Balkan Bülteni/ 1 Eylül-8 Eylül

Arnavutluk

 

Arnavutluk’ta Kadın Ağırlıklı Kabine

 • Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, çoğunluğu kadın bakanların teşkil ettiği yeni kabineyi açıkladı.

 • Mevcut içişleri, dışişleri ve savunma bakanlarının mevkilerini koruduğu yeni kabinede maliye, adalet, turizm ve tarım bakanlıklarına yeni isimler atandı. Yeni hükümette 17 bakandan 11’i kadın siyasetçilerden oluşuyor.

 • Yeni kabinenin 10 Eylül’de toplanacak parlamento tarafından onaylanması gerekiyor. Sosyalist Parti’nin mecliste yeni hükümeti onaylayacak çoğunluğu bulunuyor.

 

Kaynak: Balkan News

Tarih: 03.09.2021

 

Arnavutluk’a Girişte Yeni Tedbirler Bugün Uygulanmaya Başlandı

 • Arnavutluk’a girişte Kovid-19’a karşı alınan yeni tedbirler bugünden itibaren uygulanmaya başlandı. Yeni tedbirlere göre, Arnavutluk vatandaşı olan ve olmayan herkes, ülkeye girişte Kovid-19 negatif olduğuna dair bir belge ibraz etmek zorunda olacak.

 • Yolcuların, Arnavutluk’a girişte en az iki hafta önce aşılandıklarını gösteren aşı pasaportu, 72 saatten eski olmayan negatif PCR testi, 48 saatten eski olmayan antijenik test veya daha önce Covid-19’u atlattıklarına dair belge göstermeleri gerekecek. Aynı kurallar, 6 yaşa kadar çocuklar hariç Arnavutluk’tan geçiş yapan yolcular için de uygulanacak. Gerekli belgelerden birine sahip olmayan Arnavutluk vatandaşları 10 gün süreli karantinaya alınacak.

 • Yeni tedbirlerden bir diğeri de, 23.00’ten sabah 06.00’ya kadar süren sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

 • Hükümet, öğretmenler, 18 yaş üstü öğrenciler ve sağlık görevlileri için 30 Eylül’e kadar Kovid-19 aşısı olmayı zorunlu kıldı.

 • Verilere göre, şu ana kadar Arnavutluk’ta vatandaşların %22’si iki doz, %29’u ise bir doz Covid-19 aşısı oldu.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 06.09.2021

 

AB’den Kritik Onay

 • Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Türkiye gibi aday ülkeler için yürütülen Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın üçüncü dönemi için (IPA III) 14,2 milyar euroluk bütçe ayrılmasını onayladı.
 • AB Konseyi, aday ülkeler olan Türkiye, Arnavutluk, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan ile potansiyel aday olan Bosna Hersek, Kosova ve İzlanda’ya 2021-2027 yıllarında sağlanacak IPA III fonlarına son onayın verildiğini bildirdi.

 • Buna göre, söz konusu ülkelere, AB bütçesinden 7 yıllık dönemde 14,2 milyar avro katılım öncesi mali destek sağlanacak. Söz konusu fonlar, ülkelerin gelecekte AB üyeliğine yönelik reformları gerçekleştirmelerine yardımcı olacak.

 

Kaynak: Milliyet

Tarih: 07.09.2021

Bosna – Hersek / Boşnak Hırvat Federasyonu

 

Komsic: “Dodik Bosna Hersek’in, Bölgenin ve Avrupa’nın İstikrarını Tehlikeye Atıyor”

 • Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsiç, Yüksek Temsilci Christian Schmidt tarafından düzenlenen “Bosna-Hersek Avrupa-Atlantik Perspektifi” sempozyumunda, Bosna Hersek’in istikrarsızlaşmasının sadece kendileri için değil, tüm bölge için tehlike oluşturabileceğini ifade etti.

 • Üstlenilen yükümlülüklerin yerine getirilmesi planlanan dinamiklere göre giderse, Bosna Hersek’in gelecekte kesinlikle NATO ve AB üyesi olacağını da sözlerine ekleyen Komsic, geriye dönük politikaların, bahsi geçen hedeflerin gerçekleşmesini Dodik’in ablukalar yoluyla durdurmaya çalıştığını da vurguladı.

