Balkan Bülteni / 6-9 Mayıs

 

Arnavutluk

“Avrupa Arnavutluk için Yeni Başlangıçların Hikayesidir”

 • Arnavutluk Avrupa Birliği Büyükelçisi Luigi Soreca, “9 Mayıs Avrupa Günü” çerçevesinde yayınladığı mesajda Avrupa’nın Arnavutluk için yeni başlangıçların hikayesi olduğunu ifade etti.
 • Avrupa Birliği olarak Arnavut gençlerin ülke içerisinde istihdamını desteklediklerini ayrıca pandemi sürecinde küçük işletmelere ve belediyelere 230 Milyon EURO’nun üzerinde maddi destekte bulunduklarını ifade eden Soreca, Avrupa’nın bu zorlu süreçte Arnavutluk’un yanında olduğunu belirtti.

 

Kaynak: Albanian Daily News

Tarih: 09.05.2021

 

Bosna – Hersek / Boşnak Hırvat Federasyonu

 

G7 Üyeleri: Bosna Hersek’in (BH) toprak bütünlüğüne zarar verme yönündeki her türlü girişimi reddediyoruz

 • G7 üye devletlerinin (ABD, Kanada, Japonya, Almanya, İtalya, Fransa ve Birleşik Krallık) Dışişleri ve Kalkınma Bakanları dün Londra’da düzenlenen toplantıda bir dizi sonuca ulaştı.
 • Bosna Hersek’in toprak bütünlüğünü zayıflatmaya yönelik her türlü girişimi kararlılıkla reddettikleri vurgulanmaktadırlar. Bosna Hersek’teki tüm tarafları seçim ve sınırlı anayasal reformları kabul etmeye ve uygulamaya, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulamaya ve yaptıkları açıklamada, ülkeyi demokratik hedeflerine ulaşmaya yaklaştırmak için kurumlar, insan hakları ve Venedik Komisyonu ile yakın çalışılması gerektiği belirtildi.
 • Bakanlar, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa perspektifini barış ve istikrar için kilit bir yatırım olarak kabul ettiler. İç reformlar, hukukun üstünlüğü, organize suç ve yolsuzlukla mücadele için çağrıda bulundular.
 • G7 üye ülkeleri ayrıca Christian Schmidt’in Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi adaylığına desteklerini ifade ettiler.

 

Kaynak: Dnevni Avaz

Tarih: 07.05.2021

 

Sattler: BH’nin Avrupa Birliği yolunda ilerlemesi durmadı

 • Avrupa Birliği (AB) Delegasyonu Başkanı ve AB’nin Bosna Hersek Özel Temsilcisi Büyükelçi Johann Sattler, 9 Mayıs’ta kutlanan Avrupa Günü için bir mesaj gönderdi.
 • AB’nin sürdürülebilir yaşamı sağlamak için, siyasi ve ekonomik kaynakları yönlendirdiğini hatırlatarak, 2021’de daha fazla ilerleme sağlanabileceğini ve elde edilmesi gerektiğini söyledi. AB’nin iddialı makroekonomik programının Batı Balkanlar için 9 milyar avroluk Ekonomi ve Yatırım Planı olacak şekilde.
 • Sattler, değişiklerin zor ancak imkansız olmadığını ve BH’nin geleceğinin bu hedefler doğrultusunda daha parlak olacağını söyleyerek vatandaşlara mutlu bir Avrupa Günü diledi.

 

Kaynak: Dnevni Avaz

Tarih: 09.05.2021

 

Igor Kalabukhov: Yüksek Temsilciliği(OHR)’nin kapanma zamanının geldiğini söyledi

