Balkan Bülteni/ 14 Ekim-20 Ekim

Arnavutluk

 Arnavutluk’ta 4 Rus Turist Saunada Ölü Bulundu

 • Arnavutluk’un başkenti Tiran yakınlarındaki Kavalye şehrinde bulunan bir otelin saunasında 4 Rus turist ölü bulundu.
 • Tiran Yerel Polis Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Kavalye’ye bağlı Qerret köyündeki otelin sauna bölümünde bulunan Rusların 31, 37, 58 ve 60 yaşlarında iki kadın ve iki erkekten oluştuğu belirtildi.
 • Açıklamada, olayın aydınlatılması için soruşturmanın devam ettiği kaydedildi. Polis, Rusya vatandaşlarının Arnavutluk’ta bulunma nedeniyle ilgili detaylı bilgi vermedi. Rus kafilede bulunanların eksikliğini fark etmesi üzerine aramaların ardından bulunan Rus turistlerin oksijen yetmezliğinden öldüğü sanılıyor.

Kaynak: Euronews

Tarih: 16.10.2021

Türk Hekimlerden Arnavutluk’ta Nöroloji Eğitimi

 • Arnavutluk hükümetinin talebi üzerine, nöroloji uzmanı Türk hekimlerin, Arnavutluk’taki meslektaşlarına verdiği 4 aylık eğitim programı başarıyla tamamlandı.
 • Türkiye’nin sağladığı mali destekle inşa edilen ve geçen nisanda hizmete giren Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesi’nde Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Karadaş tarafından Epilepsi, Nörofizyoloji, Baş ağrısı ve İnme üniteleri kuruldu.
 • Eğitimlere, Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesi ile Tiran Üniversitesi Tıp Fakültesi Mother Teresa Hastanesi’nden nöroloji hekim ve teknisyenleri katıldı.

Kaynak: AA

Tarih: 19.10.2021

Arnavutluk 2022’de Yörüngeye İlk Uydularını Fırlatacak

 • Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın sosyal medya hesabında yayınlanan bir görüntüye göre, ülke 2022’de iki uyduyu yörüngeye gönderecek.
 • Rama’nın uyduları fırlatacak şirketin yetkilisiyle konuştuğu kesitlerin yer aldığı görüntünün başında “Spacex Falcon 9″un fırlatıldığı görüntüden detaylar yer alıyor.
 • Görüntüye göre “Albania 1” isimli ilk uydusunu Mart 2022’de yörüngeye gönderecek Arnavutluk’un ikinci uydusu “Albania 2” aynı yılın haziran ayında fırlatılacak. Görüntüde, uyduların türü ve uzaya gönderileceği yer hakkında bilgi verilmedi.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 20.10.2021

 

Bosna – Hersek 

Bosna Hersek’te Katolik ve Müslüman Liderlerden Tansiyon Düşürme Çağrısı

 • Vrhbosna Başpiskoposu Vinko Puljic ve Bosna Baş Müftüsü Hüseyin Kavazoviç, Saraybosna’daki Başpiskoposluk Konutu binasında gerçekleşen görüşmede, yerel ve uluslararası yetkilileri diyaloga girmeye ve ülkede kimsenin yararına olmayan gerilimi azaltmaya çağırdı.
 • Bosna Hersek’teki iki dini lider, samimi ve açık bir görüşmede, Katolik Kilisesi ile İslam Cemaati arasındaki ilişkileri son derece iyi olarak belirledikleri ve gelecekte de böyle kalacaklarına dair umutlarını dile getirdiler. Siyasi ve güvenlik açısından karmaşık olarak nitelendirdikleri ve sonucu tahmin edilemeyen tehlikeli bir yönde daha da karmaşıklaşan ülkedeki mevcut duruma da değindiler.
 • İkili, yerli ve uluslararası yetkilileri diyaloga girmeye ve yakın zamanda savaştan çıkan ve tüm inanç ve etnik kökenlerden Bosna Hersek’ten ülkede kimseye fayda sağlamayan gerilimleri azaltmaya çağırdı. Özellikle, eşit haklara sahip bir toplum yaratma sürecinde, kışkırtıcı söylemlerin durdurulması ve herkes arasında saygı ve uzlaşma ortamı yaratılması ve her insanın haklarına saygı gösterilmesi, kimliğine saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladılar. Siyasiler dahil olmak üzere herhangi bir diyaloğun her zaman memnuniyetle karşılandığını ve birikmiş sorunların demokratik koşullarda çözülmesinin arzu edildiğini belirttiler.

