Balkan Bülteni /19-21 Temmuz

 

Bosna – Hersek / Sırp Cumhuriyeti 

Cvijanovic: Savaşın Tüm Kurbanları Eşit Muameleyi Hak Ediyor

 • Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Zeljka Cvijanovic, savaşın tüm kurbanlarının eşit muameleyi hak ettiğini ve Bosna Hersek’te bir kurban hakkında konuşmanın ve diğerleri hakkında sessiz kalmanın imkansız olduğunu, çünkü bunun adil olmadığını söyledi.
 • Cvijanovic’in 21 Temmuz’da Mrkonjic Grad’da gazetecilere yaptığı açıklamada, SDA lilderi Bakir İzetbegovic’in Boşnak olmayan her şeyden nefret ettiğini, her türlü ortak yaşam ve ortak bir gelecek için kapıları kapattığını belirtti.
 • İzetbegovic’in “Sırp dünyası daha büyük bir Sırbistan’ın diğer adıdır” şeklindeki açıklamasına yorum yapan Cvijanovic, Saraybosna’da Sırp kelimesinin geçtiği her alandan nefret edildiğini ve kalıcı bir nefret beslediklerini ifade etti.

Kaynak: Rtrs

Tarih: 21.07.2021

 

Sırbistan

Sırbistan, AEB (Avrasya Ekonomik Birliği) ile Anlaşmayı Olumlu Değerlendirdi

 • Sırbistan’ın Avrasya Ekonomik Birliği ile imzaladığı serbest ticaret anlaşması, Sırp girişimcilere büyük fırsatlar sunuyor. Bu görüş, Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası temsilcisi Elena Ivankoviç tarafından RTS TV kanalının yayınında dile getirildi.
 • “Zamanla tamamlanabilecek modern, son teknoloji bir belgeye imza attık. Onun sayesinde serbest ticaret pazarımız Kırgız Cumhuriyeti ve Ermenistan’a kadar genişledi” dedi.
 • Ona göre, anlaşmanın imzalanması özellikle Sırbistan’ın tarımsal sanayi sektörü için faydalı, çünkü tüm tarım ürünlerinin çoğu Rusya’ya ihraç ediliyor Ivankoviç, anlaşmanın Avrasya Ekonomik Birliği üye ülkelerinden hammadde ithal eden girişimciler için de faydalı olacağına inanıyor.
 • Bir hatırlatma olarak, 10 Temmuz’da Avrasya Ekonomik Birliği ile Sırbistan Cumhuriyeti arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması yürürlüğe girdi. Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, anlaşmanın yürürlüğe girdiği gün yaptığı açıklamada, “Bu, EAEU üyesi olan Rusya ile Balkan ülkesi arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için modern bir temel oluşturuyor” dedi.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 20.07.2021

 

Milorad Dodik “Sırp Dünyası” Yaratma Fikrini Destekledi

 • Bosna Hersek Başkanlığı’nın Sırp üyesi Milorad Dodik, iş birliğini güçlendirmeyi ve Sırp kültürünü ve ulusal kimliğini korumayı amaçlayan bir “Sırp Dünyası” yaratma fikrini tamamen destekliyor. Dodik bunu 21 Temmuz’da duyurdu.
 • Dodik’e göre bu, komşu devletlere herhangi bir toprak iddiası içermeyen vatansever bir fikirdir ve bu nedenle kimseye zarar veremez.
 • “Bu girişimin amacı, bizden önceki birçok halkın yaptığı gibi Sırp kimliğinin, dilinin, kültürünün iş birliği ve korunmasıdır ve hiç kimse bunda özel bir sorun görmedi. Ama Sırplar da benzer bir fikir ileri sürerlerse hemen ortalık karışır. Dodik, SRNA haber ajansına verdiği demeçte, Bakir İzzetbegoviç’in Bosnalılar arasında sarsılan otoriteyi yeniden kazanmak için bir Sırp dünyası yaratma fikrine saldırdığı aşikar, ancak bunun bile ona faydası olmayacak dedi.
 • Daha önce, Bosnak Demokratik Hareket Partisi lideri Bakir İzzetbegoviç, Sırbistan İçişleri Bakanı Aleksandr Vulin’in, Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in “Sırp Dünyası”nın yaratılmasının ve kendisinin “tüm Sırpların başkanı” olarak görülmesi gerekli olduğu yönündeki girişimi hakkında yorumda bulundu. İzzetbegoviç’e göre, “Sırp Dünyası”, “Büyük Sırbistan” ile eşanlamlıdır ve bu tür ifadeler, Boşnakların “uyanıklığını kaybetmemeleri ve zayıflıklara izin vermemeleri” gerektiğini, çünkü bu onlara karşı yeni bir saldırganlığa yol açabileceğini göstermektedir.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 21.07.2021