 • Rusya’nın BH Büyükelçisi Igor Kalabukhov, Rusya Federasyonu’nun, BH halklarının kendi kaderlerini kendilerinin belirleyebilmesi ve uluslararası hukuk ile Dayton Anlaşması’nın konumunu savunabilmeleri için OHR’yi kapatma zamanının geldiğinden bahsetti.
 • Rusya’nın dengeli bir rol oynamak istediğini söyleyen Kalahukov, federasyon içerisindeki her halkın, haklarının ihlal edilmesi durumunda o halkı savunacaklarını açıkladı.
 • OHR’nin BH için karşılıklı anlaşma yolunda durdurduğunu ve Yüksek Temsilciliği’nin BH’de anakronik araç olarak kullanılan bir denge haline geldiğini belirtti.
 • “Kağıt dışı” durumu hakkında da konuşan Rus diplomat, bazı dış faktörlerin Balkanlar’da yaşayan insanlar adına düşünmesinin, bazı kağıt ve öneriler yazmasının çok ilginç bir durum haline geldiğinden de bahsetti. Rusya Federasyon’un BH’nin dış politika önceliklerine saygı duyduğunu ancak BH’nin AB’ye entegrasyon önceliğinin Rusya Federasyonu ile BH arasındaki ilişkilerin gelişmesine engel olmamasını dilediklerini açıkladı.
 • BH’nin fırsatlara sahip olmasıyla, Rusya Federasyonu ve BH için önemli olan diğer tüm uluslararası ortaklarla ilişkiler geliştirmesi gerektiğini ve BH’nin AB’ye giden yolunun onun kurucu halklarının olacağı gibi Avrupa Komisyonu’nun meselesi olduğuna işaret etti.

 

Kaynak: Oslobodenje

Tarih: 09.05.2021

 

Bosna – Hersek / Sırp Cumhuriyeti

 

Sırp Cumhuriyeti’nden Ethan Handke’ye Cumhuriyet Nişanı

 • Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Zeljko Cvijanovic, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Ethan Hawke ile Banja Luka’da bir araya geldi.
 • Cvijanovic Handke’ye, kültürel ve manevi gelişim alanında gösterdiği olağanüstü çalışmaları ve Sırp Cumhuriyeti ile genel ilişkilerin geliştirilmesi adına özel katkılarından dolayı Cumhuriyet Nişanını verdi.
 • Nişan töreninin ardından Handke, Milorad Dodik, Başbakan Radovan Viskovic, Emir Kusturica, Banja Luka Üniversitesi Rektörü Radoslav Gajanin ile bir araya geldi.
 • Handke günün kalanında ise Banja Luka’da yeni açılan, bir diğer Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar olan Ivo Andric’in anıtını ziyaret etti.

 

Kaynak: Rtrs

Tarih: 07.05.2021

 

Cvijanovic: “Aşı Tedariki Konusunda Srpska, Sırbistan’dan Sonra Bu Bölgede Örnektir”

 • Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Zeljko Cvijanovic bugün yaptığı açıklamada, aşıların temin edilmesi ve korona virüsüne karşı aşılama konusunda bölge ülkeleri arasında Sırbistan’dan sonra en iyi örneğin Sırp Cumhuriyeti olduğunu söyledi.
 • Cvijanovic: “Sırbistan dışındaki ülkelere bakıldığında, herkes daha az tedarik sağladı. Biz, aşılamanın önemine vardık ve aşılamaya ilk olarak sağlık çalışanlarından başlamamız gerektiğini fark ettik.” dedi.
 • Aşı programlarının işleyişinden oldukça memnun olduğunu ve sorunsuz bir şekilde ilerlediğini dile getiren Cvijanovic, bu başarıları ile gurur duyduğunu belirtti.

 

Kaynak: Rtrs

Tarih: 07.05.2021

 

Bulgaristan

 

Cumhurbaşkanı Radev ve Diğer AB Devlet Başkanları Avrupa Gününde Ortak Mektup Yayınladı

 • AB devlet başkanları, 9 Mayıs Avrupa Günü münasebetiyle tüm Avrupa vatandaşlarına en iyi dileklerini sunar ve onları Avrupa’nın Geleceği Konferansı’na – Avrupa’nın dört bir yanından insanlara izin verecek bir dizi tartışmaya katılmaya teşvik eder. fikirlerini paylaşmak ve Birliğin ortak geleceğini şekillendirmeye yardımcı olmak.
 • Avrupa Günü vesilesiyle 21 AB Üye Devlet Başkanı’nın ortak mektubunda, “Güçlü ve etkili bir Avrupa Birliği, sürdürülebilir, iklime nötr ve dijital olarak desteklenen kalkınmaya geçişte küresel bir lider olacak bir Avrupa Birliği’ne ihtiyacımız var” Bulgaristan Devlet Başkanı Rumen Radev tarafından imzalanan Basın Sekreterliği burada cumartesi günü bildirdi.
 • Mektup Cumhurbaşkanı Radev’in yanı sıra Slovenya, Avusturya, Hırvatistan,Güney Kıbrıs, Çekya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan,  İrlanda,  İtalya,  Letonya, Litvanya,  Malta,  Polonya,  Portekiz,  Slovakya,  Macaristan,  Romanya cumhurbaşkanları tarafından da imzalandı.
 • AB devlet başkanları, “Avrupalılar olarak karşılaştığımız zorluklar çok çeşitlidir: iklim kriziyle mücadele ve yeşil ekonomilerin yaratılmasından, aynı zamanda küresel aktörler arasında artan rekabeti dengelemekten, toplumlarımızın dijital dönüşümü için çabalamaya kadar. Mektupta “Yeni yöntemler ve yeni çözümler geliştirmemiz gerekeceğini belirttiler.”

