Balkan Bülteni/ 9-12 Mayıs

 

Arnavutluk

Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı İsrail’deki Olaylara İlişkin Açıklama Yaptı

 • İsrail’de yükselen tansiyona yönelik Dışişleri Bakanlığı Kudüs ve Gazze çevresindeki çatışmalardan derin bir endişe duyduklarını ve mümkün olan en kısa sürede ABD, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallığın İsrailliler ve Filistinliler arasında yaşanan gerilimi düşürmesi gerektiği çağrısında bulundu.
 • Bakanlık aynı zamanda bölgede artan ayrılığın bir an önce son bulması için her iki tarafın da saldırılarına son vermesinin oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Kaynak: Albanian Daily News

Tarih: 11.05.2021

 

Avrupa Birliği Tiran ve Üsküp’e Yönelik Ortak Çözüm için Çalışıyor

 • Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi 11 Mayıs Salı günü Brüksel’de gerçekleştirdiği toplantıda Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın üyelik müzakerelerine ilişkin meseleyi tartıştı.
 • Portekiz’in Avrupa İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakanı Ana Paula Zacarias, Konsey olarak her iki ülkenin de katılım sürecinin başlaması için ortak bir çözüm üzerine çalıştıklarını ifade ederken bu süreçte hukukun üstünlüğünün merkezde olduğunun altını çizdi.
 • Avrupa Konseyi Kurumlararası İlişkiler Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic ise, AB üyeliğinin getireceği demokratik avantajlardan bahsederken Tiran ve Üsküp’le gerçekleştirilecek müzakerelerde hukukun üstünlüğünün üyelik için temel kriter olduğunu belirtti.
 • Konsey aynı zamanda Batı Balkanlardaki kırılgan durumun devam ettiğini ve AB tarafından müzakerelere ilişkin verilen sözün hassasiyetle yerine getirileceğini dile getirdi.

 

Kaynak: Albanian Daily News

Tarih: 12.05.2021

 

Bosna – Hersek / Boşnak Hırvat Federasyonu

Radovan Karadzic, İngiltere’de Bir Hapishanede Ömür Boyu Hapis Yatacak

 • 12 Mayıs Çarşamba günü İngiliz hükümetinden gelen açıklamaya göre, Bosna Savaşı’nda soykırım suçunu işlemiş olan Radovan Karadzic ömür boyu hapis cezasını İngiliz hapishanelerinde geçirecek.
 • Srebrenitsa Soykırımı ve Bosna Savaşı sürecinde yaptıkları sebebiyle 2016 yılında 40 yıl hapis cezasına çarptırılmış, bu ceza 2019 yılında ömür boyu hapis cezasına dönmüştür.
 • Dışişleri Bakanı Dominic Raab ise bununla ilgili neredeyse 30 yıl süren yargılama sürecinde İngiltere’nin de desteği olmasından dolayı gururlu olduklarını söyledi.

Kaynak: euronews

Tarih: 12.05.2021

 

Bosna – Hersek / Republika Srpska

Dodik: “Sırp Cumhuriyeti’nin Bosna Hersek Federasyonu’ndan Ayrılma Gibi Bir Süreç Gündemimizde Değil”

 • Milorad Dodik 11 Mayıs Salı günü yaptığı açıklamada, Sırp Cumhuriyeti’nin ayrılma konusunda herhangi bir süreç yürütmediğini fakat Bosna Hersek’in üç kurucu halkı ve tarafları arasındaki görüşmeler başarısız olmaya devam ederse, bir sonraki adımın konusunun “barışçıl ayrılık” olacağını belirtti.
 • Dodik, 1995 Dayton Barış Anlaşması’nın uygulanmasının hileli bir konu olduğunu ve uluslararası hukuk düzeninin daha da çöktüğünü söyledi.
 • Dodik’e göre, Boşnaklar siyasi olarak ABD’yi desteklemektedir. Bu yüzden de ABD yönetiminin Boşnakları desteklediğini ifade etti.

