Haftanın Öne Çıkanları

ARAP BAHARI’NIN ARDINDAN DEMOKRASİ VERİLERİ

Kuzey Afrika’da demokrasi protestolarının domino etkisi yarattığı Arap Baharı’nın üstünden on yıl geçti. Ancak bölgedeki her ülke demokratik açıdan aynı yolu kat edemedi. The Economist Intelligence Unit, Arap Baharı’nın ardından bölgede yaşanan demokratik ilerlemeye dair araştırmayı paylaştı.

Araştırmaya göre Tunus, 2020 yılının endeksine göre 10 üzerinden 6,58 puan aldı. Böylece 2010 yılından bu yana 90 sıra yükselerek dünyanın en demokratik 54. ülkesi konumuna erişti. Ancak ülkenin parlamentosu temmuz ayında Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından yaşanan bir hükümet krizi sebebiyle askıya alındı. Bu da demokratik sistemin kırılganlığına işaret ediyor.

 

AFP

 

Arap Baharı’nın ardından 2012 ve 2015 yıllarında iki hükümet değişikliği yaşayan Yemen’de ise kaos hakim. Yemen, dünyanın en az demokratik ülkeleri arasında 11 sıra geriledi ve son 10 arasına girdi. Libya’da da durum benzer. Ülke, 10 üzerinden 1,95’lik demokrasi puanıyla Yemen ile aynı sırayı paylaşıyor.

2011 ve 2013’te devrilen hükümetlerin ardından büyük krizler yaşayan Mısır, 2,93’lük puanla demokrasi yolunda gerileyen ülkeler arasında. Suriye’de hükümet değişikliğine direnen Beşar Esad rejimi zamanla diktatörlüğe evrilerek ülkeyi iç savaşa soktu. Böylece Suriye, bugün dünyanın en az demokratik beş ülkesinden biri oldu.

Cezayir ve Fas ise doğrudan hükümet değişikliği yaşamamasına rağmen demokrasi endeksinde olumlu ilerledi. Cezayir geçen on yıl içinde 10 sıra yükselerek 3,77 puana ulaştı. Fas ise 20 sıra yükseldi ve 5 puan ile dünyanın en demokratik 96. ülkesi oldu.

 

Kaynak: Statista

 

Hazırlayan: Gizem GÜVEN – TUİÇ Akademi İçerik Editörü

 

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri Röportaj: Kapitalizmin Üstesinden Nasıl Geliriz?

Tom Wetzel, planlı bir sosyalist ekonominin nasıl görüneceğini ve sosyalizmi gerçeğe dönüştürmek için ihtiyacımız olan stratejiyi açıklıyor.

Çeviri: Avrupa Kendi Çöküşüne Giden Yolda Birleşmiş Durumda

Bu yazı, Jan Krikke’nin ‘Asia Times’ için kaleme almış olduğu “Europe united on road to its own decline” başlıklı makaleden çevrilmiştir.

Uluslararası Hukuk Değerlendirmesi ve KKTC’nin Deniz Yetki Alanları

Deniz Çalışmaları stajyeri Halit Gür'ün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarını değerlendirdiği araştırma yazısı yayında!

TUİÇ Üniversite Elçileri Başvuruları Açıldı!

Siz de TUİÇ Üniversite Elçisi olmak istiyorsanız, linkte yer alan başvuru formunu doldurabilirsiniz.