Avustralya’da Artan Görüş: Çin İle İlişkiler Yoğunlaşmalı

 Başkan Trump ve Başbakan Turnbull arasındaki çarpışmacı konuşma ve Trans-Pacific Partnership (TPP) ticaret anlaşmasının ABD tarafından reddedilmesi gibi konular, birçok Avustralyalının ABD’yi odak noktası olmaktan çıkararak Çin alternatifine yöneltmişti. Avustralya’nın ilk Çin büyükelçisi Stephen FitzGerald Perşembe günü yaptığı konuşmada, dünya tartışmasını Avrupa ve Amerika liderlerinin belirlediği bir dönemin sonuna gelindiğini savunan bir konuşma yaptı. Bakan; Avustralya’nın Çin diplomasi ve ekonomi politikasının odak noktası olması ve Çin eğitiminin, Avustralya eğitimine aşılanması için çağrı yaptı. “Çin dünyasında yaşıyoruz, ancak eşleşecek bir ilişkimiz yok” dedi.

 Dr. FitzGerald, Bay Trump’un yükselişine odaklanma konusunda ısrarcı ve hevesli görünmüştü. Western Sydney Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, Başkan Trump’ın eski düzeni tehdit ettiğini ve Avustralya’nın Washington’dan daha bağımsız hale gelebileceğini ve Avustralya’nın Pekin ile bağlantı kurmasını sağlayacak bir “fırsat” yakaladığını söyledi. Ancak FitzGerald, Avustralya’nın yatırımlarını ve kampanyalarını, Avustralya siyasetini, etkilemeye çalışan Çin’i ve Çin’in anti-demokratik eğilimlerini eleştirdi. Bakan, Çin’in Avustralya’daki Çin topluluğu içindeki bilgi ve görüşleri kontrol etme çabalarını da kınadı.

 FitzGerald Çin’in olası kırılganlığını beraberinde Avustralya – Amerika ortak demokratik değerlerinin hesaba katılmadığını vurguladı. TPP ortaklığında Çin için; jeopolitik ötesine geçecek bir ittifakın temeli olmayacağını da sözlerine ekledi.

Sümeyra Ekinci – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...