Azerbaycan’da İsyan Ateşi

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki hükümet karşıtı gösterilerin bölge ve dünya üzerindeki etkileri hızla yayılmaya başlandığı görünüyor. Kafkaslarda daha önce Ermenistan’da görünen gösterilerden sonra şimdi de Azerbaycan’da gösteriler düzenlenmeye başladı.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Ortadoğu’daki gösterilerden esinlenen hükümet karşıtı eylemciler tarafından düzenlenen gösteriye polis tarafından müdahale edildi.

Son gelen bilgilere göre Bakü Devlet üniversitesinin binasında gösteri düzenleyen üniversite öğrencilerine polis müdahale ederek bazı göstericileri gözaltına aldıkları bildirildi. Bakü polisinden gelen açıklamada, izinsiz gösteri düzenleme girişiminde bulunan 10 kişinin tutuklandığı bildirildi.

Hükümet karşıtı gösterilerin duyurusunu “twitter” ve “facebook” gibi sosyal paylaşım sitelerinde “Büyük Halkın Günü” olarak duyuran göstericiler, bu gösterilere devam edeceklerini duyurdular. Ayrıca göstericilerin şubat ayında başlattıkları kampanyadan beri polisin Bakü’nün çeşitli yerlerinde 6 göstericiyi daha gözaltına aldığı bildirildi.

Olaylar üzerine üniversite ve metro istasyonlarında alınan güvenlik önlemlerini artıran Azerbaycan makamları, kentteki üniversite öğrencilerinin derslere girmelerini, girmemeleri halinde üniversitelerinden atılacakları uyarısında bulundu.

(tuicakademi-CNN)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...