Balkan Bülteni/ 30 Mayıs- 2 Haziran

 

Arnavutluk

Nesho: “Meta, demokrasiyi koruyan tek kurum.”

 • Blendi Fevziu’nun sunduğu “Opinion” programına konuk olan Arnavutluk ABD Eski Büyükelçisi Agim Nesho, “bütünlüğü ve muhalefeti olmayan bir parlamento meşru sayılamaz ve hepimiz, muhalefetin meclisten ayrılmasından sonraki tüm bu dönemin Arnavutluk için büyük bir anormallik olduğu konusunda hemfikir olmalıyız” ifadesini kullandı.
 • Eski Diplomat Nesho aynı zamanda, son seçimler sonrası iktidar ile Devlet Başkanı Ilir Meta arasında yaşanan olaylara ilişkin açıklama yaparken Arnavutluk’ta ziyadesiyle zarar gören ve kayma yaşayan demokrasi anlayışı karşısında Ilir Meta’nın son koruyucu kurum olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Albanian Daily News

Tarih: 02.06.2021

 

Bosna – Hersek / Boşnak Hırvat Federasyonu

Saraybosna Belediye Başkanı, Gündemde Söylenenlerin Yasallığını Garanti Ediyor

 • Saraybosna Kent Konseyi’nin bugünkü ikinci oturumunda, gündemin beşinci maddesiyle diğer değişiklikleri tartışma yarattı.
 • Başkan yardımcısı Dragan Stevanoviç, iki federal yasanın ihlal edileceğini düşünerek, gündemin beşinci maddesinin değiştirilmeden kabul edilmesi gerektiğine dikkat çekerek 5. Madde Konsey’de kabul edildi.
 • Gündemin 8. maddesi olan “Yolsuzlukla Mücadele ve Önleme Faaliyetlerinde İşbirliği Anlaşması’na Muvafakat Verilmesine İlişkin Karar Önerisi” vesilesiyle, Belediye Başkanı Benjamina Karić, Kent Konseyi’nin bugünkü ikinci olağan toplantısında kamuoyuna seslendi.
 • Bununla birlikte sekizinci ve dokuzuncu maddeler de kabul edildi.

Kaynak: Dnevni Avaz

Tarih: 02.06.2021

 

Bosna – Hersek / Sırp Cumhuriyeti

Sırp Cumhuriyeti Sırbistan’dan Yardım Bekliyor

 • Yüksek Temsilcilik Ofisi’nin kapatılması gerkektiğini savunan Sırp Cumhuriyeti, bu konuda Sırbistan’dan yardım istedi.
 • Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik’in gayriresmi bir kurum olarak nitelediği Barış Uygulama Konseyi’nin (PIC) aldığı kararların ise resmi olamayacağını vurguladı.
 • Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Zeljko Cvijanovic, “Adalet ve daha iyi bir yaşam mücadelesinde Sırbistan’ın desteğini bekliyoruz.” dedi.

Kaynak: Rtrs

Tarih: 01.06.2021

 

Karadağ

Bojovic: Erken Seçim Tek Çözüm

 • Karadağ Yurttaş İnisiyatifi Konseyi üyesi Rade Bojovic, seçimlerden dokuz ay sonra Karadağ’ın hala bir kara deliğin içinde olduğunu ve içinden ancak erken parlamento seçimleriyle çıkabileceğini söyledi.
 • Karadağ Radyo Televizyonunda Zooming programında, Hükümetin kurulmasının yaklaşık üç ay sürdüğünü ve yeni bir hükümet kurmanın zor olduğunun ilk başta teyit edildiğini söyledi.
 • Bojoviç, “Onları bir araya getirdikten sonra, altı aydır olağanüstü derecede beceriksiz bir hükümete, açıkça bu pozisyona girmiş bir başbakana ve Karadağ’ın ihtiyaçlarına kesinlikle uymayan bir bakanlık görevine katılıyoruz.” dedi.

Kaynak: Mina News

Tarih: 31.05.2021

 

Karadağ Hükümetinin Sırp Kilisesi ile Tartışması Yeniden Patladı

 • Sırp Ortodoks Kilisesi ve Sırp yanlısı Demokratik Cephe partisi, Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapiç’i ülkedeki en büyük dini yapı olan kiliseyle anlaşma imzalamaktan kaçınmakla suçladı.
 • Ülkenin iktidar koalisyonunun bir parçası olan Sırp yanlısı Demokratik Cephe’nin liderlerinden Andrija Mandiç, Pazartesi günü Başbakan Zdravko Krivokapiç’i hükümet ile Sırp Ortodoks Kilisesi arasında bir tartışmanın yeniden alevlenmesi üzerine görüşmeye çağırdı.
 • Mandiç medyaya verdiği demeçte, iktidar çoğunluğu içinde konuşulması gerektiğini dile getirdi. “Bu hükümet ve başbakanı Sırp Ortodoks Kilisesi’ne verilen sözleri veya beklentilerimizi yerine getirmedi ve bize güvenmiyorlar.’’