 

Kaynak: N1

Tarih: 15.10.2021

Bosna Hersek Savcılığı Milorad Dodik’e Dava Açıyor

 • Bosna Hersek Savcılığı, ayrılıkçı açıklamalarıyla gündeme gelen Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik aleyhinde dava dosyası hazırlandığını ve bunun için bir savcının görevlendirildiği duyurdu. Son dönemde ayrılıkçı açıklamalarının dozunu artıran Dodik, Sırp Cumhuriyeti’nde yeni bir anayasal düzene geçileceğini ve Sırpların Bosna Hersek ordusundan ve devlet kurumlarından çekileceğini açıklamıştı.
 • Savcılığın duyurusu Bosna Hersek medyasında “Dodik aleyhindeki dava dosyasının politikacının Bosna Hersek’in toprak bütünlüğü ve en üst düzey kurumlarını hedef alan açıklamaları nedeniyle hazırlandığı” şeklinde yer aldı.
 • Dodik, Eski Yüksek Temsilci Valentin Inzko tarafından geçirilen soykırımı inkar yasasını “Bosna Hersek’in tabutuna çakılan son çivi” olarak tanımlamış, Sırpların devlet kurumları ve parlamentonun çalışmasını engelleme inisiyatifini de başlatan isim olmuştu.

 

Kaynak: Balkan News

Tarih: 18.10.2021

Alija İzetbegovic, Vefatının 18. Yılında kabri başında anıldı

 • Bağımsız Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Alija İzetbegoviç’in vefatının 18.yılında Saraybosna’daki Kovaçi Şehitliği’nde bulunan kabri başında gerçekleştirilen törenle anıldı.
 • İzetbegoviç’in vefat yıl dönümünde gerçekleştirilen törene, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic, Konseyin Boşnak Üyesi Sefik Dzaferovic ile Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkanı ve Demokratik Eylem Partisi (SDA) Genel Başkanı Bakir İzetbegoviç ile çok sayıda vatandaş katıldı.
 • Dzaferovic, yaptığı konuşmada, İzetbegoviç’e Bosna Hersek’in bağımsızlığı için yaptıklarından dolayı her zaman minnettar kalacaklarını belirterek, “En zor zamanlarında Bosna Hersek’in yanındaydı. Alija İzetbegoviç’i her zaman hatırlayacağız” ifadelerini kullandı.
 • Bağımsız Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı olan İzetbegovic, sağlık sorunları nedeniyle görevinden 2000 yılında ayrılmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Tarih: 19.10.2021

Avrupa Komisyonu: “Bosna Hersek kilit reformları uygulayamadı”

 • Avrupa Komisyonu yıllık raporunda, Bosna Hersek’in üyelik yolunda kaydettiği ilerlemesine yer verildi. Raporda Bosna Hersek makamlarının her düzeydeki Avrupa entegrasyonu stratejik hedefine olan bağlılığının “siyasi liderler bölücü söylemler ve yapıcı olmayan siyasi anlaşmazlıklara girmeye devam etmeleri nedeniyle somut eyleme dönüştürülmediği” ifade edildi.
 • Komisyon raporu, Bosna Hersek’in komisyon ülkeyi aday statüsü için tavsiye etmeyi düşünmeden önce 14 temel önceliği yerine getirmeye yönelik kritik bir reform kitlesini gerçekleştirmesi gerektiğini söylüyor. Aynı zamanda raporda “Siyasi ortam, raporlama döneminde kutuplaşmaya devam etti” denerek Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti tarafındaki siyasi liderlikten reformları geri alma ve devlet düzeyindeki kurumları engellemeye yönelik tekrarlayan çağrılar olduğu ifadelerine yer veriliyor.
 • Bosna Hersek’in ayrıca yaygın yolsuzlukla mücadelede ilerleme kaydetmediği, yasal ve kurumsal çerçevelerin yetersiz kaldığı, organize suçla mücadelede de geride kalındığı ve Europol ile işbirliği için temas noktasının henüz faaliyete geçilmediği belirtildi.