 

Kaynak: N1

Tarih: 11.05.2021

 

Bulgaristan

Bulgaristan, AB Baskısı Altında Kuzey Makedonya’nın AB Üyeliğine Veto Verdiğini Anlatmaya Çalışıyor

 • AB üyelerinin baskısıyla karşı karşıya kalan Bulgaristan’ın AB büyükelçisi, 11 Mayıs Salı günü AB bakanlarına ülkesinin komşu Kuzey Makedonya’nın katılım müzakerelerinin başlamasını veto etme kararını açıkladı.
 • Dimitar Tzantchev, AB’nin genişlemesiyle ilgili konularda karar veren AB27 bakanlar formatı olan Genel İşler Konseyi’nde Bulgaristan’ı temsil ederken, aynı gün Cumhurbaşkanı Rumen Radev 11 Temmuz’daki erken seçimlerden önce bir Bulgar hükümeti atadı.
 • Bulgaristan geçtiğimiz Kasım ayında Kuzey Makedonya ile AB üyelik müzakerelerini başlatma kararını veto etti. Bu, AB yolunda Üsküp ile birlikte ilerleyen bir diğer Batı Balkan adayı Arnavutluk’u dolaylı olarak da etkiledi.
 • Ancak bu arada Üsküp, Bulgaristan ile 2017’den itibaren ikili bir anlaşma yapamadı ve “ortak tarih” meselelerini çözmekle görevli ortak bir komitenin çalışmalarını etkin bir şekilde engelledi. Buna paralel olarak Sofya, Kuzey Makedonya’da yeni bir Bulgar karşıtı nefret söylemi dalgasına işaret etti.

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih:12.05.2021

 

Başkan Radev Bekçi Kabinesini Tanıttı, Oy Satın Alma ile Mücadele sözü Verdi

 • Ulusal Meclis kısa sürdü, ancak anlamsız değildi. Bu parlamento, diktatörlükten çıkış için bir kriter belirlemek için tarihte kalacak. Uzlaşılmış yönetişim modelinin Omerta kuralı yerini aldı.
 • Bakıcı hükümet, demokratik birlik hükümetidir. Neye ihtiyacımız olduğunu kanıtlayan her türden insanı katılmaya davet ettim – farklı siyasi eğilimlerden demokratların solmuş ayrımların üstesinden gelmesi ve özgür bir Bulgaristan uğruna birlikte savaşması mümkündür.
 • Radev, “Bir ulus olarak geleceğimizin yeteneğe bağlı olduğuna ikna olmaya devam ediyorum. Kabinenin önünde önemli görevler var. Oy satın almaya savaş ilan ediyoruz. Ve umarım giden yönetimin gerçek yüzünü ortaya çıkarabiliriz. “

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih: 12.05.2021

 

Hırvatistan 

Peljesac Köprüsü İnşaatından Yeni Fotoğraf

 

 • Hırvatistan’ın Dubrovnik şehri ile karadan bağlantısı olmaması üzerine başlattığı Peljesac Köprüsü inşaatının son hali fotoğraflandı.
 • Ocak 2018’de China Road and Bridge Corporation (CRBC) firmasının ön ayak olduğu ve AB’nin maddi destek sağlamadığı inşaat devam ediyor. Köprünün 2022 yılının Haziran ayında bitmesi planlanıyor.

Kaynak: People’s Daily Online

Tarih: 11.05.2021

 

Zoran Milanovic’ten Yorum: Acınılası Benzetme

 • Sırbistan’ın Zafer Günü olarak kutladığı 9 Mayıs tarihinde yapılan ve Aleksander Vucic gibi üst düzey yetkililerin de bulunduğu törende Tito’nun fotoğrafıyla birlikte Sırp Çetnik lider Draza Mihailovic’in fotoğrafının da gösterilmesi Mihailovic’in Tito’ya benzetilmek istendiğini düşündürdü.
 • Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, Mihailovic’in Tito’ya benzetilmesini “acınılası bir benzetme girişimi” olarak yorumladı ve “Mihailović sadece bir aptaldı. Ante Pavelić (İkinci Dünya Savaşı sırasında Hırvatistan’daki Faşist lider) ile aynı değildi, o bir fırsatçıydı ve sonunda savaş suçlusuydu.” dedi.