Tarih: 31.05.2021

Kaynak: Balkan Insight

 

Türkiye Cumhuriyeti, Karadağ Ticaret Protokolünü Onayladı

 • Karadağ Hükümeti, 1 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilen 26. oturumunda, Karadağ ile Türkiye Cumhuriyeti Arasındaki Protokolün ve Serbest Ticaret Anlaşmasının Onaylanması Hakkında Kanun Tasarısı ile Karadağ ile Türkiye Cumhuriyeti Arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasının Hizmet Ticaretine İlişkin Protokol III’ü onayladı.
 • Onlara göre, önerilen yasa, tarım ürünleri ticaretinde düşük derecede karşılıklı serbestleşme ve hizmet ticaretinde fayda eksikliği sorununu çözmelidir. Görüşmede, serbestleşmenin tarım ve hizmet sektöründe yabancı yatırımcıların Karadağ’a gelişini de etkileyeceği belirtildi.
 • Düzenlemelerin uygulanmasının, sınır ötesi hizmet sunumu, ticari mevcudiyet veya gerçek kişilerin ticari amaçlarla geçici giriş ve kalışları yoluyla Karadağ hizmetlerinin CEFTA taraflarının pazarına yerleştirilmesini sağlayacağını da ekliyorlar.

Tarih: 2.06.2021

Kaynak: CDM

Kosova

Lajcak ve Palmer Kosova’da

 • AB’nin Sırbistan-Kosova Diyaloğu Özel Elçisi Miroslav Lajcak ve ABD’nin Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Matthew Palmer Priştine’de ortak bir basın toplantısı düzenledi.
 • Lajcak, Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesinde ilerleme sağlanacağını umduğunu söylerken, Palmer diyalog sürecine güçlü desteği yineledi.
 • Lajcak aynı zamanda, ziyaretin ana amacının Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic arasında yakında Brüksel’de yapılacak ilk görüşmeye hazırlanmak olduğunu söyledi.

Kaynak: Aljazeera

Tarih: 01.06.2021

 

Yunanistan’ın Tanıma Kararı

 • İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğinin derinleşmesi ve Nikos Dendias’ın Kosova’yı ziyaret edeceğini duyurması gibi hamleler, Yunanistan’ın Kosova’nın bağımsızlığını tanımaya yaklaşması olarak görülmüştü.
 • Fakat Priştine ve Atina arasındaki iş birliğine rağmen, Yunanistan’ın Kosova’nın bağımsızlığına yönelik tutumu değişmedi.
 • Yunanistan Dışişleri Bakanlığı yapmış olduğu açıklamada, “Bildiğiniz gibi Yunanistan Kosova’yı tanımıyor ve konumu değişmedi” dedi.
 • Buna rağmen Bakanlık, Atina’nın Priştine’ye karşı yapıcı bir yaklaşım izlediğini ve Kosova’yı çeşitli alanlarda desteklediğini söyledi.

Kaynak: Ibna

Tarih: 02.06.2021

 

Sırbistan

Vucic: Batı, Sırbistan’ın Kosova’yı Tanımasını Açıkça Talep Etmekten Artık Utanmıyor

 • Batı, artık Sırbistan’dan Kosova’nın tanınmasına yönelik taleplerini düzgün bir şekilde kamufle etmeye çalışmıyor.
 • “Ülkemiz zor günler yaşıyor, durum kolay değil ama şikayet etmiyorum, çok zor dönemlerden geçtik ve bunlardan birini tekrar yaşamaya hazırlanıyoruz”
 • Sırp medyasının, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in Kosova Başbakanı ile yapacağı görüşmenin Haziran ortasında gerçekleşeceğini bildirdiğini hatırlayın. 1 ve 2 Haziran tarihlerinde, Belgrad ile Priştine arasındaki müzakerelerden sorumlu AB Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak ve ABD Yönetiminin Balkanlar Temsilcisi Matthew Palmer, Priştine ve Belgrad’ı ziyaret etti.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 02.06.2021

 