 • Komsic, “Bu ablukalar, sizin de söylediğiniz gibi, siyasi bilgeliğin değil, siyasi zayıflığın bir ifadesidir. Dolayısıyla, genel Avrupa-Atlantik perspektifini ve Bosna Hersek’in geleceğini etkileyebilecek mevcut ablukalara diplomatik tepkinin belirleyici ve açık olması gerektiğine inanıyorum. Bosna Hersek’in Avrupa-Atlantik perspektifi sadece devletimizin çıkarına değil, tüm bölgede ve tüm Avrupa’da barış ve istikrarın genel çıkarınadır” dedi.

 

Kaynak: Sarajevo Times

Tarih: 06.09.2021

 

Yüksek Temsilci Schmidt’ten “üçüncü entite” uyarısı

 • Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, Bosna Hersek’te Hırvatların yeterince temsil edilmediklerini ve bu durumun ülkede üçüncü bir entitenin ortaya çıkmasına sebep olabileceğini ifade etti. Schmidt, Bosna Hersek’te Hırvatların kurumlarda layıkıyla temsil edilmediklerini ve bu durumun düzeltilmesi için seçim yasasının değişmesi gerektiğini söyledi.

 • Schmidt, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyesi Zeljko Komsic’in Hırvatları temsil ettiğini fakat bu makama Boşnak oylarıyla seçildiğini söyledi. “Bosna-Hersek Avrupa-Atlantik Perspektifi” sempozyumunda yaptığı konuşmada Schmidt, ülkede Hırvat nüfusunun göç nedeniyle azaldığını ve Bosnalı Hırvatların devlet yapılarında yeterince temsil edilmedikleri hissine kapıldıklarını söyledi.

 • Bosnalı Hırvatların temsil edildiklerini hissedecekleri bir çözüm bulunması gerektiğini ifade eden Schmidt, aksi takdirde Hırvatların seçimleri boykot etmeleri ve ülkede üçüncü bir entitenin ortaya çıkması gibi bir duruma gelinebileceği uyarısında bulundu. Schmdit, böylesi bir durumun Bosna Hersek’in toprak bütünlüğünün sorgulanmasına neden olacağını söyledi.

 

Kaynak: Balkan News

Tarih: 06.09.2021

 

Bosna – Hersek / Sırp Cumhuriyeti

 

St. Petersburg’da Viskoviç: Kuzey Srpska’nın gaz boru hattı inşaatı ve Cumhuriyeti gaz oranını yaygınlaştırma stratejik hedefi

 • Balkan Akımı doğalgaz boru hattının Sırp Cumhuriyeti’nden geçen kolunun inşası kesindir. Bu, Sırp Başbakanı Radovan Viskoviç ile Gazprom’un Uluslararası İşbirliği Dairesi başkanı Dimitrij Handog arasında St. Petersburg’da yapılan görüşmede doğrulandı. Tüm detaylar ‘yol haritasında’ kararlaştırılacaktır. Bu Rus şehrine yaptıkları ziyaretin üçüncü gününde Sırp Cumhuriyeti heyeti, Gazprom’un tıbbi ekipman ve ilaç üreten şirketi Nevski i Biokad’ı da ziyaret etti.

 • Şirket, Balkan Akımı doğalgaz boru hattının inşasında herhangi bir engel bulunmadığını ve çalışmaların planlandığı gibi ilerlediğini doğruladı. Viskoviç, stratejik hedefin Sırp Cumhuriyeti’nin kuzey kesiminin de doğalgazı yaygınlaştırmak olduğunu vurguladı.

 • Gazprom temsilcilerine bu projenin gerçekleştirilmesi için gerekli mülkiyet-hukuki ilişkilerinin çözülmekte olduğunu bildirdi. Sırp heyeti Gazprom’un Nevski fabrikasını da ziyaret etti. Bu şirket gaz ve buhar türbinleri üretmektedir. Nevski yönetimiyle yaptığı görüşmede Viskoviç, Srpska’nın Zvornik’te bir gaz santralinin inşası için kavramsal bir çözüm geliştirilmesi için halka açık bir çağrıda bulunduğunu hatırlattı. Sırbistan da Rus türbinleriyle ilgileniyor.