 

Vucic, Erdoğan ile Kosova Hakkında “Konuşmaya Çalışacağı” Sözü Verdi

 

 • Sırbistan, bu yıl 1 Eylül’den önce ortaya çıkacak Kosova’nın bağımsızlığının tanınmasına ilişkin yeni vakalar için lobi yapma girişimlerine karşı mücadele edecek. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic 21 Temmuz’da Pink TV’den yayında bunu ifade ederek, bu tarihe kadar Kosova’nın tanınması veya geri çekilmesi için lobicilik yapılmasına ilişkin bir moratoryum olduğunu hatırlatarak, hem Belgrad’ın hem de Priştine’nin 2020 sonbaharında Washington anlaşmasını imzalayarak kabul ettiği bir moratoryum olduğunu hatırlattı.
 • Böylece Vucic, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ankara’nın Kosova’ya daha fazla ülkenin tanınmasına yardımcı olmak niyetinde olduğu yönündeki son açıklamasına yanıt verdi.
 • “Erdoğan ile konuşmaya çalışacağım. 1 Eylül’e kadar, Washington Anlaşmasına göre, her iki taraf da tanıma veya tanımanın geri alınması için lobi yapamaz. Vucic, 1 Eylül’den veya belki daha öncesinde bir kampanya başlatırlarsa, buna direneceğiz ”dedi.
 • Sırbistan Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin “büyük bir güç” olduğunu ve kendisinin Erdoğan’a kıyasla “küçük ve önemsiz” olduğunu, ancak yine de Sırbistan’ın bu tür eylemlere direnemeyecek kadar küçük olmadığını da sözlerine ekledi.
 • Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs ziyaretinin arifesinde Türkiye’nin “Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan devletlerin sayısını artırmak için çalıştığını” söylediğini hatırlayın. Türkiye Cumhurbaşkanı, eğer gerçekleşirse yıl sonunda ABD Başkanı Joe Biden ile yapacağı görüşmede bu konuyu görüşeceğine de söz verdi.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 21.07.2021

 

Dış Aktörler

Yunanistan Unsurlarınca Türk Kara Sularına Geri İtilen 26 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı

 • Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Kızılağaç açıklarında can salı içerisinde bir grup düzensiz göçmen olduğu bilgisi üzerine bölgeye hareket etti.
 • Ekipler, Yunan unsurlarınca Türk kara sularına itildiği belirlenen can salındaki 26 düzensiz göçmen ile yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmaya çalışan 2 Türk’ü bota alarak karaya çıkardı.
 • Düzensiz göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.
 • Can salındaki 2 Türk hakkında ise işlem başlatıldığı öğrenildi.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 19.07.2021

 

Lajcak: “Görüşmeler Zorlu Geçti, Çok Az İlerleme Kaydedildi”

 • AB’nin Belgrad ve Priştine Diyalog Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç arasındaki ikinci görüşmenin de oldukça zorlu geçtiğini ifade etti.
 • Brüksel’de gerçekleşen ikinci görüşme ardından açıklamalarda bulunan Lajcak, “Görüşme zorlu geçti ve her iki tarafın da ilişkilerin normalleşmesine yönelik çok farklı yaklaşımları oldu. Sonuç olarak, çok az ilerleme kaydedebildik. Bugün bildirebileceğim tek sonuç diyaloğun devam edeceği yönündedir. İki lider Eylül ayında tekrardan bir araya gelme konusunda anlaştı. Kosova ve Sırbistan’ın Avrupa geleceğinin ilişkilerini normalleştirmelerine bağlı olduğunun altını çizmemiz gerekiyor. Bu nedenle, her iki tarafın da geçmişi aşmak ve aralarındaki tüm çözülmemiş sorunları çözmek için birlikte çalışmasını bekliyoruz” dedi.

