Balkan Bülteni/ 19-25 Ağustos

Arnavutluk

Arnavutluk Binlerce Afgan’ı Kabul Etmeye Hazırlanıyor

 • Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesinin ardından çeşitli ülkeler Afganları kabul etmeye başladı. Arnavutluk da tahliye edileceklerin bir kısmını kabul edeceğini duyurdu. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, gelenlere bütün imkanların verileceğini açıkladı.

 • Bir İtalyan gazetesine konuşan Başbakan Rama, Arnavutluk’un eskiden yaşadığı aynı sıkıntıları dikkate alarak Afganları kabul etmek zorunda olduklarını belirtti.

 • Arnavutluk Savunma Bakanı Olta Xhaxhka, gelen Afganlara eğitim, vatandaşlık gibi her türlü ayrıcalık tanınacağını söyledi. Xhaxhka ayrıca Afganların yerleşim konusunda bilgi vererek başkent Tiran’da bulunan Tiran Üniversitesi Kampüsü Yurtları, Draç devlet sosyal evleri ve Berat şehrinde bulunan askeri üssü işaret etti. Xhaxhka ayrıca gelen Afganların önce Tiran havalimanında sağlık kontrolünden geçirileceğini ve ardından da kalacakları yerlere nakledileceklerini belirtti.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 20.08.2021

Arnavutluk’ta Yeni Eğitim Öğretim Yılı 27 Eylül’de Başlayacak

 • Arnavutluk Eğitim Bakanı Evis Kushi, 2021-22 eğitim öğretim yılının daha önce açıklanan 13 Eylül’de değil 27 Eylül’de başlayacağını açıkladı.

 • Kushi, “Öğretmen ve velilerden gelen endişe ve önerileri dikkatle değerlendirerek, ek eğitim süresini 13 Eylül’de değil, 27 Eylül 2021’de yeni eğitim öğretim yılının başlangıcına kadar uzatmaya karar verdik.” ifadelerini kullandı.

 • Okulların 1 Eylül’de açılacağını ve öğretmen ile personelin okulda bulunmasının zorunlu olacağını ifade eden Kushi, “1 Eylül’de başlayan ek eğitim döneminde, öğrencilerin her gün okula gitme zorunluluğu yoktur, öğretmenler ve tüm okul personeli ek eğitim ve çeşitli spor, sanatsal ve kültürel etkinliklere katılım sağlamak için tam zamanlı olarak orada olacaktır.” diye konuştu.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 20.08.2021

Arnavutluk Başbakanı Rama: Avrupalılar Savaşı Sadece Netflix’te Gördü

 • Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, evlerini terk etmek zorunda kalan Afganistanlı mültecileri komünist diktatör Enver Hoca rejiminden kaçan Arnavutlara benzetti.

 • Avrupalıların savaşı sadece Netflix’te gördüklerini, öte yandan Arnavutların ise bunları gerçek anlamıyla bildiğini savunan Rama, “30 yıl önce kendi cehennemimizden kaçarken biz de Afganistanlıydık.” diye konuştu.

Rama, Afganistanlıların şimdi 30 sene önceki Arnavutlar gibi olduğunu ve bu sebepten dolayı Arnavutlar’ın Afganistanlılar’ın yanında olması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Balkan News

Tarih: 23.08.2021

Bosna – Hersek 

Dzaferovic: “Burada bir daha kimse kimseye hükmedemeyecek”

 • Bosna-Hersek cumhurbaşkanlığı üyesi Şefik Dzaferovic, Sırbistan’ın Bosna Hersek’de savaş suçlarıyla suçlanan ve Sırbistan’da doktor olarak çalışan Dusko Kornjaca’yı iade etmeyi reddetmesini yorumladı.

 • Dzaferoviç yaptığı açıklamada, “Başkan Vucic’in açıklaması düne ait değil ve yeni bir şey söylemedi. Bildiklerimiz basitçe onaylandı. Tüm uluslararası toplum ve dünya kamuoyunun bu tür haberleri nasıl dinleyebildiğini merak ediyorum. Biz BH’den bu politikayı değiştirmek için hiçbir şey yapamayız, ancak uluslararası toplum yapabilir” ifadelerini kullandı.