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih:08.05.2021

Hırvatistan

 

    Zoran Milanovic’ten “Avrupa Günü” Mesajı

 • Cumartesi günü AB üye devletlerinin başkanları Avrupa Günü ile ilgili mesajda bulundular.
 • AB’nin 21 devletinin cumhurbaşkanı, Avrupalılara iyi dileklerini sunarken AB vatandaşlarına Avrupa’nın Geleceği Konferansı’ndan “geleceğin şekillendirilmesi için eşsiz bir fırsat” olarak bahsetti.
 • Liderler, “Bu Avrupa Günü özeldir. İki yıldır Covid-19’un zor şartları altında kutluyoruz. Bundan dolayı acı çeken herkesin acısını paylaşıyoruz.” dedi.
 • Avrupa’nın Geleceği Konferansı’nın öneminden bahseden liderler Covid-19’un aslında neyin önemli neyin önemsiz olduğunu gösterdiğinden, Avrupa entegrasyonunun zayıf ve güçlü yönlerini gösterdiğinden ve insanlarla, doğa ile ilişkilerde dayanışma içinde olmanın öneminden bahsettiler ve bunların konuşulması gerektiğini ifade ettiler.

 

Kaynak: Total Crotia News

Tarih: 08.05.2021

 

Milanovic: “Sırbistan’a Karşı Provokasyon Yok!”

 • Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, cumartesi günü Hırvatistan’ın Kosova’daki askeri birliklerini arttırmasının Sırbistan’a provokasyonla ilgisi olmadığını söyledi.
 • Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vucic, Sırbistan’ın komşu ülkeleriyle ilişkilerini iyi tutmak istediğinden fakat Hırvatistan’ın eylemlerinin bunun aksine saygısızca ve Sırbistan’ı aşağılayıcı olduğunu ifade etti. Bunun yanı sıra Vucic, Hırvatistan’ın Kosova’ya NATO’nun KFOR misyonuyla daha fazla asker göndermesini reddedebileceğinden bahsetti.
 • Hırvat lider Milanovic ise Hırvat askeri birliklerinin yıllardır Kosova’da olduğundan ve Afganistan’da görevin bitmesiyle de Kosova’daki askeri birliklerinin daha da arttığını hatırlattı.
 • Milanovic, bu kararın önceden verilen bir karar olduğunu belirtmiş ve onları rahatsız edeceğini tahmin edilseydi konuyu tartışabileceklerini dile getirdi. Ayrıca Hırvat askerlerinin de asıl görevinin başka ülkelerde olması değil Hırvatistan’ı koruması olduğunu fakat KFOR gibi iş birliklerinin de olumlu karşıladıklarını söyledi.

 

Kaynak: Total Crotia News

Tarih: 08.05.2021

Karadağ

 

Abazovic: Belivuk’un liderleriyle anlaştık, bu çok önemli

 • Karadağ polisi, Belivuk’un Ocak ayında, Zvicer’ı ziyaret ettiği sırada, ancak Belgrad’a indikten sonra tutuklanacak suikast girişimini engelledi. Hikaye kısa sürede o kadar gelişti ki, Sırbistan’da da ülkemiz ve mafya arasındaki bağlardan söz etmeye başladık. Karadağ polisi ve servislerinin bilgisi, Belivuk’un daha sonra tutuklanmasına katkıda bulunup bulunmadığı meselesi ise belirsizliğini korumaktadır.
 • Başbakan Yardımcısı Dritan Abazoviç, Veljko Belivuk etrafındaki durumun Karadağ polisinin başarısı hakkında çok şey anlattığını söyledi.Bunun haklı olarak son birkaç aydır Sırbistan’daki en büyük konu olduğunu söyledi.
 • Nova.rs portalına verdiği röportajda Abazoviç, “O halde, Veljko Belivuk’un liderleriyle, yani kendisine emir verenlerle ilgilenen Karadağ polisinin başarısını hayal edin.” açıklamasında bulundu.