Kaynak: Kosovaport

Tarih: 19.07.2021

 

Erdoğan: “Kosova’yı Tanıyan Ülkelerin Sayısını Artırmak İstiyoruz”

 • Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) hareketi öncesi yaptığı açıklamada, ”Özellikle başta Azerbaycan olmak üzere dünyanın değişik ülkelerinden burayla bu tür temasların üst düzeyde kurulması, geliştirilmesi bu bizim gayretlerimiz, çalışmamızdır. Bunları devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.
 • Erdoğan açıklamasını “Benzer bu noktadaki çalışmaları, nerede mağdur, mazlum ülkeler varsa hepsi için yapıyoruz. Örneğin bunlardan bir tanesi de Kosova’dır. Kosova için de dünyada Kosova’yı tanıyan ülkelerin sayısını artırmak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Şu anda 114 olan sayıyı daha da artıralım istiyoruz” sözleriyle sürdürdü.
 • Erdoğan, bu yıl BM Genel Kurulu’nda ABD Başkanı Joe Biden ile orada yapacağı görüşmelerde bu konuları tekrar ele alacaklarını, Kosova’nın tanınması konusunda müşterek bir çalışmayı yürütme teklifini kendisine sunacaklarını belirtti.

Kaynak:  Kosovaport

Tarih: 19.07.2021

 

ABD Yatırımları Geliyor: Hindistan için Planlanan Yatırımlar Sırbistan’a Yönlendirilecek

 • Sırbistan Başbakanı Ana Brnabiç New York’ta ABD şirketlerinin temsilcileriyle yaptığı görüşmelerin ilk gününün sonunda Sırbistan’da üç ila dört yeni yatırım yapılacağını duyurdu.
 • Brnabiç gazetecilere verdiği demeçte, “Gelişmelerden çok memnunum, şirketlerimiz ve genç yeteneklerimiz için en az üç veya dört yeni yatırım veya yatırım fonu ile New York’taki toplantıdan dönüyorum” ifadelerini kullandı.
 • Başbakan, şirketlerin bilişim sektörüne yatırım yapmakla ilgilendiklerini belirterek, Sırbistan’a geleceklerini, Hindistan gibi dünyanın diğer bölgelerine yapmayı planladıkları yatırımları Sırbistan’a yönlendireceklerini söylediklerini belirtti. Başlangıç olarak, biyoteknoloji ve biyotıp alanında yatırımlar yapılacağını belirten Brnabiç, bu yatırımların klasik yatırımlar değil, yatırım fonları olduğunu sözlerine ekledi.
 • Brnabiç son olarak, “Bu gerçekten sadece bizim değil, Avrupa’daki herhangi bir ülkenin de hayalini kurduğumuz bir sonraki seviye. Büyük bir adım attığımız için çok mutluyum” diyerek sözlerini bitirdi.

Kaynak: B92

Tarih: 20.07.2021

 

BIRN: Kosova-Sırbistan Diyaloğu Ne Kadar İlerleme Kaydetti?

 • Kosova ve Sırbistan liderleri arasında karşılıklı suçlamalarla sona eren bir başka toplantının ardından BIRN (Balkan Investigative Reporting Network), iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirmek için 2011’den bu yana AB’nin kolaylaştırdığı diyaloğun ne kadar gerçek ilerleme kaydettiğini soruyor.
 • Bu yaz ikinci kez, Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, 2011’de başlayan ilişkileri normalleştirmek için devam eden AB’nin kolaylaştırdığı diyaloğun bir parçası olarak 19 Temmuz Pazartesi günü Brüksel’de yaptıkları görünüşte sonuçsuz ikinci görüşmenin ardından uzlaşmazlık suçlamalarında bulundular.
 • Avrupa Birliği dış politika şefi Josep Borrell, her ikisini de “ilişkilerin normalleşmesine ve vatandaşları için bir Avrupa geleceği beklemeye ilişkin yasal olarak bağlayıcı kapsamlı bir anlaşma yoluyla acı dolu geçmişleriyle ilgili bölümü kapatmaya” çağırdı.
 • Ancak her iki liderin de toplantıya ani tepkileri, ortamın anlaşmaya elverişli olmadığını gösterdi.

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 21.07.2021

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Dilek Keçeci, Şamil Orhan, Aybüke Koçak ve Hatice Deniz Hızal

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...