Balkan Bülteni/3-6 Haziran

 

Arnavutluk

Demokratik Parti 25 Nisan Seçimlerini Tanımadığını Açıkladı!

 • Demokratik Parti lideri Lulzim Başa, geçtiğimiz 5 Nisan Cumartesi günü Dıraç bölgesinde gerçekleşen toplantıda yaptığı konuşmada, parti olarak 25 Nisan seçimlerini tanımadıklarını ifade etti.
 • Başa, Parti olarak parlamentoda neden kaybettiklerine ilişkin nedenleri sıralarken en dikkat çeken açıklaması 25 Nisan oylarının elektronik oy kıyımı ile manipüle edildiği ifadesi oldu.
 • DP lideri, Edi Rama ve Sosyalist Parti’ye yönelik eleştirilerini sürdürürken Sosyalistlerin seçim zaferini düzenbazlık olarak nitelendirdi. Demokrasinin zarar görmesine izin vermeyeceklerini dile getiren Başa, ayrıca 25 Nisan seçimlerinin meşru olmadığını belirtti.

Kaynak: Albanian Daily News

Tarih: 06.06.2021

 

Bosna – Hersek / Sırp Cumhuriyeti

Milorad Dodik: Ratko Mladic Bir Asker, Suçlu Değil

 • Srebrenitsa Katliamı’nın kilit isimlerinden biri olan Ratko Mladiç’in, 8 Haziran Salı günü Lahey’deki Ceza Mahkemeleri Mekanizmasının Temyiz Dairesi tarafından ikinci derece kararı açıklanacak.
 • Bunun üzerine açıklama yapan Milorad Dodik, “Mladiç’i bir suçlu olarak ilan etmek istiyorlar ki bu Sırp halkı ve onların başkanı olan benim için kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.
 • Ratko Miladiç’in Hırvatistan ve Bosna Hersek Federasyonu’ndaki muadillerinin hiçbir zaman hüküm giymemiş olmasını tamamen haksızlık olarak değerlendiren Dodik, “hiçbir mahkeme kararının onun kahraman olduğu gerçeğini değiştiremez” dedi.

Kaynak: Novosti

Tarih: 05.06.2021

 

Kosova

Kurti ve Vucic Bu Yıl Anlaşma İmzalayabilir

 • ABD Dışişleri Müsteşar Yardımcısı ve ABD’nin Batı Balkanlar Özel Elçisi Matthew Palmer, Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’in ilişkileri normale döndürmek amacıyla bu yıl bir anlaşma imzalayabileceklerini söyledi.
 • Palmer, tarafları diyaloga aktif olarak katılmaya ve iki ülke arasındaki bütün sorunları tartışmaya davet etti.
 • Kosova’nın sınır değişikliği ve toprak takası konusunda istişareye hazır olmadığını ve her iki tarafın da Brüksel’de varılan anlaşmalara saygı göstermeleri gerektiğini de belirtti.

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 04.06.2021

 

Dendias Kosova’da!

 • Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Priştine’yi ziyaret ederek, Kosova siyasi liderleriyle bir araya geldi.
 • Dendias, Yunanistan’ın devam eden diyaloğu desteklediğini söyledi, kalıcı ve nitelikli bir çözüm bulmak için yoğun çaba gösterilmesi çağrısında bulundu.
 • Albin Kurti ise Kosova’nın bağımsızlığının tanınması talebini yineledi ve Kosova vatandaşları için serbest vize uygulamasının önemli olduğunu vurguladı.
 • Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani de ticari ve ekonomik işlemlerin yanı sıra turizm ve kültür alanındaki işbirliğini artırma konusunda da görüştüklerini ifade etti.