 • Herkes gerçeklerle yüzleşmeden Batı Balkanlar’da ilerleme olmayacağını belirten Dzaferovic, gerçekle yüzleşmenin en önemli ön koşullarından biri ve unsurlarından biri, savaş suçlarıyla suçlanan ve hüküm giyenleri korumamak olduğunun altını çizdi. Dzaferovic açıklamasını “Burada bir daha kimse kimseye hükmedemeyecek” sözleri ile noktaladı.

 

Kaynak: Sarajevo Times

Tarih: 22.08.2021

Bosna Hersek’ten Sırbistan İçişleri Bakanına Cevap

 • Bosna Hersek Güvenlik Bakanı Selmo Cikotic, Srebrenica soykırımını inkar yasasının “Boşnakların hayatlarını tehdit ettiğini” söyleyen Sırbistan İçişleri Bakanı Aleksandar Vulin’e cevap verdi. Cikotic, Sırbistan İçişleri Bakanı Vulin’i böylesi tehditler savurmadan önce Boşnakları tehdit eden seleflerinin sonunun ne olduğuna bakmaya davet etti.
 • Bosna Hersek’te uluslararası mahkeme kararlarıyla tanınan soykırımları inkar edenlerin hapis cezasına çarptırılmasını öngören yasal düzenlemeye bir tepki de Vulin’den gelmişti.
 • Bosna Hersek Güvenlik Bakanı Cikotic, Vulin’e cevabında, “Kendisine buna benzer tehditler savurmaya karar vermeden önce iyi düşünmeyi ve Boşnakları yok olmakla tehdit edenlere ne olduğuna bakmayı tavsiye ederim. Boşnaklar ise sadece mevcudiyetlerini korumakla kalmadı aynı zamanda bölgede göz ardı edilemez bir faktör haline geldi” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 24.08.2021

 

“Yerli satın alalım – Sırp’a yatırım yapalım”

 • “Yerliden satın alalım – Sırp’a yatırım yapalım” projesinin bir parçası olan yerli ürünler festivali Banja Luka’da başladı.
 • Bu, Sırp girişimcilerin ürünlerini sergilemeleri, deneyim alışverişinde bulunmaları ve işbirliği yapmaları ve aynı zamanda ücretsiz web sitelerini edinmeleri için bir fırsattır
 • Fuarın organizatörü, Prointer ITSS şirketi ile işbirliği içinde olan Genç Ekonomistler Derneği’dir.
 • Fuarın açılışına Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Zeljka Cvijanovic ve Başbakan Radovan Viskoviç katıldı.

 

Kaynak: RTRS

Tarih: 25.08.2021

 

Eylül’den itibaren Sırp’ta emekli maaşları daha yüksek

 • Başbakan Radovan Viskoviç, Sırp Cumhuriyeti Emekliler Derneği Seçim Meclisine katıldığı Tesliç’te Eylül ayından itibaren Sırp Cumhuriyeti’nde emekli maaşlarının yüzde iki oranında artırılacağını duyurdu.
 • Önümüzdeki aydan itibaren emekli maaşları yüzde iki artmalı, yani bu artışa göre bütçeden her ay iki milyon mark ayrılacak.
 • Viskoviç, bu yıl emekli maaşlarındaki toplam artışın beşe ulaşacağını ve 2013’ten yüzde 34,5’e çıkacağını hatırlatıyor.