Kaynak: N1

Tarih: 19.10.2021

Dzaferovic: “Dayton olmazsa entiteler yok olur”

 • Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Üyesi Şefik Dzaferoviç, mevcut krizin Bosna Hersek’in Dayton Anlaşması’ndan bu yana yaşadığı en tehlikeli kriz olduğunu söyledi. Dzaferovic, açık tehditlerin var olduğu ve Bosna Hersek’in kurumlarını yok etmek için bazı somut adımlar atıldığı, bunun da Bosna Hersek’in egemenliğini ciddi şekilde ihlal ettiği ve ülkenin toprak bütünlüğünü açıkça tehdit ettiği görüşünde.
 • Dzaferovic, “Hepimiz bunun geriye giden güçlerin nihai hedefine doğru sadece bir adım olduğunu biliyoruz ve bu Bosna Hersek’in bölünmesidir. Bunda asla başarılı olamayacaklar. Bosna Hersek’e çok daha zor koşullarda saldırdılar ve niyetlerinde başarısız oldular. Günümüz insanının tarihten bir şeyler öğrenmesi gerekiyor. Tarihten bir ders, Bosna Hersek’e kim saldırdıysa, egemenliğinin ve bütünlüğünün Lahey’de ve tarihin çöplüğünde sona erdiğidir. Mevcut saldırganların sonu bu şekilde olacak” ifadelerini kullandı.
 • Dayton Anlaşması’nın Bosna Hersek’in ayrılmaz bir parçası olduğunu ve hem sivil hem de askeri açıdan uygulamada yükümlülükleri olduğunu ifade eden Dzaferovic, Milorad Dodik’in eylemlerinin Bosna Hersek’deki durumun istikrarsızlaşmasına, Dayton Anlaşmasını devirmeye götürdüğünü belirtti.

Kaynak: Sarajevo Times

Tarih: 20.10.2021

 

BH içinde ‘mali’ boşanma en büyük hamle

 • Anlaşmadan çekildiğini ve BH Silahlı Kuvvetleri, Yüksek Yargı ve Savcılar Kurulu ile İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı’nın oluşturulmasına ilişkin verilen rızaları duyuruyor. Ancak, dolaylı vergilerin toplanması alanındaki yetkilerin nihai olarak geri dönüşü, en büyük siyasi hamle gibi görünüyor.
 • Srpska’nın 2005 yılına kadar bağımsız olarak dolaylı vergiler topladığını ve ardından bu yetkiyi BH kurumlarına devrettiğini hatırlatırız.
 • Ancak Anayasa o kısımda hiç değiştirilmedi ve bu ona bir şans veriyor.

 

Kaynak: RTRS

Tarih: 20.10.2021

 

Cubriloviç: BH’deki Sırpların hak ve çıkarları diğer ulusların zararına değil

 • Sırp Cumhuriyeti Ulusal Meclis Başkanı Nedeljko Cubriloviç, 30 yıl önce olduğu gibi bugün de BH’deki Sırp halkının, BH’deki diğer halkların hak ve çıkarlarından hiçbir şekilde üstün olmayan ve kendilerine zarar vermeyen hak ve çıkarlarını savunması gerektiğini söyledi.
 • Sırp Cumhuriyeti Ulusal Meclisinin 30 yıllık gelişimi, Sırp halkının ve onun seçilmiş temsilcilerinin hiçbir zaman rahat olmadığının kanıtıdır. Parlamentonun gelişim yolu zor, ancak sıktı.
 • 24 Ekim 1991’de BH’deki Sırp Halk Meclisi olarak kuruldu ve Sırp milletvekillerinin 14 Ekim’de o zamanki SR BH Meclisi’nde yeniden seçilmesinden sonra ilan edildi.
 • gün de bugün de bizi sonuna kadar duymayacakların, bırakın anlamak bir yana, yapıları da hemen hemen aynıdır. O zaman ve bugün, BH’deki diğer halkların hak ve çıkarlarından daha büyük olmayan ve onların zararına da olmayan haklarımızı ve çıkarlarımızı savunmak zorunda kaldık – diye vurguladı Cubriloviç.