 

Kaynak: CDM

Tarih: 8.05.2021

 

Karadağ Vatandaşları Araç Bagajında Türk Kaçakçılığı Yaparken Yakalandı

 • İtalyan portallarına göre, İtalya’nın Trieste kenti sınır polisi kısa bir kovalamacanın ardından zanlıları tutukladı. Karadağ plakalı arabasında ikisi bagajda olmak üzere altı Türk vatandaşı bulundu. Durum İtalyan medyasına, “Sınır polisi devriyeleri, hareket ettiği ayarlanmamış hız nedeniyle Karadağ plakalı bir arabayı görünce, Rabuiese’deki sınır bölgesinde onu takip etmeye karar verdiler. Ayrıca polis, araçta daha fazla insan olduğunu ve aracın aniden hızlanmaya başladığını, kaçmaya çalıştığını, ardından rotasyonu açıp kovalamaya başladığını fark etti.’’ olarak yansıdı.
 • Bir noktada polis memurları, izledikleri arabanın Bagnoli della Rosandra’daki ‘Wartsila’ otoparkına girdiğini gördü. İtalyan basınında çıkan haberlerde, “Dikkatli davranan polis arabaya yaklaştı ve kontrolün ardından şoför kelepçelendi ve Türk vatandaşları göç merkezine yerleştirildi.’’
 • Balkanlar coğrafyasından Arnavutluk başta olmak üzere bolca göç alan İtalya’nın güney kesimi, halihazırda bir mülteci sorunu ile mücadele ediyor.

 

Kaynak: CDM

Tarih: 8.05.2021

 

Krivokapic: Hükümet istikrarlı ve kimse onu Sarsamaz

 • rs ile yaptığı bir röportajda, Adalet Bakanı Vladimir Leposaviç’in görevden alınmasının ilan edilmesi nedeniyle Hükümetin sarsıldığının doğru olup olmadığı sorulduğunda, “Bu Hükümet yasaya uygun olarak tam bir süre sürecektir. Krivokapiç, “Karadağ hükümeti istikrarlıdır ve hiçbir kişi tarafından sarsılamaz, Bay Leposaviç bile.” dedi.
 • Parlamento krizini aşmayı ve parlamento çoğunluğunun kendisine muhalefetten daha sert saldıran kısmını nasıl sakinleştirmeyi planladığı sorulduğunda, krizin, eğer varsa, kendisinden kaynaklanmadığını söyledi.
 • Sırbistan ile ilişkiler hakkında yorumda bulunan Cumhurbaşkanı, Sırbistan’daki Sırp yetkililerle iletişimin var olduğunu ve bundan çok memnun olduğunu söyledi.

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 9.05.2021

 

Kosova

 

Meclis’te Gerginlik

 • Kosova Meclisi toplantısı, PDK milletvekillerinin Tarım Bakanı ve Vetevendosje Hareketi’nin bazı milletvekilleri ile tartışması sonrasında kesintiye uğradı.
 • Gerginliğe, PDK milletvekillerini Özel Mahkeme’yi kurmakla suçlayan ve eski yoldaşları Lahey’e gönderen Dışişleri Bakanı Donika Gërvalla’nın konuşması neden oldu.
 • Muhalif partilerin milletvekilleri arasında yaşanan gerginlik ve hakaretlere eşlik etmesi üzerine oturuma 20 dakika ara verildi.
 • PDK Milletvekili Haydar Beka ile LVV’den Besim Muzaqi’nin de fiziksel çatışmalar yaşadığı salonun çıkışında muhalefet milletvekilleri bir araya gelerek salon çıkışında kaos yaratarak gerginliğe sebep oldu.