 

Kaynak: RTRS

Tarih: 25.08.2021

 

Bulgaristan

 

 

Bulgaristan Savunma Bakanı: F-16 Filosunun Tamamlanmasına İlişkin Nihai Karar Parlamentoda

 • Cuma günü Parlamento’da konuşan Savunma Bakanı Georgi Panayotov, Bulgaristan’ın F-16 savaş uçağı filosunu ne zaman, hangi koşullar altında ve hangi fiyata tamamlayacağına ilişkin nihai kararın Ulusal Güvenlik Konseyi’nin yetkisinde olduğunu söyledi. Panayotov, 2032 yılına kadar Bulgar Silahlı Kuvvetlerinin savunma yeteneklerinin geliştirilmesine yönelik programın uygulanması ve 2020 yılında programın uygulanmasına ilişkin bir değerlendirme hakkında bir milletvekili sorusuna ilişkin tartışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Kaynak :Bulgarian News Agency

Tarih : 20.08.2021

 

GERB, Hükümet Yetkisini Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e Geri Verdi

 • Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, 46. Ulusal Meclis’in en büyük ikinci meclis grubu olan GERB-SDS tarafından aday gösterilen Başbakan Daniel Mitov’a hükümet kurma görevini devretti. Mitov, partisinin bugünkü olaylardan önce belirttiği gibi, görevi derhal iade etti.
 • Mitov, görevi iade ederken, GERB-SDS olarak en başından beri maalesef ikinci dönemin gerçekleşmesi için bir fırsat görmediğimizi ifade etmiştik. Devlet başkanına GERB-SDS Parlamento Grubu’nun yazılı görüşünü sunarak, ikinci dönemin tamamlanmamış sayılmasını ve anayasal prosedürün sürdürülmesini önerdiğini söyledi.

 

Kaynak : The Sofia Globe

Tarih :  20.08.2021

 

Bulgaristan, 70’e Kadar   Afgan Vatandaşına ve Ailelerine Sığınma Sağlayacak

 • Bakanlar Kurulu Kabil’deki Bulgar Büyükelçiliği’nde ve sahada Bulgar birlikleriyle 70’e kadar Afgan uyrukluya destek ve sığınma hakkı vermeye karar verdi. Karar, haftalık hükümet toplantısının ardından geçici Başbakan Stefan Yanev tarafından kamuoyuna açıklandı.
 • Bulgaristan, bu Afgan vatandaşlarının ailelerine de sığınma hakkı verecek. Yanev, “Durum çok dinamik ve bu insanların tahliyesi başlı başına bir zorluk olacak ancak yapılan düzenlemelerle başarılı olacağımızı umuyorum.” dedi.

 

Kaynak : Bulgarian News Agency

Tarih : 25.08.2021

 

 

Hırvatistan

 

Hırvatistan’dan Afganistan Açıklaması: 20 Kişiyi Kabul Edecek

 • Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grlic Radman, ülkesinin Afganistan’daki Avrupa Birliği (AB) kurumlarında görev yapan 20 Afganistan vatandaşını kabul edeceğini bildirdi.
 • Radman, yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisinin, AB üyesi ülkelere, Afganistan’daki AB kurumlarında çevirmenlik, lojistik gibi görevlerde bulunan Afganlar ile aile üyelerinden oluşan 500 kişiyi ülkelerine kabul etmeleri çağrısında bulunduğunu anımsattı.
 • Hırvatistan’ın bu kapsamda 20 Afganistan vatandaşını kabul edeceğini aktaran Radman, “Söz konusu Afganistan vatandaşları, ilgili kurumlarda çalışabilmek için tüm gerekli güvenlik kontrollerinden geçmiş, eğitimli kişilerdir. Kimlik belgeleri bulunmayan vatandaşların aksine, bunlar kurumlarımızın tanınmış çalışanlarıdır.” dedi.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 19.08.2021

 

FM Gordan Grlić Radman: Hırvatistan Yasadışı Göçle Mücadele Edecek

 • Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlić Radman Çarşamba günü Budapeşte’de yaptığı açıklamada, Hırvatistan’ın yasadışı göçle mücadele edeceğini söyledi.
 • Grlić Radman, “Mültecilerin insan haklarının ve güvenliklerinin güvence altına alınacağı Afganistan’ın komşu ülkelerine yerleştirildiğini görmek istiyoruz.” ve “Hırvatistan kesinlikle yasadışı göçlerle mücadele edecek. 2015’in tekrar etmesini istemiyoruz.” dedi.
 • Avrupa Dış Eylem Servisi (EEAS), AB üyelerine Afganistan’dan AB personelini, yani çoğu tercüman, Lojistik sağlayıcıları ve onların ailelerinden oluşan yaklaşık 500 personelini almaları çağrısında bulundu. Hırvatistan 20 kişiyi kabul edeceğini duyururken, Macaristan şimdilik kimseyi kabul etmeyecek.

