekirse 1 Martta AB Komisyonundan geçen planda ne genişleme kelimesi geçmekte ne de Balkan devletlerinin isimleri.

 Bazı uzmanlar, AB olmadan Balkan devletleri yönlerini şaşırıp tekrar eski milliyetçi hayallerine geri dönebileceklerini vurguluyorlar.

Orhan İrfan – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here