 

Kaynak: Panorama.al

Tarih: 06.0.2021

 

Kurti, Hükümet Toplantısı Yaptı

 • Kosova Başbakanı Albin Kurti,  2021-2025 yönetim programının da onaylandığı bir Hükümet toplantısı gerçekleştirdi.
 • Toplantıya, hükümetinin Sırbistan’a açacağı soykırım davasını Uluslararası Adalet Divanı’nda hazırlayacağını söyleyerek başladı.
 • Yönetim programıyla ilgili olarak ise üretim ve ihracatın fazlalaştığı, işçinin, iş sözleşmesinin ve işçi haklarına daha fazla saygının olduğu bir ekonomi vaat etti.
 • Görev süresinin sonuna kadar,  içme suyuna erişim ve kanalizasyon sorununu çözme taahhüdünde bulunacağına dair söz vermeyi de ihmal etmedi.

 

Kaynak: Panorama.al

Tarih: 07.05.2021

 

Kuzey Makedonya

 

Zaev, Makedonların AB Üyeliği İçin Kimliklerini Takas Etmeyi Reddettiğini Söyledi

 • Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, ülkesinin Avrupa Birliği’ne girme uğruna ulusal kimliğinden vazgeçmeyeceğini açıkladı.
 • Karar, Avrupa Komisyonu’nun Salı günü yaptığı değerlendirmede, Kuzey Makedonya ile AB üyelik müzakerelerinin, Bulgaristan’ın ülkeye yönelik vetosunun kaldırılmasına yol açacak bir anlaşmaya bağlı olduğu yönündeki açıklaması sonrasında geldi.
 • Müzakerelerin pratik başlangıcı olan AB ile Kuzey Makedonya arasında ilk hükümetler arası konferansın gerçekleşmesi için 27 AB üye ülkesinin tümünün onay vermesi gerekiyor. Bulgaristan, aşağıdaki üç talebi yerine getirene kadar komşusunu veto ediyor;
  • Birincisi, Bulgaristan Makedon dilinin “Kuzey Makedonya’nın resmi dili” olarak anılmasını istiyor. Çünkü Bulgaristan, Makedoncanın sadece Bulgar dilinin bir lehçesi olduğunu iddia ediyor.
  • İkincisi, Kuzey Makedonya’nın müzakere çerçevesinde Bulgaristan’da hiçbir Makedon azınlığı bulunmadığına özellikle katılmasını istiyor. Bu, Bulgaristan’ın Makedon dili ve kimliğinin 2. Dünya Savaşından sonra taklit edildiği iddiasıyla ilgili.
  • Üçüncüsü, Bulgaristan, AB’ye katılım müzakere çerçevesinin Bulgaristan ile imzalanan 2017 Komşuluk Anlaşması’nın uygulanması için bir yol haritası içermesini istiyor.

 

Kaynak: Exitnews

Tarih: 06.05.2021

Sırbistan

 

Sırbistan İçişleri Bakanı, Hırvatistan’ın Kosova’ya Üs Kurma Arzusuna Tepki Gösterdi

 • 7 Mayıs’ta Sırbistan İçişleri Bakanı Aleksandr Vulin, Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman’ın Hırvatistan’ın Kosova ve Metohija’ya askeri üs kuracağı yönündeki açıklamasına sert tepki gösterdi.
 • Vulin, Kosova’daki Uluslararası Güç (KFOR) çerçevesinde herhangi bir ülkenin ordusunun gücünün “silah kardeşler anlaşması” temelinde değil, UNSCR 1244’e göre belirlendiğini hatırlattı.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 07.05.2021

 

Sırbistan Maliye Bakanı: Ekonomiyi Desteklemeye Yönelik Tedbirler Paketi GSYİH’nın% 17,2’sini Oluşturdu

 • Maliye Bakanlığı Dışişleri Bakanı Gojko Stanivukoviç, salgın öncesindeki iyi makroekonomik ve mali politikalar sayesinde, Sırbistan’ın hane halklarına ve işyerlerine yardım etmeyi, işleri korumayı ve sağlık sistemini iyileştirmeyi amaçlayan kararlı ekonomik destek tedbirlerini uygulamak için yeterli alana sahip olduğunu söyledi.
 • Stanivukoviç, Sırbistan’ın 2020 yılında ekonomiye ve nüfusa GSYİH’nın yaklaşık% 12,9’u olarak tahmin edilen iki büyük mali yardım paketi sağladığını kaydetti.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 07.05.2021