 • Nevski Enstitüsü’nden arkadaşlarımız, Zvornik bölgesinde RS’ye gelmemiz için bize son bir teklif vermeye hazır ve istekliler çünkü nerede inşa edileceğini görmek ve inşaat için doğru kavramsal çözümü önermek istiyorlar. Böyle bir elektrik santralinin – dedi Viskoviç.

 • Sırp heyeti, 40 laboratuvara sahip Biokad şirketini ziyaret etti. Bu şirket bizim pazarımızda iş yapmakla ilgileniyor. İzin alma sürecinde BH’nin yetkili kurumlarıyla karşılaştıkları sorunlara dikkat çektiler. Viskoviç onlara, bu şirketin kaliteli ilaçlarını hastalarımızın kullanımına sunmak için sebat etmelerini ve tüm yasal işlemleri yapmalarını söyledi. Başbakan Viskoviç, birkaç günlük toplantıları ve St. Petersburg’a yapılan ziyareti Sırp Cumhuriyeti için fazlasıyla başarılı olarak değerlendirdi.

 

Kaynak: RTRS

Tarih: 07.09.2021

 

Vucic ve Dodik Pazar günü buluşuyor

 • Pazar günü, yarın Christian Schmidt ile yapacağımız görüşme ve yaklaşan Ulusal Bayrak ve Sırp Birliği Günü kutlamaları nedeniyle Milorad Dodik ile tekrar görüşeceğim – dedi Vučić halka hitaben.

 • Başbakan, Belgrad ile Priştine arasındaki diyalog için AB arabulucusu Miroslav Lajcak ile yakında görüşeceğini duyurdu.

 • Vučić, 13 Eylül’de Almanya Başbakanı Angela Merkel’i kabul edeceğini doğruladı ve Sırbistan’ın 16 yıl boyunca Avrupa’nın istikrarını koruyan kadına sadece minnettarlığını değil, aynı zamanda saygısını da göstermek için elinden geleni yapacağını vurguladı.

 • Bundan iki veya üç gün sonra, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceğim, ardından Amerikalı ve Fransız senatörlerle görüşeceğim ve ardından ‘Açık Balkanlar’ girişimi üzerine bir toplantı yapacağım – dedi Vučić.

 • Sırbistan’ın bölgesel barış ve istikrar için savaşmaya devam edeceğini, ancak Sırbistan’a yönelik saldırıların Karadağ ve Littoral Metropolitan Ioannicius’un tahta çıkmasından sonra arttığını vurguladı.

 • Vučić, bu patolojik kampanyanın özellikle ekonomik olarak güçlü bir Sırbistan’dan rahatsız olan Hırvatistan’da mevcut olduğuna dikkat çekti.

 

Kaynak: RTRS

Tarih: 08.09.2021

 

Bulgaristan

 

Bulgaristan Parlamentosu Cumhurbaşkanlığı Seçimi İçin 14 Kasım Tarihini Oyladı

 • Bulgaristan Ulusal Meclisi, 2021 cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tarihi olarak 14 Kasım’ı oyladı. 2 Eylül oylaması, bir tarih üzerinde anlaşmaya varmak için üç hafta süren resmi ve gayri resmi tartışmaların ardından tartışmasız gerçekleştirildi.

 • BSP-UDF koalisyonu ve Bulgar Sosyalist Partisi, ikinci tur oylamanın (eğer gerçekleşirse) anayasanın izin verdiği son tarihte, 21 Kasım’da yapılmasını önlemek için 7 Kasım’da yapılacak seçimin yapılmasını istemişti. 14 Kasım tarihi Slavi Trifonov’un ITN, Demokratik Bulgaristan ve “Bulgaristan’ı Yükselt! Üçüncü bir hükümet seçimi girişimi olarak feshedilmiş gibi görünen 46. Ulusal Meclis’in ömrüne daha fazla zaman tanımak için Geliyoruz” sonuçsuz kalacağı kesin.

