Libya’daki Çatışmalar Dur Durak Bilmiyor

Libya’da hükümet güçleriyle Kaddafi karşıtları arasında yaşanan çatışmalar gün geçtikçe şiddetleniyor. El Cezire televizyonu, Başkent Trablus’un 50 km. batısındaki Zaviye kentiyle, başkentin 660 km. doğusundaki petrol nakil merkezi Ras Lanuf’ta çatışmalar yaşandığını aktardı.

Diğer taraftan Kaddafi’ye bağlı güçlerin Çarşamba gününden itibaren isyancıların elinde bulunan, Brega ve Ecdebiye kentlerine gerçekleştirdikleri saldırılar, bugün erken saatlerde yeniden başladı. Uçaklar isyancıların elindeki cephaneliklerin bombalandı. Görgü tanıkları Ecdebiye kentindeki, isyancıların denetimindeki bir askeri üsse bombaların düştüğünü söyledi. Haniye askeri üssünün savunmasını üstlenen gönüllülerden Hasan Faraj, jet uçaklarından atılan bombaların cephanelik duvarlarının yakınlarına düştüğünü söyledi.

Petrol terminalinin bulunduğu Brega kasabası da dünkü saldırının ardından bugün de vurulduğu öne belirtildi. Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam, bombaların petrol tesislerini kontrol altına almaya çalışan milisleri korkutmak amacıyla atıldığını söyledi. Öte yandan Uluslararası Kızılhaç Komitesi ise Bingazi doğusundaki Misrata’da ambulanslarının vurulduğunu ve gönüllü hekimlerin yaralandığını açıkladı.

İsyancılar adına El Cezire televizyonuna konuşan Abdullah El Mahdi, Kaddafi’nin Brega’daki hava üssüne yaptıkları saldırıyı püskürttüklerini ve uçuşa yasak bölge ilan edildiği takdirde, hedeflerinin başkent Trablus olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca Mahdi, 50 kadar paralı askerin de ele geçirdiklerini belirtti.

İsyancıların oluşturduğu konseyin lideri Abdel Celil ”Ülkemizin özgürleşmesine kimse engel olamayacak, ya zafer, ya ölüm” diye konuştu.

Ayrıca Libya’da isyanın başlamasından bu yana düzensiz olan internetin de Trablus ve Bingazi’de tamamen kesildiği kaydedildi.

Öte yandan ülkede süregelen ayaklanmaların başından itibaren sivil göstericilere karşı paralı asker kullanmakla suçlanırken, Kaddafi’ye bir destek de Mali’den yola çıktı. Mali’nin kuzeyindeki Kidal bölgesinin bir üst düzey yetkilisinin yaptığı açıklamada, geçtiğimiz hafta boyunca Libya’da savaşmak için iki ila üç yüz gencin ülkeyi terk ettiğini söyledi.Yetkilinin açıklamasına göre, Berberi toplumuna mensup yüzlerce gence Kaddafi’nin yanında savaşmaları için yüzlerce dolarlık ödeme yapıldığı da eklendi. Ülkenin Libya ile paylaştığı çöl sınırını kontrol edemeyen Mali hükümetinin, savaşmak için Libya’ya giden gençleri durduramadığı da bildiriliyor.

(tuicakademi — ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

TUİÇ AKADEMİ GÖNÜLLÜ EDİTÖR ÇAĞRISI

  TUİÇ Akademi ekibi olarak gönüllülük esaslı devam ettirmekte olduğumuz...

Diplomasi Akademisi Raporu

4 - 26 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 4 haftalık...

La Belle Verte (1996)

Yapım Adı: La Belle Verte Yapım: 1996 / Fransa Yönetmen: Coline...

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...