Mısır’da AKP Modeli Parti Kuruluyor

Mısır’da Arapça ve İngilizce yayımlanan “El Mısri El Yorum” gazetesinin haberine göre, Mısır’da bulunan 18 ayrı Sufi tarikat siyasal parti kurma kararı aldı. Tarikatlar arası ortak bir komite kurularak, Avukat Ahmed Abdu Mahire’e yetki verildi. Tarikatlar ortak komitesi, Partinin kuruluşu ile ilgili yasal sürecin ve başvuru işlemlerinin yapılmasını istediler.

Ayrıca, Parti Kurucu Komitesi Başkanı Şeyh Muhammed Ala Ebul Azim, sosyal birlikteliğin ve barışı teşvik anlamında kuracakları partinin, Ak Parti’yi model olarak alacaklarını söyledi.

Azim, söz konusu partiye ‘Özgürlük Partisi, Mısır Bugün Partisi, Elit Partisi veya Sosyal Birliktelik Partisi’ isimlerinin önerildiğini kaydetti.

Gerçekleşen tarikatların toplantısına, Değişim için Ulusal Birlik, İslami Halk Liderlik Örgütü ve İbn Haldun Araştırma Merkezi’nin üst düzey sorumlularının katıldığı belirtilirken, İslami Halk Liderlik Örgütü Genel Sekreteri Ahmet Şevki, mevcut kanunlara aykırı bir parti yapısını reddettiklerini ifade etti.

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...