Kaynak: Ibna

Tarih: 05.06.2021

 

Sırbistan

Sırbistan ve Macaristan İki Muhtıra İmzaladı

 • 4 Haziran’da Sırbistan Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanlığı, Ekonomi Bakanı Angelka Atanaskoviç ve Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Siarto başkanlığında Sırbistan ve Macaristan arasındaki ekonomik iş birliğine ilişkin ortak komisyonun onbirinci oturumunu düzenledi.
 • Ortak komisyon toplantısının ardından Angelka Atanaskoviç ve Peter Siarto 11. toplantının tutanaklarını imzalarken, Avrupa Entegrasyon Bakanı Jadranka Joksimovic ve Peter Siarto Sırbistan ve Macaristan hükümetleri arasında iki ülke arasındaki iş birliğini derinleştirmek için bir mutabakat zaptı imzaladılar.
 • Ayrıca Sırbistan Enerji Endüstrisi ile Macaristan Elektrik Şirketi arasında Mutabakat Zaptı imzalandı.
 • Siyarto, Avrupa Birliği’nin Sırbistan’a ihtiyacı olduğunu vurguladı. Ona göre Macaristan, AB bu yönde somut önlemler alana kadar Sırbistan’ın Avrupa entegrasyonunu destekleyecek.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 05.06.2021

 

Sırbistan Parlamentosu Anayasa Değişikliğini Görüşecek

 • 6 Mart’ta Sırbistan Parlamentosu, Sırbistan Başbakanı Anna Brnabiç’in toplantıda milletvekillerine sunacağı Sırp Anayasası’nda değişiklik önerisini değerlendirecek.
 • Meclis Başkanı Ivica Daciç 5 Haziran’da düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı’nın tüm girişimlerinin, yani Belgrad’da parlamento, cumhurbaşkanlığı ve şehir seçimlerinin aynı anda yapılması halinde, bu durumda bu anayasa referandumunun parlamentonun feshedilmesinden önce gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.
 • Daciç, “Çünkü bu meclis toplantısı yeni anayasa değişikliklerini duyurmalıdır.” dedi. Bu durumda sonbaharda referandum yapmaya değer olduğunu söylüyor.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 06.06.2021

 

Yunanistan

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Varvitsiotis, Rusya Büyükelçisi ile Görüştü

 • Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Miltiadis Varvitsiotis ve Rusya Büyükelçisi Andrei Maslov arasında 2 Haziran Çarşamba günü Moskova’da 13. Yunan-Rusya Bakanlar Arası Karma Komite’nin toplanması gereği vurgulandı.
 • Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede, Başbakan Kyriakos Mitsotakis’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceği Rusya’ya yapmayı planladığı ziyaretin hazırlıklarına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Aynı zamanda, ekonomik konular ve Yunanistan’daki Rus yatırımlarının beklentileri tartışıldı. Varvitsiotis, Yunanistan ve Rusya arasındaki düzenli hava bağlantılarının yeniden kurulması konusunu gündeme getirerek, iki ülkenin seyahat acentelerinin büyük ilgisini vurguladı.

Kaynak : Greek City Times

Tarih : 3.06.2021

 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Kosova Cumhurbaşkanı Osmani-Sadriu Arasındaki Görüşmeye Batı Balkanlar’daki İş Birliği ve Gelişmeler Damgasını Vurdu

 • Cuma günü Priştine’ye yaptığı ziyarette Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu tarafından kabul edildi.Dışişleri bakanlığının Twitter’dan yaptığı açıklamaya göre, iki taraf arasındaki iş birliği ve Batı Balkanlar’daki gelişmeler hakkında yapıcı bir görüşme yaptılar.
 • Görüşmelerde Belgrad-Priştine diyaloğu ve Batı Balkanlar’ın Avrupa perspektifi ele alındı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Fragogiannis’in eşlik ettiği Dendias’ın daha sonra Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu, Başbakan Albin Kurti ve Meclis Başkanı Glauk Konjufca ile görüşmesi bekleniyor. Son olarak Dendias, orada uluslararası örgütlerde görev yapan Yunan yetkililerle görüşecek.

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih : 04.06.2021

 

ABD Güvenlik Danışmanı Yunan Mevkidaşı ile Görüştü

 • ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, iki ülke arasındaki derinleşen ilişkileri görüşmek üzere 4 Haziran Cuma günü Yunan mevkidaşı Thanos Dokos ile görüştü.
 • Doğu Akdeniz’de istikrarın önemini tartıştılar. Bay Sullivan, Yunanistan ve Türkiye arasındaki diyaloğun yeniden başlamasını memnuniyetle karşıladı ve ABD’nin Kıbrıs’ı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon olarak yeniden birleştirme çabalarına ABD’nin desteğini sürdürme sözü verdi.

