Libya’daki Çatışmalar Dur Durak Bilmiyor

Libya’da hükümet güçleriyle Kaddafi karşıtları arasında yaşanan çatışmalar gün geçtikçe şiddetleniyor. El Cezire televizyonu, Başkent Trablus’un 50 km. batısındaki Zaviye kentiyle, başkentin 660 km. doğusundaki petrol nakil merkezi Ras Lanuf’ta çatışmalar yaşandığını aktardı.

Diğer taraftan Kaddafi’ye bağlı güçlerin Çarşamba gününden itibaren isyancıların elinde bulunan, Brega ve Ecdebiye kentlerine gerçekleştirdikleri saldırılar, bugün erken saatlerde yeniden başladı. Uçaklar isyancıların elindeki cephaneliklerin bombalandı. Görgü tanıkları Ecdebiye kentindeki, isyancıların denetimindeki bir askeri üsse bombaların düştüğünü söyledi. Haniye askeri üssünün savunmasını üstlenen gönüllülerden Hasan Faraj, jet uçaklarından atılan bombaların cephanelik duvarlarının yakınlarına düştüğünü söyledi.

Petrol terminalinin bulunduğu Brega kasabası da dünkü saldırının ardından bugün de vurulduğu öne belirtildi. Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam, bombaların petrol tesislerini kontrol altına almaya çalışan milisleri korkutmak amacıyla atıldığını söyledi. Öte yandan Uluslararası Kızılhaç Komitesi ise Bingazi doğusundaki Misrata’da ambulanslarının vurulduğunu ve gönüllü hekimlerin yaralandığını açıkladı.

İsyancılar adına El Cezire televizyonuna konuşan Abdullah El Mahdi, Kaddafi’nin Brega’daki hava üssüne yaptıkları saldırıyı püskürttüklerini ve uçuşa yasak bölge ilan edildiği takdirde, hedeflerinin başkent Trablus olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca Mahdi, 50 kadar paralı askerin de ele geçirdiklerini belirtti.

İsyancıların oluşturduğu konseyin lideri Abdel Celil ”Ülkemizin özgürleşmesine kimse engel olamayacak, ya zafer, ya ölüm” diye konuştu.

Ayrıca Libya’da isyanın başlamasından bu yana düzensiz olan internetin de Trablus ve Bingazi’de tamamen kesildiği kaydedildi.

Öte yandan ülkede süregelen ayaklanmaların başından itibaren sivil göstericilere karşı paralı asker kullanmakla suçlanırken, Kaddafi’ye bir destek de Mali’den yola çıktı. Mali’nin kuzeyindeki Kidal bölgesinin bir üst düzey yetkilisinin yaptığı açıklamada, geçtiğimiz hafta boyunca Libya’da savaşmak için iki ila üç yüz gencin ülkeyi terk ettiğini söyledi.Yetkilinin açıklamasına göre, Berberi toplumuna mensup yüzlerce gence Kaddafi’nin yanında savaşmaları için yüzlerce dolarlık ödeme yapıldığı da eklendi. Ülkenin Libya ile paylaştığı çöl sınırını kontrol edemeyen Mali hükümetinin, savaşmak için Libya’ya giden gençleri durduramadığı da bildiriliyor.

(tuicakademi — ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...