 

Kaynak : The Sofia Globe

Tarih : 02.09.2021

 

Bulgaristan, Kuzey Makedonya Üzerindeki AB Baskısının Artmasını Bekliyor

 • Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev Çarşamba günü Slovenya’da düzenlenen ve Balkan ve AB liderlerini bir araya getiren Bled Stratejik Forumu’nda, AB’nin Bulgaristan’a Kuzey Makedonya konusundaki baskısının önümüzdeki aylarda daha yoğun olacağını öngördü.

 • Cumhurbaşkanı Radev, Bulgar dış politikasının ana önceliğinin Batı Balkanlar’ın Avrupa entegrasyonu olduğunu ve Bulgaristan’ın en çok Kuzey Makedonya’nın AB üyesi olmasıyla ilgilendiğini yineleyerek, taahhütlerini yerine getirmek zorunda kalacağını ve halkın haklarını korumakta ısrar edeceğini de sözlerine ekledi.

 

Kaynak : EURACTIV

Tarih : 02.09.2021

 

Bulgaristan Bu Yılki Üçüncü Parlamento Seçimlerinin Tarihini Bekliyor

 • 7 Eylül’de düzenlenen kısa bir törenle, Bulgar Sosyalist Partisi lideri Kornelia Ninova, Cumhurbaşkanı Roumen Radev’e, bir hükümet kurmaya yönelik başarısız üçüncü görevini geri verdi, Radev’in Ulusal Meclis’i feshetmesi ve bunun için bir tarih belirlemesinden önceki son bir prosedür adımı. 2021’de ülkenin üçüncü parlamento seçimleri olacak.

 • Radev’in parlamentoyu feshetmeden önce 2021 Bütçesinde ve diğer önemli mevzuatta yapılacak değişiklikleri onaylamasını beklediğini söylediği göz önüne alındığında, bu tarih henüz bilinmiyor.

 

Kaynak : The Sofia Globe

Tarih : 07.09.2021

 

Bulgaristan Yüksek Yargı Konseyi, Avrupa Delege Savcılarının Seçim Prosedürünü Başlattı

 • Bulgaristan Yüksek Yargı Konseyi, 8 Eylül’de Avrupa delege savcılarının seçimi için prosedürü başlattı.

 • İki gün içinde 22 aday gerekçelerini Savcılık Koleji’ne sunacak. Bunlardan altısı, Avrupa Başsavcısı Laura Kövesi’nin ekibine katılmak üzere seçilecek.Her adayın gerekçelerini sunmak için 10 dakikası vardır, ardından kıdemli hakimlerin sorularını cevaplayacaktır. Savcılık üyeleri birden fazla aday için oy kullanma hakkına sahiptir.

 

Kaynak : Bulgarian National Television

Tarih : 08.09.2021

 

Hırvatistan

Savaş Suçlusu Petkoviç İşlediği Tüm Suçları Kabul Etti

 • Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından 20 yıl hapse mahkum edilen eski Hırvat general Milivoj Petkoviç, erken tahliye talebinde bulundu. Petkoviç, mahkeme başkanına el yazısıyla bir mektup göndererek, 30 yıl önce işlediği tüm suçları kabul etti.

 • Savaş suçlusu Petkoviç, Lahey’de 2017 yılındaki duruşmada zehir içerek intihar eden eski Hırvat general Slobodan Praljak ile aynı davada yargılandı.

 • Cezasının üçte birini Belçika’da cezaevinde geçiren Petkoviç, erken tahliye talebinde bulundu ve ardından mahkeme başkanına bir mektup gönderdi. Petkoviç, yaşanan vahşetin her gün gözünün önüne geldiğini ve bununla bir ömür yaşamak zorunda olduğunu belirtti.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 07.09.2021

 

Marija Vučković AB Tarım Bakanları Resmi Olmayan Toplantısına Katıldı

 • Tarım Bakanı Marija Vučković, Pazartesi ve Salı günü Slovenya’nın Kranj kentinde düzenlenen AB Tarım ve Balıkçılık Konseyi’nin gayrı resmi toplantısına katıldı.

 • Vučković, yaptığı açıklamada, tarım stratejisinin sayısallaştırma, sulama, yenilenebilir enerji üretimi ve artan enerji verimliliğine vurgu yaparak kırsal alanlarda kamu hizmetlerine daha fazla yatırım yapılmasını öngördüğünü söyledi.

