Balkan Bülteni / 17-20 Haziran

 

Arnavutluk

Edi Rama: Yargı Reformu AB Üyeliği Doğrultusunda Kilit Öneme Sahip

 • Başbakan Edi Rama’nın geçenlerde France 24 Kanalı’na verdiği röportajda Arnavut hükümetinin entegrasyon ve pandemi olmak üzere iki temel konusu olduğunu ifade etti. Ayrıca Rama, konuşmasında Arnavutluk’un AB’ye kabul edilmesi hususunda yargı reformunun gerekliliğine işaret etti.
 • Arnavutluk’un kendi iç problemlerini çözebilirse AB üyeliğinin uzak olmadığını ifade eden Rama, eski siyasilerin ve yargı memurlarının hukuka aykırı davranmaları neticesinde mahkum edilmelerinin hukukun üstünlüğü açısından önemli olduğunu belirtti.

Kaynak: Albanian Daily News

Tarih: 20.06.2021

 

Bosna – Hersek / Sırp Cumhuriyeti

Sırp Cumhuriyeti Askeri Tarafsızlığa Bağlılığını Sürdürüyor

 • Milorad Dodik Bijeljina’da bugün yaptığı açıklamada, Sırp Cumhuriyeti’nin askeri tarafsızlığa ve Ulusal Meclis’in benimsediği şeylere bağlılığını sürdürdüğünü belirtti.
 • Gürcistan, Ukrayna ve diğer ülkelerin NATO ile entegrasyon sürecinde olduğunu ve Bosna Hersek’in entegrasyon değil iş birliği sürecinde olduğunu vurguladı.

Kaynak: Rtrs

Tarih: 20.06.2021

 

Karadağ

Krivokapiç Mandiç’e Yanıt Verdi: Sırp Halkı Dostunuz Değil
 • Bugün Başbakan Zdravko Krivokapiç, Demokratik Cephe liderlerinden Andrija Mandiç’in Karadağ’daki Sırp halkına gerçekten zarar verdiğini ve Sırp halkının onun halkı olmadığını bir kez daha söylediği iddialarına tepki gösterdi. Başbakan ayrıca dün gece Sosyalist Demokrat Parti ile birlikte oy kullanamayacağını, çünkü Meclis’in değil Hükümet’in bir parçası olduğunu vurgulayarak Mandiç’ten kendisine kiliseden bahsetmemesini istedi.
 • Krivokapiç, “Sayın Mandiç, yine Karadağ’daki Sırp halkına zarar veriyorsunuz, oysa biz iktidarı ele geçirmiş olsak da muhalefeti yeniden bastırıyorsunuz ve bugün protestolar duyuyorum. Sırp halkı sizin suçunuz değil Sayın Mandiç ve on yıllardır sosyo-politik muhalefet içinde marjinalleştirilen Sırp halkını tekrar aynı sürece itmenize izin vermeyeceğim.” dedi.
 • Karadağ’ı bu tür siyasi oyunların, siyasi boykotların ve günlük siyasi oyunların olduğu bir ülkeye dönüşmesinden uzak tutmak için elinden geleni yapacağını söyleyen Başbakan, şantajların geçmişte kaldığını söyledi.

Kaynak: CDM

Tarih: 18.06.2021

 

Zadiç: Karadağ’ı AB Yolunda Desteklemeye Devam Edeceğiz
 • Avusturya Adalet Bakanı Alma Zadic, Karadağ’ın Avrupa Birliği (AB) ile müzakerelerde ilerleme kaydettiğini ve en fazla ilerlediğini söyledi ve Avusturya’nın Karadağ’ı ve bölgeyi reform yolunda desteklemeye devam edeceğini söyledi.
 • Başbakan Yardımcısı Ofisi yaptığı açıklamada, “Zadiç, Karadağ’ın ilerleme kaydettiğini ve AB ile müzakerelerde Batı Balkanlar’daki diğer ülkeler arasında en ileri olan ülke olduğunu vurguladı.” dedi.
 • Abazoviç, Avusturya’nın Karadağ’ın Avrupa yolundaki desteğinin ülke için çok önemli olduğunu söyledi ve “Avrupa ailesinin bir parçası olmak istiyoruz ve bu nedenle sonuçları rekor sürede vermeye kararlıyız.” dedi.