 

Kaynak: Total Croatia News

Tarih: 25.08.2021

 

Karadağ

 

Karadağ’da Binlerce Gösterici Sırp Kilisesi’ni Protesto Etti

 • Sırp Ortodoks Kilisesi’nin, Karadağ Mitropoliti Joanikije’nin tahta çıkma töreninin 5 Eylül’de gerçekleştirileceğini duyurmasının ardından Karadağ’da on bini aşkın gösterici törenin Çetinje’de yapma kararına tepki gösterdi.
 • Düzenlenen protesto yürüyüşünde “Burası Sırbistan değil” sloganları atan göstericiler, Karadağ bayrakları ve “Çetinje Manastırı Karadağ Kilisesi’nindir” yazılı pankartlar taşıdı. Sırp Kilisesi’nin Karadağ’ı Sırplaştırma gayesi güttüğünü ileri süren protestocular, gösteride yapılan açıklamalarda Karadağ’ın din devletine dönüştürülmesine, faşizme teslim edilmesine, asimile edilmesine ve Sırp Dünyası’nın bir parçası haline getirilmesine izin vermeyeceklerini beyan etti.
 • Karadağ Kilisesi’nin meşruiyetini tanımayan ve Karadağ Kilisesi’nin mensuplarını Hıristiyan olarak görmeyen Sırp Kilisesi’nin tören için Karadağ’ın tarihi payitahtını seçmesi, ülkedeki Karadağ milliyetçisi çevrelerin tepkisine neden olmuş, Sırp Kilisesi’nin 5 Eylül’de yapmayı planladığı tahta çıkma törenine izin verilmeyeceği açıklanmıştı.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 23.08.2021

 

Karadağ Ulusal Güvenlik Konseyi ülkedeki durumun istikrarlı olduğu sonucuna vardı

 • Başbakan Zdravko Krivokapić başkanlığındaki Karadağ Ulusal Güvenlik Konseyi, mevcut güvenlik durumunun kapsamlı bir şekilde analiz edildiği ikinci toplantısını 23 Ağustos’ta gerçekleştirdi. Oturumda durumun düzenli, istikrarlı ve barışçıl olduğu sonucuna varıldı.
 • Ulusal Güvenlik Konseyi oturumuna Başbakan Yardımcısı Dritan Abazović, İçişleri ve Savunma Bakanları Sergej Sekulović ve Olivera Injac, Ulusal Güvenlik Ajansı Direktörü Dejan Vukšić ve Parlamento Güvenlik ve Savunma Komisyonu Başkanı Milan Knežević katıldı.
 • İstihbarat ve güvenlik sektörü temsilcileri, güvenlik risk değerlendirmeleri konusunda Milli Güvenlik Kurulu üyelerini bilgilendirdi. Kurul, duyurulan halka açık toplantılarda istihbarat ve güvenlik kurumlarının çalışmaları kapsamında faaliyetlerini yoğunlaştırmaları gerektiği sonucuna vardıkları ifade edildi.

 

Kaynak: Independent Balkan News Agency

Tarih: 23.08.2021

 

Kosova

 

Afganların Barınma Masrafları Karşılanacak

 • ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy R. Sherman ve ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland tarafından düzenlenen toplantıya Kosova Başbakanı Albin Kurti de katıldı.
 • ABD Hükümeti, Kosova dahil olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde kalacak olan Afganların ABD’ye yerleşmeleri için yasal işlemler tamamlanana kadar tüm masraflarının karşılanacağını söyledi.
 • Kosova, ABD güçleriyle işbirliği yapan Afganları barındırma isteğine olumlu cevap verdi.
 • Afganistan’da iç çatışma riski altındaki kişilere geçici ve acil koruma sağlanmasına karar verildi fakat şimdilik kaç Afgan’ın barınacağı ve ne zaman geleceği henüz bilinmiyor.