 • Tarım Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, toplantının ana konusunun AB’deki kentsel ve kırsal alanlar arasındaki diyaloğun güçlendirilmesi ve bu alanların daha da geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

Kaynak: Total Croatia News

Tarih: 07.09.2021

 

Karadağ

 

Joanikije: “Kardeşçe uzlaşmaya hizmet edeceğim”

 • Sırp Ortodoks Kilisesi Metropoliti Joanikije, tüm protestolara rağmen 5 Eylül Pazar sabahı törensel ayinin ardından Cetinje Manastırı’nda tahta çıktı. Joanikije, ayin sonrası yaptığı açıklamada Karadağ’da kardeşçe uzlaşmaya hizmet edeceğini söyledi.

 • Karadağ Radyo-Televizyonu RTCG’e yaptığı açıklamada Joanikije, Karadağ halkının işbirliği ve ilerlemesi için en iyi ön koşul olan Kilise ve Devletin ayrılması ilkesine saygı duyacaklarını ifade etti.

 • Sırp Patriği Profirije ise Karadağ’a kimseyi tehdit etmek için değil, Metropolitan Joanikije’nin kutsal tahta çıkma eylemini gerçekleştirmek için geldiklerini belirtti.

 

Kaynak: N1

Tarih: 05.09.2021

 

Sırp Kilisesi Metropoliti’nin Tahta Çıkması Çetinje’de Gerginliği Artırdı

 • Sırp Ortodoks Kilisesi’nin Karadağ’daki yeni başpiskoposu Metropolitan Joanikije’nin muhalefet partileri ve bir takım örgütlerden gelen şikayetlere rağmen Pazar günü Cetinje’de tahta çıkacağını doğrulamasının ardından Karadağ’da gerginlik tırmandı. Tahta çıkma töreninin ülkenin tarihi başkenti Cetinje’de yapılması protesto edildi.

 • Sırp Ortodoks Kilisesi, Joanikije’nin tahta çıkma töreninin 5 Eylül’de gerçekleştirileceğini duyurması Karadağ’ın “yüzyıllardır süren egemenlik mücadelesine” hakaret olduğunu iddia eden ve törenin bir yerde yapılmasını isteyen bazı Karadağlıları kızdırdı. Ancak Sırp Ortodoks Kilisesi, ülkenin tarihindeki tüm törenlerin Cetinje Manastırı’nda gerçekleştiğini ifade ederek törenin yapılacağını belirtti.

 • Tören öncesi binlerce kişi, kilise yetkililerinin törene gelişini engellemek amacıyla Cetinje şehrine girişleri kapatırken, Podgorica-Cetinje yolunu açmaya çalışan güvenlik görevlileri, göz yaşartıcıyla müdahale ederek kalabalığı dağıtmaya çalıştı. Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği Porfirije ile Karadağ Metropoliti Joanikije’nin, yoğun güvenlik önlemleri altında törene katılmak üzere helikopterle Cetinje’ye ulaştığı bildirildi.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 05.09.2021

 

Djukanovic Joanikije’nin Cetinje’de Zorla Göreve Başlamasını Eleştirdi

 • Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç yaptığı açıklamada, Sırp Ortodoks Kilisesi Karadağ piskoposunun Cetinje’deki bir manastırda tahta çıkışının güç kullanımıyla gerçekleştirildiğini ve en sert ifadelerle kınadığını ifade etti.

 • Djukanoviç, başta ordusu ve polisi olmak üzere Karadağ’ın devlet kaynaklarının, Piskopos Joanikije’nin Çetinje’de tahta geçmesini sağlamak için zora başvuran hükümet tarafından kötüye kullanıldığını da sözlerine ekledi ve hükümeti barışçıl protestolara karşı aşırı güç kullanmakla suçladı.

 

Kaynak: N1

Tarih: 05.09.2021

 

Karadağ’da Muhalefet Çetinje Ayaklanması Üzerine Darbe Girişimi ile Suçlanıyor

 • Sırp Ortodoks Kilisesi Metropolitinin Çetinje’de tahta çıkmasına karşı düzenlenen şiddetli protestolar üzerine Karadağlı yetkililer muhalefetteki Sosyalist Demokrat Partisi’ni protestoculardan bazılarının silahlı olduğunu iddia ederek darbe girişimi başlatmakla suçladılar.