Kaynak: Total Crotia News

Tarih: 12.05.2021

 

Karadağ

Karadağ, Eleştirilere Rağmen Savcı Randevu Sistemini Değiştirecek

 • Karadağ’ın iktidar çoğunluğu, Avrupalı uzmanların bunun savcılık üzerindeki siyasi etkiyi artırabileceği yönündeki uyarılarına rağmen savcıların atama yöntemlerinde yasal değişiklikler yapacağını söyledi.
 • Karadağ Başbakan Yardımcısı Dritan Abazoviç, savcılığın hukukun üstünlüğünü daha iyi sürdürmek için Mayıs ayında mecliste oylamaya sunulması gereken değişikliklere ihtiyacı olduğunu savundu.
 • Muhalefet hükümeti değişiklikleri geri çekmeye çağırarak, savcılık üzerindeki siyasi baskıyı artırabilecekleri konusunda uyardı. Sosyalist Demokrat Parti Milletvekili Danijel Zivkoviç pazartesi günü yaptığı açıklamada, Karadağ’ın savcılığın bağımsızlığı ve özerkliği için iyi ve düzenlenmiş bir çerçevesi var, ancak bu hükümet siyasi muhaliflere zulmederek siyasi hakimiyet yaratmak istiyor dedi.

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 11.05.2021

 

AB, Genişleme Politikasını Güncelleyecek

 • Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader ile yaptığı görüşmenin ardından Budapeşte’de bazı düşüncelerini paylaştı. Bir AB üyesi ülke olarak Macaristan’ın, Avrupa değer sisteminin bölgede bir an önce kök salması için koşullar yaratmak için Avrupa Birliği’ni (AB) Batı Balkanlar’a yönelik genişleme politikasını güncellemeye teşvik etmesi gerektiğini söyledi.
 • Djukanoviç, Kabine’den duyurulduğu üzere, Macaristan’ın AB üyesi ve Batı Balkanlar’ın komşusu olarak bölgenin Avrupa ve Avrupa-Atlantik özlemlerine sürekli olarak yüksek ilgi gösterdiğini söyledi.
 • Djukonavic’e göre, her iki durumun bir sonucu olarak Batı Balkanlar’daki jeopolitik çıkarlar, “Avrupa’nın bu bölgesinde boş alan kullanan ve jeopolitik çıkarlarına nüfuz etmeye çalışan” üçüncü ülkelerden elde edildi.

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 11.05.2021

 

Hükümet, Temel İnsan Hak ve Özgürlüklerine Saygının Garantörüdür

 • Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapiç Atina Başpiskoposu Jerome ve Yunanistan ile yaptığı görüşmede, Karadağ hükümetinin din özgürlüğü de dahil olmak üzere temel insan hak ve özgürlüklerine saygının garantörü olmaya kararlı olduğunu söyledi. Hükümetin duyurduğu üzere Krivokapic, Karadağ vatandaşlarının büyük bir bölümünün bugün harika bir bayram olduğunu, Ostrog Aziz Basil’i bugün kutladığını ve bu sevinci bugün Rum Ortodoks Kilisesi başkanıyla paylaşmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.
 • Açıklamada, “Krivokapić, Jeronimo’ya Karadağ’daki dini toplulukların statüsü hakkında bilgi verdi ve Hükümetin din özgürlüğü de dahil olmak üzere temel insan hak ve özgürlüklerine saygının garantörü olmaya kararlı olduğunu söyledi.”