 

Kaynak: Panorama.al

Tarih: 20.08.2021

 

Savunma Bakanı Almanya’da

 • Almanya Savunma Bakanlığı’nın resmi daveti üzerine, Savunma Bakanı Armend Mehaj, Almanya’ya ziyarette bulundu.
 • Mehaj, Almanya Savunma Bakanlığı’nın üst düzey yetkilileri, güvenlik ve savunma komisyonlarının Alman parlamenterleri, NATO yapılarında nüfuz sahibi Alman kurumları ile görüşmelerde bulunacak.
 • Bu kişilere ek olarak Kosova, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın diplomatik misyon temsilcileriyle de temaslarda bulunacak.
 • Hırvatistan, Türkiye ve Almanya’ya yapmış olduğu ziyaret ile önümüzdeki günlerde Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’da gerçekleştireceği ziyaretler, ülkenin genel kalkınma süreçleri yanı sıra Savunma Bakanlığı ve özellikle de Kosova Güvenlik Gücü (KGG) açısından önem arz ediyor.

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 23.08.2021

 

Osmani ABD İle Ek Anlaşma İmzaladı

 • Kosova’nın USAID’den 33 milyon dolar aldığı bu anlaşmanın 1. değişikliği Kasım 2020’de imzalanmıştı.
 • Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, ABD ile Kosova’nın ek 3,8 milyon dolar yararlanacağı Kalkınma Hedefleri Hibe Anlaşmasının 2. değişikliğini imzaladı.
 • Anlaşmanın amacı; etkili yönetişim kurumları tarafından vatandaşlara daha iyi hizmet verilmesinin yanı sıra kapsayıcı demokratik ve ekonomik katılım fırsatlarını artırmak.
 • Yerel toplulukların Kosova’nın kalkınma zorluklarını ele almak için daha elverişli bir konuma sahip olmaları için vatandaşlar, sivil toplum, işletmeler ve kamu sektörü arasındaki gelişmeyi ve işbirliğini hedeflenmektedir.

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 25.08.2021

 

Kuzey Makedonya

 

Yeni Ad, Yeni Kimlik Kartları

 • Yaklaşık iki aydır bloke edilen ve bu nedenle kişisel belgeler kanununda yapılan değişikliklerin henüz kabul edilmediği devletin yeni adıyla kimlik kartlarının çıkarılması konusu sonunda kabul edildi.
 • Artık Kuzey Makedonya İçişleri Bakanlığı, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti devletinin yeni anayasal adıyla vatandaşlara kimlik kartı verecek.
 • Son kullanma tarihi geçmemiş Makedonya Cumhuriyeti ibareli eski kimlik kartları ise en geç 12 Şubat 2024 tarihine kadar geçerli olacak.

 

Kaynak: Aljazeera

Tarih: 23.08.2021

 

Hukuki Konularda İşbirliği Anlaşması İmzalandı

 • İki ülke arasında hukuki konularda adli yardım alanında işbirliği yapmak ve bu alandaki hukuki işlemleri kolaylaştırmak amacıyla Kosova Adalet Bakanlığı ile Kuzey Makedonya arasında bir işbirliği anlaşması imzalandı.
 • Anlaşma, vatandaşların adli yardım ve vergi ödemekten ve mahkeme masraflarından muafiyetini garanti ediyor.
 • Anlaşmanın imzalanması ardından konuşan Adalet Bakanı Albulena Haxhiu, bu anlaşmanın iki ülke vatandaşlarının hizmetinde olacağını söyledi.
 • Haxhiu, “Ülke olarak Batı Balkan ülkeleriyle ilişkilerimizi güçlendirmeye son derece bağlıyız ve bu doğrultuda son derece yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Dolayısıyla bu, bir anlaşmanın ilk imzası ve Arnavutluk Cumhuriyeti ile de devam edeceğiz” dedi.