Kaynak: Mina News

Tarih: 19.06.2021

 

Karadağ Antalya Fahri Konsolosluğu Açıldı
 • Karadağ’ın Antalya Fahri Konsolosluğu gerçekleştirilen törenle açıldı. Karadağ Antalya Fahri Konsolosu Hüseyin Erkan Yılmaz oldu.
 • Türkiye ve Karadağ halkları arasındaki dostluk ilişkilerinin her fırsatta karşılıklı olarak geliştirildiğine değinen Hüseyin Erkan Yılmaz, bu göreve layık görülmekten mutluluk duyarken, devam eden samimi ilişkilere katkıda bulunmaktan da büyük bir mutluluk ve gurur duyduğunu söyledi.
 • Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ise yaptığı konuşmada, beş kıtada bulunan Türkiye Fahri Konsolosluk Ağı’nın, Türkiye’nin ikili ilişkilerine değerli katkılar sağladığını söyledi. Kıran, “Karadağ’ı değerli bir ortak ve müttefik olarak görüyoruz. İlişkilerimiz, ortak tarih, kültür ve derin sosyal bağlara dayalı olarak her alanda sürekli gelişiyor” dedi.

Kaynak: CNN

Tarih: 19.06.2021

 

Kosova

Cumhurbaşkanı Osmani Türkiye’de

 • Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, 25. Kez yapılacak olan Güneydoğu Avrupa İşbirliği Sürecine katılmak için Türkiye’ye geldi.
 • Osmani, Avroatlantik entegrasyonunun yanı sıra Covid-19’un zorluklarını ele alan bölgesel işbirliği ve Kosova Cumhuriyeti’nin pozisyonları hakkında konuşma gerçekleştirecek.
 • Türkiye mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Osmani, Kosova ile Türkiye arasındaki ilişkiler ve bunların derinleştirilmesinin imkanları hakkında konuştular.
 • Osmani bunun yanı sıra, AB Yüksek Temsilcisi Josep Borell, Pakistan Dışişleri Bakanı Makhdoom Shah Mahmood Qureshi ile de bir araya gelecek.

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 19.06.2021

 

Albin Kurti ve Emmanuel Macron Görüşecek

 • Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin ilerleyen günlerde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Paris’te bir araya gelmesi bekleniyor.
 • Bu haber Kurti’nin, Macron’un Balkanlar siyasi danışmanı Isabelle Dumont ile yaptığı görüşmenin sonrasında duyuruldu.
 • Kurti’nin Kosova Başbakanı seçilmesinden sonra iki lider arasındaki ilk olacak olan bu görüşmede Fransa ile Kosova arasındaki işbirliği ve Kurti’nin Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile görüşeceği Brüksel’e yapacağı son ziyaret konuşulabilir.

Kaynak: Panorama.al

Tarih: 20.06.2021

Sırbistan

Sırbistan’da Sloboda Askeri Kuruluşunda Patlama Meydana Geldi
 • Sırbistan’da, Cacak kasabası yakınlarındaki Sloboda askeri işletmesinde patlama meydana geldi.
 • Patlamanın yerel saatle 20.00 sıralarında meydana geldiği kaydedildi. Yerel halk, şehrin üzerinde yükselen büyük bir duman bulutunun fotoğraflarını sosyal medyada yayınlıyor.
 • Vali kasabayı tahliye etme kararı aldı.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 19.06.2021

 

Sırbistan Cumhurbaşkanı, Guterres’i BM Genel Sekreteri Olarak Yeniden Seçilmesinden Dolayı Tebrik Etti

 • Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Antonio Guterres’i Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri olarak yeniden seçilmesinden dolayı kutladı.
 • “Antonio Guterres’i yeniden BM Genel Sekreterliği görevine seçilmesinden dolayı içten tebrik ederim. Coşkunuzu ve bağlılığınızı paylaşıyor ve eşitlik ve karşılıklı saygıyı teşvik eden daha iyi ve müreffeh bir dünyaya giden ortak bir yolda halklar arasındaki bağları daha da güçlendirmek için iş birliğine devam etmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 19.06.2021

 

Yunanistan

AB Komisyonu Yunanistan’ın 30,5 Milyar Avroluk Ulusal Toparlanma ve Dayanıklılık Planını Onayladı

 • Avrupa Komisyonu Perşembe günü Yunanistan’ın toplam 30,5 milyar avroluk toparlanma ve dayanıklılık planını onayladı.Komisyon, “Bu, 2021-2026 Kurtarma ve Dayanıklılık Kolaylığı (RRF) kapsamında 17,8 milyar avroluk hibe ve 12,7 milyar avroluk kredinin ödenmesine yönelik önemli bir adımdır.” diyerek, bu finansmanın kritik öneme sahip önlemlerin uygulanmasını destekleyeceğini de sözlerine ekledi.
 • Ayrıca Komisyon, RRF kapsamında Yunanistan’a hibe şeklinde 17,8 milyar avro ve kredi şeklinde 12,7 milyar avro tahsis edilmesine yönelik bir Konsey Uygulama Kararı önerisini kabul etti. Konsey’in, Komisyon’un teklifini onaylamak için kural olarak dört haftası olacak.