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 12.05.2021

 

Kosova 

Japonya’dan Kosova’ya Yardım

 • Başbakan Albin Kurti, Japonya’nın Priştine Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Ogasawara Mitsunori’yi makamında ağırladı.
 • Kosova’daki gençlerin potansiyelini dikkate alarak, bilgi teknolojisi alanına odaklanan yeni bir ekonomik işbirliği faslının başlaması gerektiği fikrini ele aldılar.
 • Mitsunori, Japonya’nın Kosova ile ilişkileri derinleştirme arzusu ve niyetini ifade ederken; Kosova’nın COVID-19 salgını ile mücadelede yardım adına Japonya’dan destek almaya devam edeceğini söyledi.
 • Görüşmede bulunan Sağlık Bakanı Arben Vitia da sağlık sektörüne yardım ve yeni yataklar ile tıbbi ekipman getirmek için mevcut iş birliği nedeniyle Mitsunori’ye teşekkür etti.

 

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 11.05.2021

 

2021-2025 Yönetim Programı Yayımlandı

 • Başbakanlık tarafından yayınlanan programa göre öncelik COVID-19 salgınının yönetimi ve neden olduğu ekonomik ve sosyal sonuçların hafifletilmesi.
 • Bir diğer önceliği ise suç ve yolsuzlukla mücadele oldu.
 • COVID-19 hastalarının tedavi gördüğü kliniklerde yatan hastalar için klinik tedavi desteği paketleri hazırlanacak.
 • Sağlık sektörü yeniden düzenlenecek ve Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapılacak.
 • Düzen ve güvenlik mekanizmalarının insani, analitik ve soruşturma kapasiteleri artırılacak.
 • Kosova vatandaşlarına yönelik vize serbestisi süreci de tamamlanması planlanan şeyler arasında yer aldı.

 

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 11.05.2021

 

Kuzey Makedonya

AB’den Bulgaristan’a Kuzey Makedonya Vetosu Baskısı

 • Bulgaristan’ın AB büyükelçisi, Salı günü yaptığı açıklamada Kuzey Makedonya’nın AB’ye katılım müzakerelerini veto edeceğini söyledi. Bu açıklamasıyla da AB tarafından baskıyla yüz yüze geldi.
 • 2018 yılında AB Konseyi Başkanlığı sırasında düzenlediği bir zirvede AB’nin Batı Balkanlar genişlemesi ile ilgili destekleyici tavırlar sergileyen Bulgaristan’ın veto kararı birçok ülke için şaşırtıcı oldu.
 • AB bakanlarına konuşan Tzantchev, Bulgaristan’ın “Batı Balkanlar’ın neden bir gün AB’nin bir parçası olması gerektiğine ikna edilmesi gereken son ülke” olduğunu söyledi.

 

Kaynak: EURACTIV

Tarih: 12.05.2021

 

Sırbistan

Kosova’da Sırp Mabetlerine Yönelik Arnavut Saldırıları Artıyor

 • Rash-Prizren Sırp Ortodoks Kilisesi Piskoposluğu, SOC’nin Kosova ve Metohija’daki dini alanlarına son zamanlarda sık sık yapılan saldırılardan derinden endişe duyuyor.
 • Raporda, güney eyaletlerindeki Sırp Ortodoks kiliselerine yönelik saldırıların durdurulmadığını ve hedeflerinin belirli bir dini cemaat olduğu ve “açıkça birilerine müdahale eden” etnik ve dini bir geçmişe sahip oldukları vurgulanıyor.
 • Rashsko-Prizren piskoposluğu, 9 Mayıs’ta Vitina köyündeki Kutsal Cuma Kilisesi’ne taş attıklarını ve 6 Mayıs’ta Klokot köyündeki Aziz George Günü Ortodoks tatilinde bilinmeyen kişilerin yargılandığını hatırlıyor kilise bayrağını çan kulesinden çıkarmak için. Partesh köyünde, Kutsal Üçlü Kilisesi bu yılın başlarında soyuldu. 10 Mayıs’ta, Lipljan’daki En Kutsal Theotokos Kilisesi’nin koruma altındaki alanında, 14. yüzyıldan kalma bir kilisenin penceresi taşlarla kırıldı.
 • Daha önce Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic’in Kosova ve Metohija konusunda Sırp Ortodoks Kilisesi için özel bir statü anlamına gelecek uzlaşmacı bir çözüm lehinde konuştuğunu hatırlatacağız.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 11.05.2021

