Fildişi Sahili, Demokrat Parti 2020 Adayını Sunacak

Henri Konan Bédié başkanlığındaki parti, 2010 ve 2015 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Alassane Ouattara’yı destekledikten sonra bir aday sunmasının kendisine bağlı olduğunu düşünüyor.

İktidar koalisyonunun en büyük iki partisinden biri olan Fildişi Sahili Demokrat Partisi (PDCI), 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir aday sunacak. 19 Nisan Perşembe günü Cumhurbaşkanı Henri Konan Bédié, ulusal siyasi sahneyi kışkırtan bir tartışmadan söz etti.

 

Demokrasi ve Barış için Houphouetistlerin Rallisi (Rally of Houphouëtists for Democracy and Peace- RHDP) seçim koalisyonunda yer alan Rassemblement des républicains’in (RDR) Başkanı, Alassane Ouattara’nın partisi olan PDCI, yıllar boyunca değişimlerin olduğunu iddia ediyor. 2010 ve 2015 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ouattara’yı destekledikten sonra PDCI, 2020 seçimlerine aday gösterme konusunda RDR’nin desteğini aldığını ancak niyetleri konusunda belirsizliğini koruduğunu düşünüyor.

 

Bédié, bölgedeki kalesi Daoukro’da basın mensuplarına verdiği demeçte, “PDCI, RHDP ‘ye 2020 yılında bir aday sunacak, 2010 ve 2015 yıllarında yaptığı fedakârlıklar nedeniyle müttefiklerinin desteğini alacaktır.” açıklamasında bulundu.

17 Nisan’da, genç parti eylemcileri, Bédié’ye karşı iddianameye hızla dönüşen bir oturma eylemi düzenlediler. “Birleştirilmiş partiye hayır! PDCI’nın ölümüne hayır!” pankartlarını açtılar. Koalisyon kurmak bir çözüm olacaksa yapılmalıdır, parti taraftarlılığı ancak ülkede ayrışmaya yol açabilir.

 

 

Deniz ÜRESİN

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

 

 

 

 

Kaynak:

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...