 

Kaynak: RTRS

Tarih:20.10.2021

Hırvatistan

Bosna Hersek-Hırvatistan Sınırındaki Göçmenler Kışı Çadırlarda Karşılıyor

 • Bosna Hersek’in Hırvatistan sınırı yakınındaki Velika Kladuşa şehrinde derme çatma çadırlarda kalan yüzlerce düzensiz göçmen kışı zor koşullarda karşılayacak.
 • Geceleri hava sıcaklığının 0 dereceye kadar düştüğü bölgede, çoğu Afganistan’dan 300 civarında göçmen eşleri ve çocukları ile ağır koşullarda yaşam mücadelesi veriyor.
 • Ülkelerine dönmek istemeyen ve Batı Avrupa ülkelerine gitmek isteyen göçmenler, AB ülkesi Hırvatistan’a yakın bir bölgede olduğu için derme çatma bu çadır kampta kalmayı tercih ediyor.

 

Kaynak: Balkan News

Tarih: 14.10.2021

 

Hırvatistan, Azerbaycan’la İlişkilerini Geliştirmeyi Hedefliyor

 • Azerbaycan’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman, stratejik ortak olarak gördükleri Azerbaycan’la ilişkilerini güçlendirmek istediklerini ifade etti.
 • Gordan Grlic Radman, dün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından bugün Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile bir araya geldi.
 • Görüşmede Bayramov, Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan topraklarında mayın temizliği için Hırvatistan’dan cihaz satın aldığını ve iki ülkenin bu alanda iş birliği yapmaya devam edeceğini söyledi. Bayramov, Hırvat şirketlerinin Karabağ’ın yeniden inşasına yönelik projelerle de ilgilendiklerini ve bazı şirketlerin Azerbaycan’ın ilgili kurumlarına tekliflerini ilettiklerini haber verdi.

 

Kaynak: Balkan News

Tarih: 20.10.2021

Sırbistan

 

Sırp Patriği Porfiry Sırp Cumhuriyeti’nin başkentini ziyaret etti

 • Dua olmadan, kişinin kendi varoluşunun acil sorunlarını çözmesi imkansızdır. Bu, Sırp Patriği Porfiry tarafından 20 Ekim’de Banja Luka’da Sırp Cumhuriyeti’nin inanan halkına hitaben ifade edildi.
 • “Buraya Tanrı’nın bize akıl vermesi için dua etmeye geldik… Dua olmadan, varlığımızın acil sorunlarını çözmeyi bırakın, bir santim bile büyümek imkansızdır. Sürekli dua etmek – Mesih ve havarilerin mektuplarında aradıkları şey budur ”dedi.
 • Bunun Patrik Porfiry’nin Banja Luka’ya ilk ziyareti olduğunu hatırlatalım. 23 Ekim’de Sırp Ortodoks Kilisesi başkanı, Banja Luki Piskoposu Ephraim ile birlikte Prijedor kasabası yakınlarındaki Milosevac manastırında bir ayin yapacak. Avusturya-Türk savaşında tamamen yıkılan manastır, şimdi restore edildi.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 20.10.2021

 

Peskov: Putin ile Vucic arasındaki görüşmenin tarihi ve yeri şimdiden belirlendi

 • Rusya ve Sırbistan Cumhurbaşkanları Vladimir Putin ve Alexander Vucic’in görüşme tarihi ve yeri şimdiden belirlendi. Bu, Rusya Devlet Başkanı Dmitry Peskov’un basın sekreteri tarafından belirtildi.
 • Peskov’a göre Kremlin, Sırp liderin yönetimiyle birlikte yaklaşan toplantı hakkında derhal tam bilgi verecek.
 • “Henüz hazır değilken zamanında bilgilendireceğiz. Peskov, RIA Novosti’nin bir sorusuna ve Putin ile Vucic arasındaki görüşmelerin tarihini yanıtladı.
 • Vuciç’in daha önce 25 Kasım’da Rusya Devlet Başkanı ile Sırbistan’a sağlanan gazdaki indirimin uzatılmasını görüşmek niyetinde olduğu görüşmelerde bulunabileceğini duyurduğunu hatırlatacağız.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 20.10.2021

Dış Aktörler

 

