Avusturya’dan Türkiye’nin Seçim Çalışmalarına Engel

Türkiye’de haziran ayında seçim yapılacağının kararının alınması sonrasında, Avusturya siyasi makamları konuyla ilgili açıklamalarda bulunmaya başladılar.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, günlük Kronen Zeitung gazetesine açıklamalarda bulundu. Gazete, Türkiye’de seçim kararının alınması sonrasında, Türk hükümet üyelerinin Avusturya’da da seçim çalışmaları yapacaklarını ve bunun da Avusturya’da kargaşaya yol açacağını yazdı. Konuyla ilgili Sebastian Kurz, Kronen Zeitung’un sorusuna cevap verdi. Gazete, Başbakan Kurz’un “Bu tür seçim çalışmalarının ülkemizde yapılmasına tümüyle karşıyım ve yasaklanması taraftarıyım.” dediğini 19 Nisan tarihli nüshasında belirtti. Ayrıca, Başbakan Kurz’un “Bu tür seçim çalışmalarının demokrasi anlayışımızda yeri bulunmamaktadır.” sözlerini de okuyucularına taşıdı.

Hükümetten konuya ilişkin tepki gecikmedi. Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, “Avusturya Başbakanı ve Hollanda Başbakanı açıktır ki, bu kararları alırken demokratik değerlere yaslanmıyorlar, Türkiye düşmanı ve ırkçı siyasal hareketlere selam gönderiyorlar.” dedi.

Avusturya’da geçen yıl da benzer bir olay yaşanmıştı. Dönemin Şansölyesi, Türk bakanların seçim kampanyası yapmasına izin vermemiş ve Avusturya’da bir yasa yürürlüğe girmişti. Bu yasa kapsamında, Viyana hükümetine yabancı ülkelerin siyasi buluşmalarına müdahale etmesinin önü açılmıştı. Bir başka olay olarak, Türkiye’de yapılan referandum öncesinde Türk bakanlar, Almanya ve Hollanda’ya gitmiş fakat bu toplantılar iptal edilmişti. Bu gelişme, Ankara ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında diplomatik krize sebep olmuştu.

 

 

 

Mustafa BİLGİN

O-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri Röportaj: Kapitalizmin Üstesinden Nasıl Geliriz?

Tom Wetzel, planlı bir sosyalist ekonominin nasıl görüneceğini ve sosyalizmi gerçeğe dönüştürmek için ihtiyacımız olan stratejiyi açıklıyor.

Çeviri: Avrupa Kendi Çöküşüne Giden Yolda Birleşmiş Durumda

Bu yazı, Jan Krikke’nin ‘Asia Times’ için kaleme almış olduğu “Europe united on road to its own decline” başlıklı makaleden çevrilmiştir.

Uluslararası Hukuk Değerlendirmesi ve KKTC’nin Deniz Yetki Alanları

Deniz Çalışmaları stajyeri Halit Gür'ün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarını değerlendirdiği araştırma yazısı yayında!

TUİÇ Üniversite Elçileri Başvuruları Açıldı!

Siz de TUİÇ Üniversite Elçisi olmak istiyorsanız, linkte yer alan başvuru formunu doldurabilirsiniz.