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih :17.06.2021

 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Belçikalı Mevkidaşı Wilmes ile Görüştü İkili İlişkileri Yeniden Canlandırma Zamanı

 • Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Belçikalı mevkidaşı Sophie Wilmes ile perşembe günü Atina’da yaptığı görüşmede, Yunanistan’ın ikili ilişkilerin yaklaşık 15 yıldır zayıflamasına izin verdikten sonra Belçika ile ilişkilerini yeniden canlandırdığını söyledi.
 • Yunan bakan, “Ekonomi, enerji, yenilenebilir enerji kaynakları, yeni teknolojiler ve çevre konularında birkaç önemli beklenti var ve iki ülke arasındaki iş bağlantılarını teşvik etme fırsatını değerlendirmeliyiz.” dedi. Dendias ayrıca, Türkiye ve Batı Balkanlar ile ilişkilerden bahsetti. Yunanistan-Türkiye ilişkileri konusunda, buz kırıldı, ancak Türkiye ile büyük ve önemli farklılıkların devam ettiğini” söyledi.

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih :17.06.2021

 

Dış Aktörler

Johansson: “Sırbistan’ın AB’de olmasını istiyoruz”
 • Avrupa İçişleri ve Göç Komiseri Ylva Johansson 17 Haziran’da Belgrad’da yaptığı açıklamada, Sırbistan’ın hukukun üstünlüğü ve yolsuzluk ile organize suçun önlenmesinde ilerleme kaydetmesi gerektiğini ve Belgrad’ın bu çabalarda Brüksel’in desteğini aldığını da sözlerine ekledi.
 • Johannson, Göçlerin Yönetiminde Sırbistan’ın Desteklenmesi Anlaşması’nın imzalanmasının ardından Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Avrupa Birliği Sırbistan’ın kendi parçası olmasını istiyor, ancak katılım süreci daha fazla reform ve tam olarak uygulanmasını gerektiriyor” açıklamasını yaptı.
 • Anlaşmanın, AB’nin Sırbistan’a yaptığı geniş çaplı yardımının bir parçası olduğu belirtilirken, Johannson, “AB, göç zorluklarıyla yüzleşmede her zaman Sırbistan’ın ortağı olmuştur. Göçlerle ilgili konularda güvenilir bir ortak olduğunuzu kanıtladınız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: N1

Tarih: 17.06.2021

 

Borrell ile Cumhurbaşkanı Osmani Görüştü

 • Antalya’da düzenlenen Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirvesi kapsamında, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile bir araya geldi.
 • Görüşmeyle ilgili yapılan yazılı açıklamada, Osmani ve Borell’in Kosova ve AB ilişkileri ile Kosova-Sırbistan diayalog sürecini ele aldıkları ifade edildi.
 • Cumhurbaşkanı Osmani, ülkenin yeni yönetiminin, Kosova’nın Avrupa Birliği ve NATO’ya entegrasyon sürecini ilerletmek için gerekli reformlara öncelik verdiğini belirtirken, Kosova’nın egemenliğine ve bütünlüğüne saygı gösterecek olan iyi hazırlanmış bir süreçte diyalogda yer almaya hazır olduklarını gösterdiklerini belirtti.
 • Borell ise Cumhurbaşkanı Osmani’ye AB’nin diyalog sürecine yönelik hazırlıkları hakkında bilgi verdi ve başlatılan sürecin iki ülke arasında kalıcı bir anlaşmaya varılması için devam edeceğine olan güvenini dile getirdi.

Kaynak: Kosovaport

Tarih: 17.06.2021

 

Batı Balkan Ülkeleri Başbakanları Viyana’da Bir Araya Geldi

 • Batı Balkanlar Zirvesi Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’un önderliğinde Viyana’da düzenleniyor. Zirveye katılanlar arasında Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırbistan Başbakanı Ana Brnabiç, Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapiç, Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Zoran Tegeltija da yer alıyor.
 • Zirvedeki ana konuların Batı Balkanlar’ın Avrupa perspektifi ve göç olması beklenirken, Kurz, Batı Balkanlar Zirvesi’nin yapılacağını sosyal medya hesabı üzerinden duyurarak, AB’nin Batı Balkanların dahil edilmesiyle bütünleşeceğini yazdı.
 • “Batı Balkanlar dahil edilmeden AB’nin bütünleştiği  sayılmaz. Bunun için gerekli reformlar ve pandemi ile mücadelede tam desteğimize güvenebilirsiniz” ifadelerini kullanan Kurz  Batı Balkanlar zirvesinde bu ayrıntıya vurgu yapılacağını belirtti.

Kaynak: Kosovaport

Tarih: 18.06.2021

 

 

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Elifnur Ayhan, Melisa Agoviç, Dilek Keçeci, Ece Sumru Güvemli, Hilal Yel, İleyna Savuk, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Didem Şimşek, Aybüke Koçak ve Hatice Deniz Hızal

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...