 • Protestolar başladığında, Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç ve DPS milletvekilleri desteklerini göstermek için Cetinje’ye geldiler. Devlet Savcılığı eski polis şefi ve Karadağ Cumhurbaşkanının danışmanı olan Veselin Veljovic için protestocuları polisle çatışmaya sürüklediği için 72 saat gözaltı emri verdi.

 • İktidar partileri Djukanoviç ve partisini darbe girişimiyle suçlarken, yaptıkları ortak açıklamada, ABD ve AB üyelerinin Karadağ’daki büyükelçilikleri siyasi diyalog çağrısında bulundu. Başbakan Yardımcısı Dritan Abazoviç, eski hükümet ve polis yetkililerinin protestoları ülkeyi istikrarı bozmak ve hatta yok etmek için kışkırttığını iddia etti.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 06.09.2021

Kosova

Kurti Blinken İle İletişime Geçti

 • Kosova Başbakanı Albin Kurti, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Kosova’nın, Taliban’ın ülkeyi işgal etmesinden bu yana Afganistan’dan tahliye edilen Afganların korunmasına yaptığı yardım hakkında konuştu.

 • Kosova devleti liderleri ile ABD arasındaki temaslar, Afganistan’dan tahliye edilen Afgan gruplarının Kosova’ya gelmeye başlamasından bu yana yoğunlaştı.

 • Kosova, hareket halindeki Afgan vatandaşlarına güvenli bir ortam sağlama onuruna sahiptir. ABD ile olan ittifakımız sarsılmaz ve dostluğumuz güçleniyor” dedi.

 • İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, 683 Afgan vatandaşının Kosova’da geçici olarak barındırıldığını duyurdu.

 

Kaynak: Ibna

Tarih: 06.09.2021

 

Kuzey Makedonya

 

Zaev, Bytyqi ve Besimi İle Görüştü

 • Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Zoran Zaev, Ekonomi Bölümleri ve Yatırımlar Koordinasyon Başkan Yardımcısı Fatmir Bytyqi ve Maliye Bakanı Fatmir Besimi ile görüştü.

 • Toplantıda, Başbakan Zaev, son yıllarda ülke ekonomisinin tüm sektörlerinin reformu ve modernizasyonunda Kuzey Makedonya için kilit öneme sahip çok çeşitli alanlarda Dünya Bankası ile verimli işbirliğinin üstünde durdu.

 • Toplantının ana başlıklarından biri, Covid sonrası dönemde halk sağlığı sisteminin güçlendirilmesine yönelik işbirliği ve Dünya Bankası’nın entegre bir kamu maliyesi yönetim sistemi sağlanmasına yönelik desteğiydi.

 • Dünya Bankası ile işbirliği ve gelecekte yakın işbirliğinin, yolsuzlukla mücadeleye yönelik destekleyici programların yanı sıra, yolsuzlukla mücadeleye yönelik sistemik önlemlerden biri olarak dijitalleşme sürecine odaklanılacağı da vurgulandı.

 

Kaynak: Ibna

Tarih: 09.07.2021

 

Sırbistan

AB: Sırbistan ve Kosova’nın pozisyonları hala birbirinden çok uzakta

 • Belgrad ve Priştine’nin pozisyonları hala birbirinden uzak ve yakınlaşmaları için çok çalışmak gerekiyor. Avrupa Birliği’nin Belgrad ile Priştine arasındaki müzakerelerde arabulucusu Miroslav Lajcak, Brüksel’de Belgrad ve Priştine heyetleri arasında iki günlük müzakerelerin sona ermesinin ardından 8 Eylül’de Twitter sayfasında bunu yazdı.

 • Kosova ve Sırbistan’ın baş müzakerecileriyle iki günlük zorlu çalışma ve yoğun müzakereleri yeni bitirdik. Birçok konuda pozisyonlar hala birbirinden uzak. Yapılması gereken çok iş var, ”diye yazdı Lajcak.