 

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 25.08.2021

 

Sırbistan

 

Vucic: Sırbistan mülteciler için bir park yeri değil

 • Sırbistan Afganistan’dan gelen mültecileri kabul etmeyecek ve ülke vatandaşları yeni bir göçmen dalgasından korkmamalı. Bu, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic tarafından 19 Ağustos’ta gazetecilerin yeni bir göç krizi olasılığını değerlendirme talebini yanıtlarken ifade etti.
 • Sırp lider, “Sırbistan dışarıdan gelenler için bir park yeri olmayacak.”
 • Yine de Vucic, Afganistan’dan gelen insanlara insani şefkat göstermesi gerektiği gerçeğini sorun çıkarmaması gerektiğini vurguladı.
 • “Yüz ya da iki yüz kişi nasıl bir sorun yaratabilir? Uçaklardan düşen insanların resmi, modern dünya için korkunç bir yenilgidir. Umutsuzca bir uçağın kanadına takılan kişinin çocuğuna onu evde görmek istemediğini nasıl söylersin?” Diye sordu Vucic.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 19.08.2021

 

Sırbistan İçişleri Bakanı cumhurbaşkanlığına aday olma olasılığını dışlamadı

 • Sırbistan İçişleri Bakanı Aleksandr Vulin, görevdeki Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in “Batı ülkelerinden gelen baskılar nedeniyle” bunu yapmaması halinde cumhurbaşkanlığına aday olmayı planlıyor.
 • “Biz yoldaşız. Sırp İlerleme Partisi savaşmak istemiyorsa, Sosyalist Hareket savaşacaktır. Benden daha iyi bir aday var – bu Aleksandr Vucic. Ama onunla benim aramda daha iyi bir aday yok, bu yüzden ya o koşacak ya da ben yapacağım” dedi.
 • Aleksandr Vulin’in daha önce Sırbistan’ın bölgedeki tüm Sırpları lideri Aleksandr Vucic olabilecek “Sırp Dünyası” etrafında birleştirmesi gerektiğini söylediğini hatırlatalım.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 23.08.2021

 

Vucic, hüküm giymiş Kosovalı milletvekilini destekledi: Haklı

 • Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic 25 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Priştine Temyiz Mahkemesi’nin Sırp Listesi partisinden bir Kosovalı milletvekilini kin ve hoşgörüsüzlüğü kışkırtmaktan iki yıl hapis cezasına çarptırdığı kararına katılmadığını söyledi.
 • Arnavutluk haber ajansı Telegrafi’ye göre, milletvekili Ivan Todosievich’e Mart 2018’de yaptığı açıklama nedeniyle ceza 5 Aralık 2019’da verildi. Politikacı, Racak katliamının kurgu olduğunu belirtti.
 • Resmi açıklamaya göre, 15 Ocak 1999’da Sırp partizanlar Racak’ta 45 barışçıl Arnavut’u öldürdü. Bu olay NATO’nun Sırbistan’ı bombalamasının nedenlerinden biri oldu. Vuciç’e göre, “Kosova’nın kuzeyinden bir Sırp … gerçeği söylediği için son bir ceza aldı.”
 • “Racak hakkındaki gerçek, Sırp halkının başına gelenler hakkındaki gerçek.”

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 25.08.2021

 

Yunanistan

 

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afganistan Gelişmelerini ve Olası Mülteci Akışlarını Konusunda  Görüşme Yaptı

 • Görüşmeler sırasında iki lider, Afganistan’da gelişmekte olan göçmen kriziyle ilgili ülkelerinin karşı karşıya olduğu karşılıklı zorlukları ve baskıları kabul etti. Her iki lider de komşu ülkelerin desteklenmesi gerektiği ve böylece Afganların anavatanlarına mümkün olduğunca yakın kalması konusunda anlaştılar.
 • Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ve Türkiye Cumhurbaşkanı  Erdoğan, son zamanlarda Yunanistan ve Türkiye’de çıkan birden fazla yangın vesilesiyle, tüm Akdeniz ülkelerinin karşı karşıya olduğu bir hava sorunu olan iklim değişikliğini de tartıştı.