Rusya Savunma Bakanlığı Sırbistan ile İş Birliği Geliştirecek -Şoygu

 • Rusya Savunma Bakanlığı, Sırbistan ile Rusya Federasyonu arasındaki askeri ve askeri-teknik alanda işbirliğinin kazanılan gelişme hızını güçlendirmeyi amaçlıyor. Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 2 Haziran’da Moskova’da Sırbistan Ulusal Meclisi başkanı Ivica Dacic ile yaptığı toplantıda söyledi.
 • “Bugün askeri ve askeri-teknik işbirliğimizi aktif olarak geliştiriyoruz. Ortak tatbikatlar yapılıyor. Sırp subaylar, yüksek öğrenim kurumlarımızda eğitilmekte ve yetiştirilmektedir. Bu uygulamayı yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz.” dedi.
 • “Hem Rusya’da hem de Sırp topraklarında yapılacak tatbikatların da bir o kadar başarılı olacağını düşünüyorum.” dedi.
 • Sırp parlamentosu başkanı Ivica Dacic, zor zamanlarda yardım ve destekleri için Rus halkına şükranlarını dile getirdi ve ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yaptığı katkılardan dolayı Rusya Federasyonu Savunma Bakanı’na teşekkür etti.
 • “Sırbistan’da her zaman, Sergey Şoygu’nun siyasi faaliyetinin en başından beri Sırp halkının en büyük dostlarından biri olan bir kişi olduğunu vurgularım. Bunun kanıtı, Sırbistan’ın zor zamanlar geçirdiği, Sırbistan’ın bombalandığı, eski Yugoslavya topraklarında savaşların olduğu, halkımızın çok zor günler geçirdiği zamanlar da yardım etmiştir.” dedi.

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 02.06.2021

Yunanistan

Yunanistan  Başbakanı Kyriakos Miçotakis ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu  Arasındaki  ‘Olumlu Gündem’ Görüşmesini Sonuçlandırıldı

 • Üst düzey hükümet kaynakları, Başbakan Kyriakos Miçotakis ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasındaki görüşmenin, başta ekonomik işbirliği olmak üzere, “Yunan-Türk ilişkilerinde olumlu bir gündem oluşturmaya yönelik karşılıklı iradeyi gösterdiğini” söyledi.

Kaynak : Greek City Times

Tarih : 31.05.2021

 

Ulusal Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, NATO Savunma Bakanlarının E-Toplantısına Katıldı

 • Ulusal Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, 1 Hazirn Salı günü NATO savunma bakanlarının düzenlediği bir video konferansa katıldı.Yunan bakan meslektaşlarıyla, Yunanistan’ın yeni nesil operasyonel planlamayı uygularken desteklediğini ve Güney Avrupalı müttefiklerin terörizm ve kitlesel göç akınları gibi endişelerini ele aldığı NATO 2030 gündemini tartıştı.
 • Panagiotopoulos’un, Yunanistan’ın Müttefik yakıt dağıtım sistemini NATO’nun doğu kanadı boyunca genişletme olasılığına verdiği desteğin de altını çizdiği bildiriliyor.Bakanlar ayrıca, 14 Haziran’da NATO’nun Brüksel karargahında yapılacak olan ve terör tehdidi, siber saldırılar, yıkıcı teknolojilerin ortaya çıkışı ve iklim değişikliğinin güvenlik üzerindeki etkilerini incelemesi beklenen Müttefik Liderler Zirvesi’ni de görüştüler.

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih : 1.06.2021

 

Dış Aktörler

AB ve ABD, Kosova-Sırbistan Diyalogunda “Yeni Dinamikler” İçin Zorluyor

 • Brüksel ve Washington, ilişkilerin normalleşmesi için durmuş Kosova-Sırbistan diyaloğunu canlandırma çabalarını sürdürmeye devam ediyor. Avrupa Birliği ve ABD’nin AB arabuluculuğundaki diyalog elçileri Miroslav Lajcak ve Matthew Palmer, iki ülke arasındaki anlaşmazlığı çözmek için ortak bir çaba göstermek amacıyla Priştine’de liderlerle bir araya geldi.
 • Görüşme sonrası yapılan açıklamada Lajcak, “Buraya her geldiğimde AB ve ABD arasındaki işbirliğinin kalitesi hakkında sorular alıyorum ve her zaman işbirliğimizin mükemmel olduğunu ve daha iyi olamayacağını söylüyorum. Bu işbirliğinin en iyi göstergesi Matthew Palmer’ın burada olmasıdır” ifadelerini kullandı.
 • Palmer ise “ABD, Kosova ile Sırbistan arasındaki diyaloğu güçlü bir şekilde destekliyor. Ancak diyaloğun parametreleri üzerinde anlaşmak tarafların inisiyatifindedir. Biz karşılıklı tanımanın doğru yol olduğuna inanmaya devam ediyoruz” diyerek ABD’nin anlaşmazlığı çözmek için “karşılıklı tanımanın doğru yol olduğuna” inanmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 01.06.2021

 

