Suriye’ye Kimyasal Madde İhracatı Sebebiyle Üç Belçika Şirketi Mahkemeye Çağrıldı

Üç Belçikalı firma, Suriye’ye ölümcül Sarinin üretiminde kullanılan kimyasalları ihraç etmesi sebebiyle yargılanacak. Belçika Gümrük İdaresi tarafından sarın sinir gazı üretiminde kullanılabilecek bir kimyasal dahil olmak üzere, Suriye’ye kimyasal madde ihracatı nedeniyle mahkemeye getiriliyor.

Ancak firmalar, yeni lisans gerekliliklerinden habersiz olduklarını ve 10 yılı aşkın süredir iş yaptıkları boya ve vernik şirketleriyle ticaret yapmaya devam ettikleri zaman iyi niyetle hareket ettiklerini açıklıyorlar.. Danmar Logistics’den Herman Van Landeghem, “Her bir kilo, her konteyner gümrük tarafından kontrol edilmektedir. Tüm belgeleri verdik. Her kabı kontrol ettiler ve her kabı serbest bıraktılar. Neden kapları serbest bıraktılar? Onları gümrük memurlarının burnunun önünde açtık. Onları nerede sattığımızı biliyorlar, yıllarca kontrol ettiler ve yıllarca Orta Doğu’ya verdik. Suriye’ye ihraç ettiğimiz her şey kara listede olmayan müşterilere aittir.” dedi.

İzopropanol, aynı zamanda izopropil alkol olarak da bilinir, normal kullanım alanlarına sahip olan ilaçların üretiminde olduğu gibi, düşük toksin seviyesi ve az miktarda olması nedeniyle tercih edilen klor gibi çok amaçlı bir ürün olarak kabul edilir. Aynı zamanda, sinir maddesi sarin gibi kimyasal maddeler üretirken sentez sürecinde de kullanılabilir. Bu maddenin Belçikalı şirketler tarafından sağlandığı tartışılıyor.

Suriye’ye gerekli izinleri almadan, 2014-2016 yıllarında yüklü kimyasal madde ihracatı yapan üç Flaman şirket hakkında Anvers Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. İlk duruşmanın 15 Mayıs’ta gerçekleşmesi planlanıyor.

 

Ebrar GENÇ

O-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...