“Osmanlı’dan Günümüze Cezayir-Türkiye İlişkileri Sempozyumu” Düzenlendi

0
86

 Türkiye’nin Cezayir Büyükelçiliği, Cezayir Kültür Bakanlığı ve Afrika Araştırmaları Merkezi (AFAM) işbirliği ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TIKA) tarafından ‘Uluslararası Osmanlı’dan Günümüze Cezayir-Türkiye İlişkileri Sempozyumu’ düzenlendi.

 Geçmişi 500 yıl öncesine dayanan, 300 yıldan fazla ortak tarihi bulunan Türkiye ve Cezayir ilişkileri ivme kazanarak gelişmeye devam ediyor. İki ülke arasında gerçekleştirilen sosyal ve kültürel faaliyetler ile geçmişten gelen bağların perçinlenmesine, unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş ortak gelenek ve göreneklerin yaşatılmasına ve ortak geleceğin inşasına katkıda bulunuluyor. Bu kapsamda Türkiye’nin Cezayir Büyükelçiliği, Cezayir Kültür Bakanlığı ve AFAM işbirliği ile TİKA tarafından 11-12 Mart 2017 tarihlerinde “Uluslararası Osmanlı’dan Günümüze Cezayir-Türkiye İlişkileri Sempozyumu” düzenlendi. Cezayir Kültür Bakanı Azzeddin Mıhoubi’nin açılış konuşmasını yaptığı ve Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Mehmet Poroy, Cezayir Milli Arşivleri Genel Müdürü Abdelmadjid Chıkhı ile vatandaşların katıldığı sempozyumda Türk ve Cezayirli 24 akademisyen ve araştırmacı bildirilerini sundu. 5 oturumdan oluşan sempozyumda, Osmanlı döneminde Cezayir’deki dini yaşantıdan mimariye, sanattan tarihe, yönetimden kültürel değerlere varıncaya kadar birçok konuda bildiriler sunuldu.Sempozyumun en ilgi çekici konuklarından biri de Adana’da yaşayan Cezayir asıllı Türk vatandaşlarını temsilen katılan emekli öğretmen Ahmet Taş oldu. İki ülke kültürünün ortak noktalarına ve Adana’da hâlâ yaşatılmakta olan Cezayir’e ait gelenek ve göreneklere dair örnekler veren Taş, halasının sesinden dinlettiği Cezayir lehçesiyle söylenmiş ve Fransız işgaline karşı yakılmış ağıt ile salonda duygusal anlar yaşattı.

 Sempozyumda ayrıca Osmanlı dönemine ait birçok yazılı eseri bulunan, aynı zamanda Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Türk Tarih Yüksek Kurumu üyesi olan Cezayirli tarihçi merhum Prof. Dr. Moulay Belhamıssı için bir anma töreni düzenlendi. Yakın arkadaşı ve bir diğer Osmanlı dönemi tarihçisi Prof. Dr. Nasreddin Saıdouni’nin yaptığı anma konuşmasının ardından Cezayir Büyükelçisi Mehmet Poroy tarafından merhum profesörün ailesine bir şükran plaketi sunuldu. Sempozyum Türk ve Cezayirli akademisyen ve araştırmacıların ortak hazırladığı sonuç bildirisinin sunulması ve katılım sertifikalarının dağıtılması ile son buldu.

Atiye Selin Dursun – AFRAM Stajyer

Sponsorlu

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here