 

Sırbistan Dışişleri Bakanı, Kosova’yı Tanımadığı için Endonezya’ya Teşekkür Etti

 • Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç 11 Mayıs’ta Endonezya Büyükelçisi Mohamad Chandra Vijay Judh ile görüştü. Bakan, büyükelçiye, ülkesinin Kosova’nın bağımsızlığını tanımadığı ve Sırbistan’ın uluslararası kuruluşlarda sürekli desteği için teşekkür etti.
 • Selakoviç, Sırbistan ile Endonezya arasındaki ikili ilişkilerin iyi ve geleneksel olarak dostça olduğunu belirterek, Bağlantısızlar Hareketi’nin oluşumu ve Cumhurbaşkanı Tito ile Sukonno arasındaki yakın işbirliği sırasında bile böyle olduklarını hatırlattı.
 • Muhataplar, Belgrad ‘da yapılacak beşinci ikili siyasi istişarenin düzenlenmesi konusunda görüştüler. Selakoviç, Endonezyalı yatırımcıları yakın gelecekte Sırbistan-Endonezya Forumu düzenleyebilmek için Sırp pazarındaki varlıklarını ve iş potansiyelini güçlendirmeye çağırdı.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 12.05.2021

 

Yunanistan

Yunan ve Rus Bakanları Moskova Toplantısında İşbirliği Protokolü İmzaladı

 • Yunanistan ve Rusya’nın sivil olağanüstü hal bakanları, 11 Mayıs Salı günü Moskova’da düzenlenen bir toplantıda uzmanlık, bilgi birikimi ve iyi uygulamaların değişimini tartıştılar.
 • Sivil Koruma ve Kriz Yönetimi Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias, Rusya’nın başkentine yaptığı çalışma ziyareti bağlamında, her iki ülkenin de doğal afetleri önleme ve yönetme konusunda çok bilgili olduğunu söyledi. AB’nin Sivil Koruma Mekanizmasının (RescEU) bir üyesi olarak Yunanistan, Avrupa düzeyinde iyi uygulamaların teşvik edilmesine de büyük katkı sağlamaktadır.
 • Hardalias, Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) üyeleri olarak her iki ülkenin stratejik iş birliğinin de KEİ üye ülkeleri tarafından kabul edildiği üzere doğal ve insan kaynaklı afetler sırasında yardım sağlama bağlamında tartışıldığını ekledi.

 

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih :11.05.2021

 

Yunanistan ve  Slovenya  AB’nin Yeşil Aşı Pasaportu Kararını Destekliyor

 • Başbakan Kyriakos Mitsotakis, Maximos Palace’taki görüşmesinin ardından Sloven mevkidaşı Janez Janša ile yaptığı ortak açıklamalarda, “Yunanistan kimseyi tehdit etmiyor, ancak kimsenin onu tehdit etmesine izin vermiyor. Ülkelerimiz Avrupa ve NATO’da ortak değerleri paylaşıyor. Slovenya’nın deniz cephesi küçük olabilir ama rolü büyüktür. Yunanistan Başbakanı, Slovenya’nın MED7’ye katılımını destekliyoruz “dedi
 • Yeni Avrupa Göç ve İltica Paktı ile ilgili olarak Mitsotakis, ev sahibi ülke olarak Yunanistan’ın tüm Avrupa kıtasını etkileyen bir sorunun yüküyle tek başına yüzleşemeyeceğini vurguladı.