Yunanistan

 

Yunanistan, Arnavutluk’la Diplomatik İlişkilerinin  50. Yılını Kutladı

 • Yunanistan, ikili ilişkiler ve işbirliğine dikkat çekerek Perşembe günü Arnavutluk ile diplomatik ilişkilerin yeniden başlamasının 50. yılını kutladı.
 • Yunan Dışişleri Bakanlığı bir tweet’te, “İyi komşuluk ilişkileri inşa etmek, uluslararası hukuk temelinde yakın iş birliği bağları ve ortak bir Avrupa geleceği oluşturmak için birlikte çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

 

Kaynak : Ekathimerini

Tarih : 6.05.2021

 

Yunanistan, ABD’den ilk Yükseltilmiş S-70 Helikopterini Aldı

 • Yunanistan Donanması, ABD’li üretici Lockheed Martin Rotary, Mission Systems ve Aeroservices tarafından bakımı yapılan ilk S-70 helikopterinin teslimatını kutladı. Deniz Kuvvetlerine ait 11 Aegean Hawk S-70 helikopterinin programa dahil edilmesi, Yunanistan ile ABD arasındaki hükümetler arası anlaşma ile mümkün hale geldi.
 • Anlaşma, Yunan havacılık ve uçak bakım şirketi Aeroservices’in Avrupa’daki bu tür helikopterler için tek sertifikalı onarım şirketi olarak programa katılmasına izin verdi.

 

Kaynak : Greek City Times

Tarih : 7.05.2021

 

Yunan Başbakan Kiryakos Mitsotakis AB Sosyal Zirvesine Katıldı

 • Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Portekiz’de düzenlenen Avrupa Birliği Zirvesi’nde, iş ve istihdam konulu  bir çalıştayda yaptığı konuşmada, hükümetin “işsizlik oranını Covid-19 öncesi seviyelerde tutmayı başardığını” söyledi.
 • Mitsotakis, “Pandemi sırasında işleri korumak için para harcamanın iyi bir yatırım ve doğru seçim olduğunu ancak işleri korumadan yenilerini yaratmaya geçişin çok farklı ve çok daha karmaşık bir uygulama olduğunu” belirtti. Ayrıca, karbonsuz bir geleceğe geçişle ilgili  yerel müdahalelerin örneğini de gösterdi.

 

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih : 8.05.2021

 

Dış Aktörler

 

USAID’den Kosova’ya 1,6 Milyon Dolar Değerinde Ek Yardım

 • Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, USAID Kosova Direktörü Lisa Magno ve ABD’nin Priştine Büyükelçisi Philip S. Kosnett ile birlikte USAID ile 1,6 milyon dolarlık hibe anlaşması değişikliğini 6 Mayıs perşembe günü imzaladı.
 • Osmani, anlaşmayı imzaladıktan sonra, bu yardımın önümüzdeki beş yıl boyunca vatandaşlara en iyi hizmetin hesap verebilir ve etkili kurumlar tarafından sağlandığı USAID Kalkınma Hedefleri ile ilgili olduğunu belirtti.
 • Bu anlaşma ile ABD Hükümeti, Kosova Hükümeti’ne ek olarak 1,6 milyon dolar aktarırken, ABD Büyükelçisi Kosnett de, “Kosova’nın kendi kendine yeten bir ülke olmasını istiyoruz” ifadesini kullandı.

 

Kaynak: Kosovaport

Tarih: 06.05.2021

 

Varhelyi: “Arnavutluk, katılım müzakerelerine Kuzey Makedonya olmadan başlayabilir”

 • Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, AB ile Kuzey Makedonya arasındaki süreç durma noktasına gelse bile Arnavutluk’un üyelik müzakerelerinin devam edebileceğini açıkladı.
 • Geçtiğimiz yıl AB ülkeleri arasında Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ile üyelik müzakerelerine başlanması konusunda uzlaşıya varılmıştı.
 • Varhelyi yaptığı açıklamada: “Hükümetler arası konferansları bu yıl Haziran ayında yapmaya devam edeceğimizi umuyorum. Kuzey Makedonya ile tekrar zorluklarla karşılaşırsak, Arnavutluk ile müzakerelerin devamı konusunu ayrı olarak değerlendirmemiz gerekecektir” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Independent Balkan News Agency