 

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih : 21.08.2021

 

Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Dışişleri Bakanları Kudüs’te Bir Araya Geldi

 • Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Mevkidaşları Nikos Christodoulides ve Yair Lapid ile birlikte bölgedeki son derece endişe verici gelişmeleri incelediklerini kaydetti.
 • Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kudüs’te gerçekleştirilen Yunanistan-Kıbrıs-İsrail üçlü toplantısının ardından Pazar günü yaptığı açıklamada, “Mahallemizde, toplumların çıkarlarının aksine, eski imparatorlukları ve eski algıları canlandırmaya çalışan ülkeler var ve başka ülkelerdeki askeri işgaller, diğer ülkelerin iç işlerine müdahale göçünü  araçsallaştırıyorlar ki bu kesinlikle kabul edilemez” dedi.

 

Kaynak : Greek City Times

Tarih : 23.08.2021

 

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropolou,  Alpbach Forum’da İklim Krizi Konusunda Avrupa’ya Eylem Çağrısında Bulundu

 • Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, Salı günü Avusturya’daki Avrupa Forumu Alpbach’ta (EFA) yaptığı konuşmada, Avrupa’nın mevcut iklim krizinin zorluklarıyla öncelikli olarak başa çıkması gerektiğini vurguladı.
 • İklim değişikliğiyle mücadele, “yaşayabilir kalkınma fikrine ve yaşam tarzımızın büyük bir tersine çevrilmesine odaklanan bütünsel bir yaklaşım” gerektirir. Son dönemde AB üye devletlerinin Yunanistan’a yangınlarla mücadelede yardım etmek için gelme biçimleriyle örneklenen gençleri ve dayanışmayı içermesi gereken bir yaklaşım olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Kaynak : Greek City Times

Tarih : 25.08.2021

 

Dış Aktörler

 

Yunanistan’dan Türkiye Sınırına 40 Kilometrelik Çelik Duvar

 • Yunanistan, Afganistan’dan olası göçmen akınına karşı Türkiye ile sınırına 40 kilometrelik duvar ördü. Sınıra yeni bir gözetim sistemi de kuruldu.
 • Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopulos, sınır bölgesine ziyarette bulundu; inşa edilen çelik duvar ile elektronik gözetleme sistemini inceledi. “Afganistan krizi göçmen akınları için olanak yaratıyor” diyen Yunan Bakan, “Olası etkiye karşı pasif bir şekilde bekleyemeyiz” şeklinde konuştu.
 • Yunanistan 40 kilometrelik çelik çiti geçen sene kurmaya başlamıştı. Yunanistan’da 2015’ten bu yana yaklaşık 60 bin göçmen kalıyor.

 

Kaynak: NTV

Tarih: 21.08.2021

 

Yunan Sahil Güvenlik Unsurlarınca Türk Kara Sularına İtilen 59 Sığınmacı Kurtarıldı

 • Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde, Yunan sahil güvenlik unsurlarınca Türk kara sularına itilen 59 düzensiz göçmen kurtarıldı.
 • Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, ilçe açıklarında lastik botlar içinde düzensiz göçmenlerin bulunduğunu tespit etti. Bölgeye giden ekipler Yunan unsurlarınca Türk kara sularına itilen çeşitli ülkelere mensup, 33 ve 26 kişilik iki grup düzensiz göçmeni kurtardı.
 • Düzensiz göçmenler, yasal işlemlerinin ardından Ayvacık Yabancıları Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 25.08.2021

 

 

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Didem Şimşek, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Aybüke Beyza Koçak ve Hatice Deniz Hızal

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...