Kaynak: 05.06.2021

Tarih : Ekathimerini

 

Dış Aktörler

ABD, 3 Bulgaristan Vatandaşını ve 64 Şirketi Kara Listeye Aldı

 • ABD’den, yolsuzlukla mücadele kapsamında yeni yaptırımlar geldi. ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin 64 şirketi ve aralarında bir oligarşi yöneticisinin (oligark) de yer aldığı 3 Bulgaristan vatandaşını, yolsuzluk nedeniyle kara listeye aldığı kaydedildi.
 • Kararın, yolsuzluğa karşı bugüne kadarki en büyük eylem olduğunu belirten Bakanlık, 64 yaşındaki iş insanı ve oligark Vassil Krumov Bozhkov’u Rus liderlerin Bulgaristan hükümetini etkilemek için bir kanal oluşturmayı planlamakla suçlayarak yaptırım uyguladığını ifade etti.
 • Diğer yaptırım uygulanan kişilerin ise, Bulgaristan Parlamentosunun eski üyesi Delyan Peevski ve Ilko Dimitrov Zhelyazkov olduğunu belirten Bakanlık, yaptırım uygulanan bu 3 kişinin sahip olduğu veya yönettiği 64 şirkete de yaptırım uygulandığını kaydetti.
 • Yaptırımlar kapsamında kara listeye alınan kişilerin ve şirketlerin, ABD finansal sistemine erişmesini engellendiği ve ABD varlıklarının dondurulduğu belirtildi.

Tarih: 03.06.2021

Kaynak: Time Balkan

 

AB Yunanistan’dan Türkiye Sınırındaki ‘Ses Topu’ Hakkında Bilgi İstedi

 • Avrupa Birliği Komisyonu, Yunanistan’ın göçmenlerin geçişlerini engellemek için Türkiye sınırına çok yüksek ses çıkaran “ses topu” yerleştirmesinden “endişeli” olduğu ve Atina’dan konu hakkında bilgi istediği bildirildi.
 • Avrupa Birliği (AB) Komisyonu sözcülerinden Adelbert Jahnz, günlük basın toplantısında Yunanistan’ın göçmenlerin geçişlerini engellemek için Türkiye sınırına çok yüksek ses çıkaran “ses topu” yerleştirmesine ilişkin soruyu yanıtlarken, AB’nin dış sınırlarındaki altyapıdan üye ülkelerin sorumlu olduğunu hatırlattı.
 • Sınırlarda alınacak tüm tedbirlerin orantılı olması, temel haklara ve iltica hukukuna saygı göstermesi gerektiğini vurgulayan Jahnz, şunları dile getirdi: “AB Komisyonu, ses topu adı verilen ekipmanın kullanıldığına yönelik haberlerden endişe duymaktadır. Görünüşe göre bu ekipman sınır geçişlerini caydırmak için kullanılıyor. AB Komisyonu, Yunanistan makamlarıyla irtibat halindedir. Kendilerinden bu konuda bilgi istedik.”
 • Türkiye-Yunanistan sınırında göçmenlerin geçişini engellemek için “dijital bariyer” kurulduğu bildirilmişti. AB’nin sağladığı 3,7 milyar dolarla 200 kilometrelik sınırdan Avrupa’ya yasal olmayan yollardan geçişleri engellemek için son aylarda kurulan sistemin test edildiği belirtilmişti.

Tarih: 03.06.2021

Kaynak: Time Balkan

 

AB, Türkiye ve Batı Balkanlar için 14,2 Milyar Avro Ayırdı

 • Avrupa Birliği, Türkiye ve Batı Balkanlar’daki aday ülkelere toplam 14 milyar 162 milyon Avro reform yardımı yapacak.
 • AB Konseyi ile Avrupa Parlamentosu (AP), bugün Batı Balkan ülkeleri ve Türkiye’ye 7 senelik dönem için mali destek sağlanmasına karar verdi. 2021 ile 2027 yılları arasında Karadağ, Sırbistan, Kosova, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Türkiye gibi ülkelere reform yardımı sağlanacak.
 • Söz edilen reform siyasi, adli, sosyo-ekonomik, kurumsal ve idari anlamdaki reformları kapsıyor. Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın 2021-2027 yıllarını kapsayan üçüncü dönemi (IPA III) için toplam bütçe ise 14 milyar 162 milyar Avro olarak belirlendi.
 • IPA III’ün sonbaharın başlarında kabul edilip imzalanması bekleniyor.