Tarih: 07.05.2021

 

AB Dışişleri Bakanları Batı Balkanlar Hakkında Görüşecek

 • AB Konseyi kaynaklarının 7 Mayıs cuma günü yaptığı açıklamaya göre, Avrupa Birliği dışişleri bakanları 10 Mayıs’ta Batı Balkanlar’daki durumu tartışacaklar.
 • Bakanlar, bölgenin AB üyeliğine giden yolu ve Birliğin Batı Balkanlar’a jeostratejik yaklaşımını, kilit noktalardan biri olan Belgrad-Priştine diyaloguyla birlikte tartışacaklar. AB Kosova-Sırbistan diyalogunun özel temsilcisi Miroslav Lajcak’ın toplantıya diyalogdaki ilerleme hakkında bilgi vermesi bekleniyor.

 

Kaynak: N1

Tarih: 07.05.2021

 

Balkan Ülkelerinin de Katılacağı Çok Uluslu Tatbikata Türkiye’den Önemli Katkı

 • 15 NATO üyesi ülkenin katılacağı NATO Steadfast Defender 2021 Tatbikatı ve bu tatbikat ile ilişkilendirilmiş 26 ülkeden 30 binin üzerinde personelin katıldığı Defender Europe 2021 tatbikatında görev alacak Mehmetçik, 10 Mayıs günü Romanya’ya gidecek
 • Dört farklı ana tatbikatın birleşiminden oluşan tatbikata 26 ülkeden 30 binin üzerinde personel katılıyor.
 • Tatbikatla ortak savunma anlayışı çerçevesinde, Karadeniz ve Balkanlar bölgesinde meydana gelebilecek düşmanca faaliyetler ve bir saldırıya yönelik olarak ABD ordusunun büyük çaplı muharip bir kuvveti süratli şekilde yığınaklanma kabiliyetinin gösterilmesi amaçlanıyor.
 • ABD Avrupa Ordusu Komutanlığının, Belçika, Almanya ve Hollanda’da konuşlu bulunan kuvvetleri ve ABD’den intikal edecek hava indirme unsurlarıyla katıldığı tatbikatta NATO ülkeleri ve ortak ülkeler de milli kuvvetleriyle yer alıyor.

 

Tarih:09.05.2021


Kaynak: Time Balkan

Yunanistan’ın Mültecilere Uyguladığı ‘İnsanlık Dışı’ Yöntemler Raporlara Yansıdı

 • Mülteci insan hakları ve yardım kuruluşlarının hazırladığı raporlar, AB ülkelerinin, yaklaşık 40 bin mültecinin sınırları geçmesini durdurmak için acımasız yöntemler kullandığını ortaya koydu.
 • İngiliz medya kuruluşu The Guardian, AB üye devletlerinin, Coronavirüs (Covid-19) salgını sırasında Avrupa’ya en az 40 bin sığınmacının geçişini engellemek için yasadışı operasyonlar düzenlediğini ve bu yöntemler nedeniyle yaklaşık 2 bin mültecinin direkt veya dolaylı olarak öldüğünü ortaya koydu.
 • Sivil toplum ve mülteci insan hakları kuruluşları tarafından derlenen spesifik olay verileriyle birlikte Birleşmiş Milletler (BM) kurumları tarafından yayınlanan raporlara dayanarak yapılan analiz sonucunda, Covid-19 salgını sonrasında mülteci geçişlerinin engellenmesi düzenli hale geldi ve yöntemlerin ‘vahşeti’ arttı.
 • AİHM, mültecilere uyguladığı insanlık dışı yöntemler nedeniyle Yunanistan’a dava açtı.
 • Mültecilere yönelik bu acımasız yöntemlerin ise çoğunlukla AB sınır ajansı Frontex tarafından uygulandığı belirtiliyor.

 

Tarih:09.05.2021

Kaynak: Time Balkan

 

 

HAZIRLAYANLAR:

Aybüke Koçak, Didem Şimşek, Dilara Nesrin Bulut, Dilek Keçeci, Ece Sumru Güvemli, Elifnur Ayhan, Hatice Deniz Hızal, Hilal Yel, İleyna Savuk, Melisa Agoviç, Rümeysa Güner, Şamil Orhan

TUİÇ Balkan Stajyerleri

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...