Merkel, Batı Balkanlar’da Önemli Bir Başarı Elde Etmeden Gidiyor

 • Yakın zamanda Avrupa Birliği-Batı Balkanlar zirvesine ev sahipliği yapan Slovenya’nın Kranj şehri yakınlarındaki Brdo Kalesi’nde, yakında emekli olacak olan Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in umduğu gibi ortak bir bölgesel pazar oluşturmaya yönelik önemli adımlar üzerinde anlaşma sağlanamadı.
 • Merkel, Almanya ve Avrupa diplomasisi aracılığıyla, kimlik kartıyla yolcuların seyahat özgürlüğü, ülkeye giriş, üçüncü ülke vatandaşlarının seyahat ve ikamet serbestisi ile ilgili dört anlaşmaya ilişkin müzakereleri zirvede sonuçlandırmak için bir anlaşmaya varmaya çalıştı. Buna Doktorlar, diş hekimleri ve mimarlar için çalışma izinlerinin yanı sıra üniversite diplomalarının tanınması dahildi. Bunların hiçbiri gerçekleşmedi.
 • Almanya Şansölyesi’nin internet sitesinde, Berlin Süreci’nde ilerleme kaydedilmesi gereken altı alan şöyle sıralanıyor; Uzlaşma ve karşılıklı anlayışın inşa edilmesi, ortak bir ekonomik pazar yaratılması, sınır ötesi projelerin kısıtlama olmaksızın açılması, öğrenci ve genç değişimi, bilim alanında iş birliği ve Avarupa Birliği’ne yaklaşma reformları.

 

Kaynak: Balkan News

Tarih: 20.10.2021

 

AB Komisyonu: Sırbistan, Yeni Fasılların Açılması İçin Kriterleri Karşıladı

 • Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, Sırbistan’ın katılım müzakerelerinde iki “fasıl kümesini” açmak için kriterleri karşıladığını duyurdu.
 • Varhelyi, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesinde genişleme paketi ve ülke raporları hakkında yaptığı sunumda Batı Balkanların Avrupa’nın parçası olduğunu belirtti ve “AB, Batı Balkanlar olmadan tamamlanmış değil” ifadesini kullandı.
 • Bölgedeki 6 ülkenin üyelik sürecinin olumlu seyrettiğini dile getiren Varhelyi, hukukun üstünlüğü, ifade ve basın özgürlüğü, yolsuzlukla mücadele gibi alanlarda ise hala yol alınması gerektiğinin altını çizdi.

 

Kaynak: T24

Tarih: 20.10.2021

 

Batı Balkan Ülkelerinde Kovid-19’a Karşı Aşılama Oranları Düşük Seyrediyor

 • Batı Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Kosova ve Sırbistan’da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşılama oranı yüzde 50’nin altında seyrederken, Hırvatistan ve Karadağ bu oranın üzerine çıkmayı başardı.
 • Salgının başında aşı tedarikinde oldukça yavaş ilerleyen Bosna Hersek’te nüfusun yüzde 15’i Kovid-19’a karşı aşılanırken, 508 bin kişiye çift doz aşı uygulanan Bosna Hersek Balkanlar’da aşılamada en düşük orana sahip.
 • Arnavutluk’ta da 1 milyon 836 bin doz aşı yapılırken, 857 bin 201 kişiye çift doz aşının uygulandığı ülkede nüfusun yüzde 30’unun aşılandığı bildirildi. Aşılama oranının düşük olduğu 2 milyon nüfuslu Kuzey Makedonya’da da 1 milyon 563 bin doz aşı yapılırken, 763 bin 31 kişiye çift doz aşı uygulandı. Kosova’da da nüfusun yüzde 37’si aşılanırken, 1 milyon 800 bin nüfuslu ülkede 1 milyon 507 bin doz aşı yapıldı. 665 bin 265 kişiye ise çift doz aşı uygulandığı açıklandı. Sırbistan’da da vaka sayısı 1 milyon 62 bine yükselirken, can kaybı da 9 bin 214 oldu. Aynı zamanda Avrupa Birliği (AB) üyesi olan Hırvatistan’da nüfusun yüzde 55’inin aşılandığı bildirildi.

 

Kaynak: AA

Tarih: 20.10.2021

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Şamil Orhan, Aybüke Beyza Koçak ve Hatice Deniz Hızal

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...