 

Kaynak: Greek City Times

Tarih :11.05.2021

 

Yunanistan Ulusal Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, ABD ve Yunanistan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşmasını İki  Ay İçinde Yenileyecek

 • Yunanistan Ulusal Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Yunanistan ile ABD arasındaki Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nın yenilenme sürecinin önümüzdeki iki ay içinde tamamlanacağı tahmininde bulundu. Washington’daki, “Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi” adlı düşünce kuruluşu tarafından salı günü düzenlenen çevrimiçi bir etkinlikte konuşan Panagiotopoulos, yeni anlaşmanın amacının Atina ile Washington arasındaki savunma işbirliğini daha da geliştirmek olduğunu söyledi.
 • Yunan ulusal savunma bakanına göre, yeni anlaşma için iki ana senaryo var. Birincisi, ABD varlığının yeni lokasyonlarda genişlemesi ile ilgili iken, ikincisi mevcut altyapının daha da iyileştirilmesi ile ilgilidir

 

Kaynak: Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih : 12.05.2021

 

Dış Aktörler

 

Türkiye ile Sırbistan Arasında Aşı Sertifikası Uygulaması Başlıyor

 • Türkiye ve Sırbistan arasında seyahat kısıtlamalarının kaldırılması amacıyla yakın zamanda aşı sertifikası uygulaması başlayacak.
 • Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, aşı sertifikalarının karşılıklı tanınmasını görüşmek üzere Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy’u kabul etti
 • Büyükelçi Aksoy da yaklaşan turizm sezonunda karşılıklı seyahatlerde büyük kolaylık sağlayacak uygulamanın gelecek günlerde nota teatisi yoluyla hayata geçirilmesinin öngörüldüğünü belirtti.

 

Tarih: 10.05.2021

Kaynak: Balkan Postası

 

Yunanistan ve Frontex’in Ege’deki Sığınmacıları ‘Geri İtmeleri’ Avrupa Parlamentosu’nda Görüşüldü

 • Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, Ege Denizi’nde Yunanistan’ın göçmenleri denizde geri itmesini ve AB Sınır Koruma Ajansının (Frontex) bu olaylardaki rolünü, geri itmeleri kanıtlarıyla ortaya koyan gazetecilerden dinledi.
 • Ege Denizi’ndeki geri itmeleri haberleştiren ve bunları “Lighthouse Reports” sitesiyle Der Spiegel dergisinde yayımlayan gazeteciler Klaas van Dijken ile Steffen Lüdke, AP’nin Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi’nde düzenlenen oturumda çalışmaları hakkında bilgi verdi.
 • Gemilerin denizde dalga yaratarak sığınmacı botlarını tehlikeye attığını ve Türk kara sularına dönmeye zorladığını belirten Van Dijke, elde ettikleri görüntüler, radar sinyalleri ve göçmenlerin ifadelerinden yola çıkarak tüm olayları teyit ettiklerini aktardı.

 

Tarih: 10.05.2021

Kaynak: Time Balkan

 

Balkanlar’dan İsrail’in Doğu Kudüs’teki Filistinlilere Yönelik Saldırılarına Tepki

 • Balkan ülkeleri Kuzey Makedonya, Karadağ ve Bosna Hersek’in önde gelen isimleri, İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da Filistinlilere saldırısını kınadı.
 • Kuzey Makedonya İslam Birliği (Diyanet İşleri), İsrail’in son günlerde Mescid-i Aksa’ya saldırılarına tepki göstererek uluslararası aktörlerin barış ve huzuru tesis etmek için mümkün olan en kısa sürede müdahale etmesi istendi.
 • Karadağ’da faaliyet gösteren önemli sivil toplum kuruluşlarından Toplumsal İttifak Başkanı Boris Raonic de uluslararası kurumların Filistinliler’in yaşadıklarına gözünü kapattığını söyleyerek, “Orada yaşananları çok iyi biliyor ancak susmaya devam ediyorlar. Artık tepkiden öte bir adıma ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

