Balkan Bülteni/ 22-25 Temmuz

Bosna – Hersek / Sırp Cumhuriyeti

Milorad Dodik: Sırp Cumhuriyeti Silahlı Değil Siyasi Bir Ayaklanma Başlatacak

 • Yakın bir zamanda görevi sona eren ve önümüzdeki ay görevini devredecek olan Yüksek Temsilci Valentin Inzko, “soykırım inkarını cezalandırma” konulu bir yasa koyma kararı aldı.
 • Inzko’nun bu kararından sonra yerel bir televizyon kanalına demeç veren Milorad Dodik, Sırp Cumhuriyeti’nin silahlı değil siyasi bir isyan çıkaracağını belirtti.
 • Sırp Cumhuriyeti’nin sonraki adımlarını düşünerek atması ve doğru kararlar alması gerektiğini belirten Dodik, Yüksek Temsilci’nin yaptığı tüm dayatmaları reddetmeleri gerektiği önerisinde bulundu.

Kaynak: Rtrs

Tarih: 25.07.2021

 

Kosova

Cumhurbaşkanı Osmani Japonya’da

 • Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi ile görüşme gerçekleştirdi.
 • Osmani, “Kosova Cumhuriyeti, Japonya’nın Balkanlar’daki en güvenilir ortağıdır, bu nedenle Japonya’dan ülkemizin uluslararası konumunu güçlendirmek, yeni tanınmalar ve uluslararası örgütlere üyelik kazanmak için daha fazla destek bekliyoruz.” dedi.
 • Osmani daha sonra, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nın resmi açılış töreni arifesinde, diğer dünya liderleriyle birlikte Japonya İmparatoru Naruhito tarafından kabul edildi.
 • Osmani, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD’nin First Lady’si Dr. Jill Biden’ın yanı sıra dünyanın bazı ülkelerin temsilcileriyle de kısa temaslarda bulundu.

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 23.07.2021

 

“TOKIO 2020” Olimpiyat Oyunlarında Altın Madalya

 • 2016’daki Majlinda Kelmendi’nin ardından Distria Krasniqi altın madalya almaya hak kazandı.
 • Arnavutluk Başbakan’ı Edi Rama ve Demokrat Parti genel başkanı Lulzim Başa tebriklerini sosyal medya üzerinden paylaştılar.
 • Ekstra hafif siklette judocu olan Distria Krasniqi, 2021’de Katar’ın Doha kentinde düzenlenen 2021 Judo World Masters’daki etkinliğinde de altın madalya kazanmıştı.

Kaynak: Panorama.al

Tarih: 24.07.2021

 

Sırbistan

Vucic, Üç “Mini- Schengen” Anlaşmasının İmzalandığını Duyurdu

 • 28 ve 29 Temmuz tarihlerinde Üsküp’te gerçekleştirilecek olan bölgesel ekonomi forumu sırasında, mini bir Schengen oluşturmak için üç ayrı anlaşma imzalanacak. Bu, 22 Temmuz’da Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic tarafından açıklandı.
 • Vucic, bu bölgesel girişimin adının Üsküp’te resmi olarak değiştirileceğini, böylece yanlışlıkla Avrupa Birliği içindeki Schengen Bölgesi ile ilişkilendirilmesinin engelleyeceğini söyledi.
 • “Üç belge üzerinde çalıştık ve bunların Üsküp’te imzalanacağına inanıyorum. Yangın, sel ve diğer acil durumlarda ticaret, çalışma izinleri ve karşılıklı destek ile ilgili önemli belgelerdir. Bu, halklarımızın çıkarınadır” dedi.
 • Vucic, Sırbistan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya olmak üzere üç ülkenin sınır kapılarında “mini Schengen” ülkelerinin vatandaşları için üç ayrı şerit olacağını da sözlerine ekledi. Ayrıca, bitki sağlığı kontrol hizmeti sınırlarda 7/24 çalışabilecek duruma gelecek, “girişimciler daha hızlı çalışabilecek ve kar edebilecek” diye belirtti.
 • Daha önce Başkan Vucic’in Batı Balkan ülkeleri arasında vatandaşların, malların ve hizmetlerin dolaşımını kolaylaştıracak bir “mini-Schengen” bölgesi oluşturma girişimini öne sürdüğünü hatırlatacağız.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 22.07.2021

 

Sırbistan’ın AB Operasyonlarına Askeri Katılımı Sırbistan’ın Avrupa Entegrasyonunu Hızlandıracak