Rusya’dan Sırbistan’a Kosova Güvencesi

 • Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Sırbistan Meclis Başkanı Ivica Dacic ile Moskova’da bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Lavrov, Daçiç ile bölgesel konuların yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden’ın Cenevre’de yapacakları görüşme ile ilgili konuları masaya yatırdı.
 • Lavrov’un, Rusya’nın Sırbistan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin savunulmasına destek olmaya devam edeceğini ve Kosova konusunda Sırbistan’n kabul edeceği bir çözümün Rusya için de uygun olacağını söylediği ifade edildi.
 • Sırbistan Meclisi tarafından yayınlanan açıklamaya göre resmi bir ziyaret için Rusya’da bulunan Daçiç, parlamentolar arası iş birliği ve münasebetlerin ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesinde önemli rolü olduğunu belirtti.

Kaynak: Balkan News

Tarih: 01.06.2021

 

Türkiye Son 5 Ayda Yunanistan Unsurlarınca Geri İtilen 3 Bin 763 Sığınmacıyı Kurtardı

 • Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Ocak’ta 169, Şubat’ta 524, Mart’ta 825, Nisan’da 1620, Mayıs’ta 625 sığınmacıyı karaya çıkardı.
 • Çocuklar ve kadınların da aralarında bulunduğu ve kapasitesinin çok üzerindeki bot, can salları ve teknelere binip Ege Denizi’ne açılan sığınmacılar, Yunanistan unsurlarına yakalandıktan sonra kötü muamelelere maruz kalıyor.
 • Değerli eşyaları, yiyecek, içecekleri alındıktan sonra motorları sökülen teknelerle Türk kara sularına geri itilen sığınmacılar, adeta ölüme terk ediliyor.
 • Sahil Güvenlik Komutanlığının internet sitesindeki verilere göre, Yunanistan unsurlarının 2021 yılı ocak-mayıs döneminde geri ittiği 3 bin 763 sığınmacı Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

Tarih: 01.05.2021

Kaynak: Time Balkan

 

Von Der Leyen’den Vize Muafiyetine Destek

 • Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen’den bir mektup aldı. Mektupta, Batı Balkanlar için güvenilebilir AB perspektifinin, Avrupa Komisyonu’nun önceliği olmaya devam ettiği belirtildi. Mektupta ayrıca AB ile ilişkileri derinleştirilmesi ve iş birliği beklentilerine de vurgu yapıldı.
 • Reformların ve diyalog sürecinin öneminin de altını çizen Von Der Leyen, Kosova vatandaşlarına yönelik vize uygulamasının kaldırılmasının önemini vurgulayarak, Avrupa Komisyonu’nun AB’nin Kosova vatandaşlarına vize muafiyeti  konusunda olumlu bir karar alınmasına destek verdi.

Kaynak: Kosovaport

Tarih: 02.06.2021

 

AB, Hırvatistan’dan Geri İtmelere Karşı Göçmenlerin Temel Haklarını Korumasını İstiyor

 • Avrupa Birliği’nin (AB) İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson, Hırvatistan’ın, Birliğin sınırlarını korurken göçmenlerin temel haklarını ihlal etmemesi gerektiğini söyledi.
 • Üye ülkelerin, Schengen bölgesine hukuksuz girişleri engellerken, temel hakları koruyabilmesinin önemini vurgulayan Johansson, “Hırvatistan Başbakanı ile bu konuda yakın zamanda iyi bir görüşme gerçekleştirdim. O, ülkesinin AB’nin sınırlarını ve temel hakları korurken denge gütmesi gerekliliğine çok bağlı.” diye konuştu.
 • Düzensiz göçmenlerin geçiş rotası üzerinde yer alan Hırvatistan’ın, “AB’nin dış sınırlarını koruduğu” gerekçesiyle özellikle Bosna Hersek üzerinden gelenlere şiddet uygulaması, özel eşyalarına el koyması ve iltica hakkı tanımaksızın geri itmesi gibi hak ihlalleri bir süredir gündemi meşgul ediyor.

Tarih: 02.05.2021

Kaynak: Time Balkan

 

TUİÇ Balkan Stajyerleri: Elifnur Ayhan, Melisa Agoviç, Dilek Keçeci, Ece Sumru Güvemli, Hilal Yel, İleyna Savuk, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Didem Şimşek, Aybüke Koçak ve Hatice Deniz Hızal

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Önergesi: Adalet ve Hafıza Yolunda Bir Adım

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yarın oylanacak olan Srebrenitsa önergesi,...

Güney Kore Kim Jong Un Şarkısını Yasakladı

Güney Kore, son dönemde Kuzey Kore'de üretilen ve TikTok'ta...

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Helikopter Kazasında Ölümü ve Olası Senaryolar

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesi,...

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...