Sırbistan Başbakanı Mirko Cvetkoviç Ülkemizde

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayip Erdoğan Sırbistan Başbakanı Mirko Cvetkoviç ile bir araya geldi. Baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin akabinde gerçekleşen ortak basın toplantısında Erdoğan, iki ülkenin özellikle ekonomik ilişkilerinin daha iyi seviyelere taşınmasının gerekliliğine vurgu yaptı. Sırbistan Başbakanı Mirko Cvetkoviç’de Türkiye ile Sırbistan arasında üst düzeyde seyreden siyasal ilişkilerin ekonomik alanda işbirliğine dönüştürülebileceğini belirtti.

Balkanlar’da huzur ve barışın tesisi için çaba gösterdiklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, “Sırbistan’ın benimsediği sorumlu tutum, bölgenin istikrarı için büyük önem taşımaktadır” dedi. Erdoğan, “İki ülke arasında başta terörizm ve örgütlü suçlar olmak üzere, Ağır Suçlarla Mücadele İşbirliği Anlaşması ve Çevre Alanında İşbirliği Anlaşmaların imzalandığını belirtti. Geçen yıl imzalanan anlaşmalarla ekonomik ilişkilerin yasal alt yapısının tamamlandığını, işadamlarının Sırbistan’ın ekonomik potansiyelini zaman kaybetmeden değerlendirmeleri için teşvik edildiğini vurguladı. Sırbistan Başbakanı Mirko Cvetkoviç de, Libya’daki Sırpların ülkelerine sağ salim ulaşmalarında oynadığı rolden dolayı Türkiye’ye teşekkür etti.

Ortak basın toplantısında Erdoğan, Avrupa Parlementosu’nun raporuna sert eleştirilerde bulunarak, raporun dengeli olmadığını ve tamamen sipariş üzerine hazırlanmış olduğunu da belirtti. Türkiye’de basın mensubu olup ta içeride olan kişilerin sayısının 27 olduğunu ve hiçbirinin gazeteciliğinden dolayı suçlu bulunmadığı belirten Erdoğan, raporu hazırlayanları da dengesizlikle suçladı.

Toplantının akabinde Sırbistan Başbakanı Mirko Cvetkoviç, Türk şirketlerini ülkesine yatırım yapmaya davet ederek Balkanlardan soğuk havanın geldiği gibi sıcak havanında geleceğini vurguladı. Türk-Sırp İş Forumu’nda da Türkiye’nin inşaat sektöründeki konumuna işaret eden Cvetkovic, Türk işadamlarını Sırbistan’a davet ederek, “Siyasal ilişkilerimiz en üst düzeyde ve bu durumu ekonomik alanda da işbirliğine dönüştürebiliriz” demişti.

 

(tuicakademi-trthaber)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...