 • Sırp ordusunun AB operasyonlarına katılımı, “Sırbistan’ın Avrupa entegrasyon sürecine katkıda bulunuyor.” Bu görüş, 22 Temmuz’da Sırp Ordusu Genelkurmay Başkanı General Milan Moisiloviç tarafından Sırp ordusunun AB’nin genel güvenlik ve savunma politikasındaki rolüne ilişkin bir konferansta dile getirildi.
 • Moisiloviç, Sırp ordusunun AB savaş grubu HelBRoc’a katılımını ve Avrupa Savunma Ajansı ile iş birliğini vurguladı.
 • N1 TV kanalı, Sırp Genelkurmay Başkanı’nın sözlerini aktarıyor: “Bu iş birliği, Sırp ordusunun AB ülkelerinin ordularıyla işlevsel uyumluluğunu güçlendirmeye yardımcı oluyor.”
 • Moisiloviç’in Avusturya, Belçika, Yunanistan, İtalya, Macaristan, Almanya, Slovakya, Slovenya, Romanya, Fransa ve Hollanda temsilcilerinden oluşan AB askeri heyetinin üyelerine hitap ettiğini unutmayın.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 22.07.2021

 

Yunanistan

Yunanistan Başbakanı Kyriakos  Mitsotakis, Eurogroup Başkanı Donahue ile Görüştü

 • Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, 23 Temmuz Cuma günü Maximos Malikanesi’nde Eurogroup başkanı ve İrlanda Maliye Bakanı Pascal Donahue ile bir araya geldi.
 • Yunanistan ekonomisinin son iki yılda kaydettiği ilerlemeyi Maliye Bakanı Christos Staikouras ile görüştüğünüzden eminim ve pandemiye ve tüm zorluklara rağmen gerçek reformları uygulamaktan vazgeçmediğimizi belirtmek isterim. Mitsotakis, Yunanistan ekonomisine de yansıyacak olan yakın büyümeden faydalanabilmemiz için bizi doğru noktaya getirdiğine inanıyoruz” dedi. Toplantıya Maliye Bakanı Christos Staikouras, hükümet sözcüsü Aristotelia Peloni ve Başbakan’ın ekonomi dairesi başkanı Alexis Patelis katıldı.

Kaynak : Atina  Makedon Haber Ajansı

Tarih : 23.07.2021

 

Yunanistan ve AB, “Yunanistan 2.0” Planı için Finansman Anlaşması İmzaladı

 • Yunanistan ve Avrupa Komisyonu, Yunanistan’ın “Yunanistan 2.0” Ulusal Kurtarma ve Dayanıklılık Planı çerçevesinde talep ettiği 17,8 milyar avro değerindeki mali desteği kapsayan finansman anlaşmasını cuma günü imzaladı.
 • Anlaşma ilk 13,5 milyar avroyu kapsıyor, önümüzdeki birkaç gün içinde 12,7 milyar avroluk kredileri kapsayan sözleşme kredilerini imzalama prosedürünün tamamlanması bekleniyor. Anlaşma Brüksel’de Maliye Bakanı Christos Staikouras ve AB Komiseri Paolo Gentiloni tarafından imzalandı. “Yunanistan 2.0” planı, dört sütuna dağıtılan 106 yatırım planı ve 68 reform aracılığıyla 180.000-200.000 iş pozisyonu yaratılmasını öngörüyor: Yeşil, Dijital, İstihdam, Özel yatırımlar.

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih :23.07.2021

 

Dış Aktörler

Dimitrov: “AB’nin Balkanlar’daki güvenilirliğini ya geri kazanacağız ya da kaybedeceğiz”

 • Kuzey Makedonya Avrupa Birliği (AB)’den sorumlu Başbakan Yardımcısı Nikola Dimitrov, ya AB’nin Balkanlar’daki güvenilirliğini geri kazanacaklarını ya da kaybedeceklerini söyledi.
 • Slovenya dönem başkanlığında bölge ülkelerinin AB üye ülkeleriyle birlikte olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Dimitrov, “Konu, KOVID-19 krizinden sonra daha dirençli bir Avrupa Birliği. Kalıcı virüs olan virüsün sınır tanımadığını, ülkelerin üyelik statüsünü veya aday statüsünü tanımadığını biliyoruz.” ifadelerini kullandı.
 • Coğrafya göz önüne alındığında, üye devletlerle çevrili olunduğuna dikkati çeken Dimitrov, “Elbette, muhtemelen katılım ve genişleme konusunu gündeme getireceğiz. AB’nin Balkanlar’daki güvenilirliğini ya geri kazanacağız ya da kaybedeceğiz. Ve bence bunu başarmak için Sloven dostlarımızın beceri ve bilgeliğine gerçekten güveniyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 23.07.2021

 