 • 7-8 Eylül tarihlerinde Brüksel’de Belgrad ve Priştine heyetleri arasında yeni bir müzakere turu yapıldığını hatırlatalım. Müzakereler sırasında, 1990’ların sonlarında Kosova ve Metohija’daki iç çatışmalar sırasında kaybolan kişilerin akıbetinin açıklığa kavuşturulması konusunda ilerleme kaydedildi.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 08.09.2021

 

Sırbistan Cumhurbaşkanı: Arnavutlar diyalog istemiyor, talepleri saldırgan

 • Belgrad ile Priştine arasında 7 ve 8 Eylül’de Brüksel’de gerçekleştirilen bir sonraki müzakere turunun tek iyi sonucu, kayıpların akıbetinin açıklığa kavuşturulmasına yönelik küçük bir ilerleme oldu. Bu, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic tarafından 8 Eylül’de Belgrad’da düzenlediği basın toplantısında dile getirildi.

 • Vucic, RTS TV kanalının aktardığına göre, ‘Bu, Arnavut ve Sırp, ölülerini olması gerektiği gibi gömebilecek olan birkaç aile için tek iyi haber,’ dedi.

 • Vucic, diyalogda başka ilerleme olmadığını da sözlerine ekledi.

 • Vucic, ‘Yumuşak söylemeye çalışacağım – Arnavut tarafı herhangi bir diyalog istemiyor, getirdikleri talepler sadece saldırgan’ dedi.

 • Belgrad ve Priştine heyetleri arasında 7 ve 8 Eylül tarihlerinde Brüksel’de yapılacak müzakerelerin, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile ayrılıkçı Kosova Başbakanı Albin Kurti arasında Eylül ayının ikinci yarısında Brüksel’de yapılacak görüşmenin hazırlık aşaması olacağı varsayıldığını daha önce hatırlayın.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 08.09.2021

 

Yunanistan

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Libya’daki Tüm Yabancı Birliklerin Muadili Al-Mangoush’a Çekilmesi Gerektiğini Vurguladı

 • Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Pazartesi günü Atina’da konuk Libyalı mevkidaşı Najlah Al-Manguush ile bir araya geldi.

 • Toplantıdan sonra yaptığı ortak açıklamalarda, Yunan bakan, ülkede yakında adil seçimler yapmak için tüm yabancı birliklerin ve tüm paramiliter ve paralı kuvvetlerin Libya’dan çekilmesi ve yabancı askeri varlığın olmaması gerektiğini vurguladı.

 

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih : 06.09.2021

 

Yunanistan Başbakan Kyriakos Miçotakis ve ABD’li Senatörler ile Akdeniz, Orta Doğu ve Afganistan’ı Görüştüler

 • Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Afganistan vurgusu ile bölgesel ve uluslararası karşılıklı çıkar meseleleri Başbakan Kyriakos Mitsotakis ile konuk ABD’li Senatörler Chris Murphy ve Jon arasındaki görüşmede ele alındı

 • Toplantıda ayrıca, şu anda ABD Kongresi’nde bulunan ve Yunan-ABD işbirliğini daha da güçlendirecek olan ABD-Yunanistan Savunma ve Parlamentolar Arası Ortaklık Yasası’nın ilerleyişi ele alındı.

 

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih : 06.09.2021

 

Araştırma ve İnovasyonda Yunanistan-Kıbrıs İşbirliği Genişliyor

 • Araştırma ve İnovasyonda yeni bir Ortak Ulusötesi İşbirliği Programının formülasyonuna devam etmek için ortak bir Niyet Bildirgesi, yetkili Bakan Yardımcısı ve Korint Milletvekili Bay Christos Dimas ve Araştırma, İnovasyon Bakan Yardımcısı tarafından imzalandı. İmzaların Yunanistan Kalkınma ve Yatırım Bakanı Sn. Adonis Georgiadis’in huzurunda atıldığı kaydedildi.

 • Toplantıda Araştırma ve Yenilik Genel Sekreteri Sayın Athanasios Kyriazis ve Kıbrıs Cumhuriyeti Araştırma ve Yenilik Baş Bilimcisi Sayın Nikolas Mastrogiannopoulos da hazır bulundu.