Tarih: 03.06.2021

Kaynak: Balkan News

 

Von der Leyen: “Batı Balkanların Geleceği AB’de”

 • Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Slovenya’nın yaklaşmakta olan AB Dönem Başkanlığı çerçevesinde Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile bir araya geldi.
 • Görüşme sonrası Twitter hesabından yaptığı açıklamada Von der Leyen: “Batı Balkanlar’ın geleceğinin Avrupa Birliği’nde olduğu konusunda hemfikiriz ve bu konuda ilerleme kaydetmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 • Slovenya başkanlığının pandemi ve AB ekonomisine verilen ağır darbe sonrasında AB’nin toparlanması ve dayanıklılığı konusundaki çalışmalarda önemli bir rol oynayacağını söyleyen Von der Leyen, “Şimdi toparlanma, yatırım ve reform zamanı” dedi. Ayrıca Pahor’a AB içinde birliğe olan bağlılığı ve birliğin geleceğiyle ilgili müzakerelere olan bağlılığı için teşekkür etti.

Kaynak: B92

Tarih: 04.06.2021

 

KFOR, Gerekli Olduğu Sürece Kosova’da Kalmaya Devam Edecek

 • NATO Kamu Diplomasisinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Baiba Braje 4 Haziran’da yaptığı açıklamada, KFOR misyonunun Kosova’da kalacağını ve Kosova’daki tüm topluluklar için güvenli ve emniyetli bir ortam ve hareket özgürlüğü sağlamak için BM Güvenlik Konseyi 1244 sayılı kararının hükümlerine uygun olarak hareket edeceğini söyledi.
 • Braje, NATO’nun AB himayesinde Belgrad ile Priştine arasındaki diyaloğu ve ilişkilerin normalleşmesini tam olarak desteklediğini belirterek, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç’in diyaloğa olan bağlılığını yinelediğini de sözlerine ekledi.
 • NATO’nun Batı Balkanlar’da her zaman barış ve istikrara bağlı olduğunu sözlerine ekledi ve Batı Balkanlar’da barış ve güvenlik olmadan Avrupa-Atlantik bölgesinde hiçbir barış ve güvenlik vizyonunun var olamayacağını söyledi.

Kaynak: N1

Tarih: 04.06.2021

 

Palmer: “Kurti ve Vucic bu yıl Kosova-Sırbistan anlaşmasını imzalayabilir”

 • AB’nin Kosova-Sırbistan Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak ile Priştine’ye yaptığı ziyaretin ardından Belgrad’da kalan ABD’nin Batı Balkanlar Özel Elçisi Matthew Palmer, Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’in iki ülke arasındaki ilişkileri normale döndürmek için bu yıl bir anlaşma imzalayabileceklerini söyledi.
 • Palmer, açıklamasında, “ABD müzakerelere dahil değil ama biz sürecin aktörleri ve ortağıyız. AB Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak ile yakın bir şekilde çalışıyorum ve ikimiz de çalışmaları gereken alanları belirlemelerine yardımcı olmak için Belgrad ve Priştine ile yakın çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
 • Diyaloğun amacının ilişkilerin tamamen normalleşmesi olduğunu vurgulayan Palmer, sözlerini “Batı Balkanlar için vizyonumuz, istikrarlı, barışçıl, müreffeh bir bölge ve AB ve Avrupa-Atlantik Birliği’ne tam olarak entegre olmasıdır. Karşılıklı tanımayı, Sırbistan ile Kosova ilişkilerinde bir son söz olarak görüyoruz. Ancak zaman alacak ve zor bir iş olacak” şeklinde noktaladı.

Kaynak: Independent Balkan News Agency

Tarih: 04.06.2021

 

 

 

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Elifnur Ayhan, Melisa Agoviç, Dilek Keçeci, Ece Sumru Güvemli, Hilal Yel, İleyna Savuk, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Didem Şimşek, Aybüke Koçak ve Hatice Deniz Hızal

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...