 

Tarih: 11.05.2021

Kaynak: Time Balkan

 

Borell: Diyalog Kosova Tarafı Hazır Olduğunda Devam Edecek

 • Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB Dışişleri bakanlarının Brüksel’de yaptığı toplantıdan sonra açıklamalarda bulundu.
 • Toplantıda Batı Balkanlar’ı görüştüklerini belirten Borrell, bölgenin AB için stratejik öneme sahip olduğunu vurguladı. Ayrıca Borrell, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın katılım sürecini ilerletmeleri gerektiğini bakanların da teyit ettiğini ifade etti.
 • Borrell, Sırbistan ve Karadağ’ın AB entegrasyonunun ileri taşınması gerektiğini, Kosova için vize serbestisi konusunda ilerlemeye ihtiyaç duyduklarını ve bunu üye ülkelerden istediklerini dile getirdi. Belgrad-Priştine Diyaloğu’nun devam etmesini beklediklerini aktaran Borrell, diyalog sürecinin Kosova tarafı hazır olduğunda devam edeceğini açıkladı.

 

Kaynak: Kosovaport

Tarih: 11.05.2021

 

Avrupa Komisyonu, Bulgaristan ve Kuzey Makedonya’yı Anlaşmazlıkları Çözmeye Teşvik Ediyor

 • Avrupa Komisyonu Baş Sözcüsü Eric Mamer’in ifadesine göre, Avrupa Komisyonu, Kuzey Makedonya’nın AB katılım müzakerelerini başlatacak hükümetler arası konferansın başlayabilmesi için Bulgaristan ve Kuzey Makedonya’yı ikili anlaşmazlığa bir an önce çözüm bulmaya teşvik etmekte.
 • Eric Mamer, AK Başkanı Ursula von der Leyen’in Başbakan Zoran Zaev ile yaptığı görüşmede Kuzey Makedonya ile müzakerelerin başlamasını desteklediğini de sözlerine ekledi.
 • Komisyon sözcüsü Ana Pisonero’nun ise Komisyon’un Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’un müzakereleri başlatma şartlarını yerine getirdiği yönündeki tutumunu koruduğunu vurguladı ve hükümetler arası bir konferansın mümkün olan en kısa sürede toplanması konusunda ısrar ettiği bildirildi.

 

Kaynak: Independent Balkan News Agency

Tarih: 11.05.2021

 

Büyükelçi, ABD’nin İsrail’e Kosova’yı Tanıması için Baskı Yaptığını Söyledi

 • İsrail’in Sırbistan Büyükelçisi Yahel Vilan Prva TV’ye yaptığı açıklamada İsrail’in ABD’nin baskısı altında Kosova’nın bağımsızlığını tanıdığını söyledi.
 • İsrail’in Kosova’nın bağımsızlığını tanıma kararının Amerikan baskısı altında alındığını, bu kararın İsrail’in Sırbistan’daki çıkarlarına kesinlikle aykırı olduğunu ifade etti.
 • İsrail’in Kosova konusundaki kararını revize edip etmeyeceği sorulan büyükelçi, şu anda bu olasılığı mümkün görmediğini, varılan anlaşmaya bağlı kalınarak İsrail’in Kosova’yı tanıdığını ve Kosova’nın büyükelçiliği Kudüs’e taşıyacağını belirtti.

 

Kaynak: B92

Tarih: 12.05.2021

 

HAZIRLAYANLAR:
Aybüke Koçak, Didem Şimşek, Dilara Nesrin Bulut, Dilek Keçeci, Ece Sumru Güvemli, Elifnur Ayhan, Hatice Deniz Hızal, Hilal Yel, İleyna Savuk, Melisa Agoviç, Rümeysa Güner, Şamil Orhan
TUİÇ Balkan Stajyerleri

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...