BAE Somali’de ki Askeri Eğitim Programını Sonlandırdı

BAE 2014’ten beri, Somali’de askeri eğitim programı yürütüyordu. Ancak Somali’ye giden uçakta 9,6 milyon dolar nakit para ele geçirilmesinin ardından yaşanan kriz sonucunda BAE, eğitim programını sona erdirdiğini duyurdu.

Devlet haber ajansı WAM, BAE’nin (Birleşik Arap Emirlikleri’nin) Somalili askerleri eğitmek için 2014’te Somali’de başlattığı askeri eğitim programını sonlandırma kararı aldığını duyurdu. BAE’li yetkililer, Somali hükümetinin el koyduğu paranın Somali’nin yarı özerk bölgesi Putland’da eğitilen askerlerin maaşlarını ödemek için gönderildiğini söyledi.

Somali İç Güvenlik Bakanlığı tarafından, 8 Nisan’da BAE’den gelen uçakta 9,6 milyon dolar nakit paranın ele geçirildiği durulmuştu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, paranın Somali’de kime ya da nereye ulaştırılmak üzere getirildiğinin araştırıldığı belirtilmişti. Somali hükümeti de BAE ile yapılan askeri anlaşmaya rağmen, bundan sonra Somali ordusundaki askerlerin maaşlarını ve eğitimini kendisinin vereceğini duyurmuştu.

Somali Savunma Bakanı Muhammed Mursal Şeyh Abdurrahman, yaptığı açıklamada BAE’nin eğittiği askerlerin ordu içerisindeki farklı birimlere dağıtılacağını belirtti.

Abdurrahman, “Hükümet olarak General Golden Kampı’nda eğittiği Somalili askerler de dâhil, Somali ordusundaki tüm askerlerin maaş ödemesini biz gerçekleştireceğiz. BAE’nin eğittiği askerler ise ordu içerisindeki farklı birimlere dağıtılacak.” diye konuştu.

Ülkeye yasa dışı yollarla sokulmaya çalışılan para ve bunun yarattığı kriz sonucu, askeri eğitimlerin sonlandırılması, Somali’de askeri aksaklıkları beraberinde getirebilir.

 

 

Büşra GÜRSOY

O-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

 

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...