ABD: Bosna Hersek’in Bölünmesine İlişkin Tehditler Kabul Edilemez

 • Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Bosna Hersek Büyükelçiliği, Bosna Hersek’in parçalanmasına ilişkin tehditlerin kabul edilemez olmakla beraber Dayton Barış Anlaşması’na ve entitelere ülkeden ayrılma hakkı tanımayan Bosna Hersek Anayasası’na aykırı olduğunu açıkladı.
 • Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko’nun “Bonn Yetkileri” çerçevesinde Bosna Hersek’te Srebrenitsa soykırımının inkarı ve aralarında Ratko Mladiç’in de bulunduğu savaş suçlularının yüceltilmesini suç sayan düzenlemeyi yasalaştırma kararı sonrasında Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, ülkenin çözülme sürecinin başlatılacağı ve devlet kurumlarının işleyişinin bloke edileceği yönünde bir açıklamada bulunmuştu.
 • Bosna Hersek’te siyasi ve dini liderler ile toplum önderlerinin bölünme retoriğine başvurmak yerine yapıcı diyaloga odaklanmaları gerektiği ifade edilen açıklamada, “Sırp Cumhuriyeti, Bosna Hersek’in entegre bir parçasıdır” denildi.

Kaynak: Balkan News

Tarih: 23.07.2021

 

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Soykırımı İnkar Yasağı Getirdi

 • Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko, Dayton Barış Anlaşması’nın Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi’ne tanıdığı olağanüstü yetkilere dayanarak Bosnalı Sırpların muhalefeti nedeniyle geçirilemeyen soykırımı inkar yasası konusunda önemli bir aşama kaydetti.
 • Inzko, Bosna Hersek Yüksek Temsilciliği Ofisi’nin internet sayfasında yayınlanan mesajında, uzun süredir beklenen soykırımın inkarının cezalandırılmasına ilişkin yasanın, Bosna Hersek Parlamenterler Meclisi’nde yapılacak oylamaya kadar geçici olarak yürürlüğe gireceğini açıkladı. Mesajda; uluslararası mahkemelerde veya Bosna Hersek Mahkemesinde kanıtlanmış soykırım, insanlığa karşı suçları ve savaş suçlarını inkar, yüceltme, önemsizleştirme veya aklamaya çalışan kimselerin, 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacağı belirtildi.
 • Yeni yasal düzenleme, Bosna Hersek Yüksek Temsilciliği’nin resmi sitesi ile Bosna Hersek Resmi Gazetesi’nde yayınlandıktan sonra uygulamaya konulacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Tarih: 23.07.2021

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı: “Inzko’nun soykırımın inkarı yasası kanuna aykırıdır”

 • Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın Departmanı Direktörü Maria Zakharova, Bosna Hersek’te görevi sona ermek üzere olan Yüksek Temsilci Valentin Inzko’nun ülkede soykırım inkarını yasaklayan bir yasayı yürürlüğe koymaya yönelik “yasadışı” kararının Rusya’yı derinden öfkelendirdiğini ifade etti.
 • “Bosna-Hersek’teki görevi sona eren Yüksek Temsilci Valentin Inzko’nun bu egemen ve bağımsız Avrupa devletinin içişlerine yaptığı kaba ve kesinlikle kabul edilemez müdahaleye karşı derin bir öfke duyuyoruz. Dayton Barış Anlaşması’nın garantörü ve Barış Uygulama Konseyi Yönlendirme Kurulu üyesi olan Rusya Federasyonu, Inzko’nun hareketini Bosna Hersek’in egemenliğine, anayasal düzenine ve yetkililerinin yetkilerine açık bir saldır olarak görüyor” dedi.
 • Inzko’nun “sorumsuz keyfi eyleminin” benzeri görülmemiş ölçekte bir iç siyasi krize yol açtığını söyleyen Zakharova, Inzko’nun kararının yasal sonuçlar doğuramayacağını savundu.
 • Zakharova sözlerini, “Hiç kimse ve hiçbir şey yasama sürecinde Bosna Hersek Parlamenter Meclisi’nin rolünü küçümseyemez, değiştiremez veya görmezden gelemez. Bosna Hersek’nin kaderi yalnızca halklarının elindedir. Yüksek Temsilci’nin bu hareketi alnızca sorun yaratır ve ülkede barış ve istikrarı baltalar” şeklinde tamamladı.

Kaynak: N1

Tarih: 23.07.2021

 

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Dilek Keçeci, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Didem Şimşek, Aybüke Koçak ve Hatice Deniz Hızal

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...

Dijital Dönüşümün Düzensiz Göç Yönetimine Etkileri

Feyza Betül Demirci  Göç Çalışmaları o-Staj Programı Özet 21. Yüzyıldan beri etkisini...