 

Kaynak : CNNGreece

Tarih : 07.09.2021

 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Bükreş’te: Yunanistan – Romanya İlişkileri Mükemmel Seviyede

 • Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Romanyalı mevkidaşı Bogdan Aurescu (Bogdan) ile Bükreş’te yaptığı görüşmenin merkezinde, Yunanistan – Romanya arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve Afganistan’daki kriz nedeniyle yaşanan göç konuları yer aldı.

 • Rumen mevkidaşı ile yaptığı ortak açıklamalarda Nikos Dendias, göçün araçsallaştırılmasına izin vermeyeceğimizi belirterek, bunun Avrupa ülkelerinin yakında karşılaşabileceği bir zorluk olduğunu vurguladı.

 

Kaynak : CNNGreece

Tarih : 08.09.2021

 

Dış Aktörler

AB’ye Batı Balkanlar Uyarısı

 • Avrupa Birliği Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi, Brüksel’e Batı Balkanlar’ın siyasi ve güvenlik açısından entegre edilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

 • Slovenya’nın Kranj kentinde gerçekleştirilen Bled Stratejik Forumu’na ilişkin değerlendirmesinde Varhelyi, Avrupa Birliği’nin (AB) Batı Balkanlar’ın her yönüyle birliğe entegrasyonu konusunda başarısız olma lüksü olmadığını kaydetti.

 • Entegrasyonun gerçekleşmesi için 30 milyar avroluk ekonomi ve yatırım planında ilerleme kaydedilmesi gerektiğini ve bu planın uygulanmasıyla bölgede değişime start verilebileceğini vurgulayan Varhelyi, Açık Balkan inisiyatifinin pozitif bir girişim olduğunu fakat bu inisiyatifin bölgenin tamamına açılması gerektiğini ifade etti. Varhelyi, Açık Balkan’ın bölgesel ortak pazarın kuruluşu yönünde ileriye yönelik önemli bir adım olduğunu söyledi.

 

Kaynak: Balkan News

Tarih: 02.09.2021

 

Yunanistan Sahil Güvenlik Unsurlarınca Türk Kara Sularına İtilen 21 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı

 • Muğla’nın Datça ilçesinde, Yunanistan sahil güvenlik unsurlarınca Türk kara sularına itilen can sallarındaki 21 düzensiz göçmen, sahil güvenlik ekiplerince karaya çıkarıldı.

 • Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Datça açıklarında can salları içerisinde düzensiz göçmenler olduğu bilgisi üzerine bölgeye hareket etti. Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına bırakılan can sallarındaki 21 düzensiz göçmen, sahil güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

 • Karaya çıkarılan düzensiz göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

 

Kaynak: AA

Tarih: 07.09.2021

 

Batı Trakya Türkleri’ni Tanımayan Yunanistan Yine AİHM’in Gündeminde

 • Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Batı Trakya Türk azınlık dernekleriyle ilgili kararlarının Yunanistan tarafından uygulanmamasına ilişkin sorun, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından bir kez daha ele alınacak.

 • İskeçe Türk Birliği (İTB) Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi öncesi harekete geçti. İTB temsilcileri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarının Yunanistan tarafından uygulanmamasının ele alınacağı komite öncesi Strazburg’da temaslarda bulunacak.

 • İTB’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Tek talebimiz AİHM kararları uygulansın, Türk azınlık dernekleri tanınsın” ifadesine yer verildi. Paylaşımda, Yunanistan Yargıtayının, son olarak 29 Haziran 2021’de açıkladığı kararla İskeçe Türk Birliğinin yasal statüsünün iade talebini bir kez daha reddederek AİHM kararlarını uygulamama politikasını sürdürdüğü hatırlatıldı.

 

Kaynak: TRT Haber

Tarih: 07.09.2021

 

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Didem Şimşek, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Aybüke Beyza Koçak ve Hatice Deniz Hızal

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye ve Yunanistan Avrupa Hava Kalkanı Girişimi’ne Katıldı

Avrupa'nın güvenlik mimarisinde önemli bir gelişme olarak kaydedilen, Türkiye...

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...