Avrupa Komisyonu Hırvatistan’ın AB ile ilgili İlerleme Raporunu Yayınladı

Avrupa Komisyonu, 2 Mart Çarşamba günü Zagrep’te hükümet karşıtı gösteriler devam ederken, Hırvatistan’ın AB üyeliği ile ilgili geçici ilerleme raporunu yayınladı.

AB’nin Genişlemesinden Sorumlu Komisyon Üyesi Stefan Füle raporda yargıyla ilgili müzakere faslı kapatılmadan önce, bu alanda ek reformlar yapılmasının önerildiğini söyledi. Komisyon Zagrep’teki makamların yargı reformlarında ilerleme kaydettiğini kabul etse de, yolsuzlukla mücadelede başarı sağlamak için daha fazla çaba harcanması gerektiği görüşünde.

Başlangıçta bir Facebook grubu tarafından düzenlenen mitingler, ülkenin ekonomik durumu ve yolsuzluğu protesto etmek amacıyla geçen hafta başlamıştı.

Başbakan Jadranka Kosor hükümetini istifaya davet eden grup geçtiğimiz Çarşamba günü Zagrep şehir merkezine yürüdü ve Hırvatistan’ın en büyük iki partisi olan, iktidardaki HDZ ile muhalefetteki SDP’nin bayraklarını indirip parçaladı. 

Protestocular iş istediklerini, daha iyi bir hayat yaşamak, gelecekleri için yurtdışına gitmek ve ülkenin yetkililerinin halkın ihtiyaçlarına odaklanmasını istediklerini söylediler. Aynı zamanda siyasilerin yolsuzlukla, halka hizmet etmemekle, ülkeyi yoksullaştırmakla ve ekonomiyi yok etmekle suçladıklarını dile getirdiler.

Bu haftanın başlarında yaptığı konuşmada Kosor, bu gösterilerin Hırvatistan’ın AB üyeliğini tehlikeye atabileceğini söylemişti.

AK raporunda, bununla birlikte hükümetin mültecilerin dönüşü ve Lahey savaş suçları mahkemesiyle işbirliğini tam olarak ilerletemediği belirtildi. Füle, ülke bu şartların tümünü yerine getirince yargı ve temel haklarla ilgili faslın kapatılabileceğini belirtti.

Geçici raporda genel olarak, yerel makamların üyelik müzakerelerini Haziran sonuna kadar tamamlamak için çabaları hızlandırması gerektiği ileri sürülüyor.

(tuicakademi-setimes)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...