Avrupa Komisyonu Hırvatistan’ın AB ile ilgili İlerleme Raporunu Yayınladı

Avrupa Komisyonu, 2 Mart Çarşamba günü Zagrep’te hükümet karşıtı gösteriler devam ederken, Hırvatistan’ın AB üyeliği ile ilgili geçici ilerleme raporunu yayınladı.

AB’nin Genişlemesinden Sorumlu Komisyon Üyesi Stefan Füle raporda yargıyla ilgili müzakere faslı kapatılmadan önce, bu alanda ek reformlar yapılmasının önerildiğini söyledi. Komisyon Zagrep’teki makamların yargı reformlarında ilerleme kaydettiğini kabul etse de, yolsuzlukla mücadelede başarı sağlamak için daha fazla çaba harcanması gerektiği görüşünde.

Başlangıçta bir Facebook grubu tarafından düzenlenen mitingler, ülkenin ekonomik durumu ve yolsuzluğu protesto etmek amacıyla geçen hafta başlamıştı.

Başbakan Jadranka Kosor hükümetini istifaya davet eden grup geçtiğimiz Çarşamba günü Zagrep şehir merkezine yürüdü ve Hırvatistan’ın en büyük iki partisi olan, iktidardaki HDZ ile muhalefetteki SDP’nin bayraklarını indirip parçaladı. 

Protestocular iş istediklerini, daha iyi bir hayat yaşamak, gelecekleri için yurtdışına gitmek ve ülkenin yetkililerinin halkın ihtiyaçlarına odaklanmasını istediklerini söylediler. Aynı zamanda siyasilerin yolsuzlukla, halka hizmet etmemekle, ülkeyi yoksullaştırmakla ve ekonomiyi yok etmekle suçladıklarını dile getirdiler.

Bu haftanın başlarında yaptığı konuşmada Kosor, bu gösterilerin Hırvatistan’ın AB üyeliğini tehlikeye atabileceğini söylemişti.

AK raporunda, bununla birlikte hükümetin mültecilerin dönüşü ve Lahey savaş suçları mahkemesiyle işbirliğini tam olarak ilerletemediği belirtildi. Füle, ülke bu şartların tümünü yerine getirince yargı ve temel haklarla ilgili faslın kapatılabileceğini belirtti.

Geçici raporda genel olarak, yerel makamların üyelik müzakerelerini Haziran sonuna kadar tamamlamak için çabaları hızlandırması gerektiği ileri sürülüyor.

(tuicakademi-setimes)

Sosyal Medyada Paylaş

48,097BeğenenlerBeğen
6,302TakipçilerTakip Et
8,654TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...

Beden Toplumsallığının Biyopolitik Açılımları: Kadın Bedeni

Özet Sosyal etkileşimin en önemli faktörlerinden olan beden, toplumsal yapılara...

Effects Of Ukraine-Russia War On Security Policies Of NATO

Abstract The Russian invasion of Ukraine, which commenced in 2014...

Antalya Diplomasi Forumu: “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak”

“Diplomasi, yeni bir dünya düzeni ile savaş ve barış...