Balkanlar Avrupa’nın En Dindar Bölgesi

0
343

Gallup International adlı araştırma şirketi dünyadaki toplumların kendilerini ne kadar dindar hissettiğiyle ilgili bir anket yaptı. Anket, İngiltere’nin The Telegraph gazetesi tarafından yayınlandı. Sonuçlara göre Orta ve Batı Avrupa’ya nazaran Balkanlar daha dindar ve dinin günlük yaşama etkisi daha fazla.

Farklı zamanlarda yapılan üç farklı anketin sonuçları haritalandırılarak paylaşıldı. Haritaya göre, Arnavutluk ve Bulgaristan istisnaları dışında, Balkanların eski komünist devletlerinin tamamında dinin önemi ve etkisi çok büyük.

Sonuçlara göre, hem Balkanların hem de Avrupa’nın en dindar ülkeleri Kosova, Makedonya ve Romanya. Makedon toplumunun %88’i, Kosovalıların %83’ü, Romanyalıların ise %77’si kendisini dindar addediyor.

Sonrasında ise Sırbistan, Hırvatistan, Karadağ ve Yunanistan geliyor. Bu ülkelerde, insanların %70-72’lik kısmı dinin hayatlarındaki yerinin büyük olduğunu söylüyor. Bosna toplumunda ise dindar olduğunu düşünenlerin oranı, %65.

İstisna olarak belirtilen Bulgaristan’da bu oran %52’ye düşüyor. Balkanlarda batı tarzı yaşam ve düşünce biçiminin yoğun olarak gözlemlendiği tek ülke Arnavutluk. Dolayısıyla bölgede ki diğer istisnanın Arnavutluk olması şaşırtıcı değil. Arnavutluk halkının sadece %39’luk kısmı dinin önemli olduğunu düşünüyor.

İtalya’da, Katolik Kilisesi’ne ev sahipliği yaptığından dinin yoğun baskısını hissediliyor ve dindarlık oranı %74’ü buluyor. İngiltere’de %30’larda seyreden dindarlık oranı Almanya’da %34, Hollanda’da %26’ya düşüyor. Avrupa’nın batısında durum böyleyken Orta Avrupa’da konuyla alakalı bir karışıklıktan söz edilebilir. Çünkü Polonya’da %86 olan oran Çekya’da %23’e düşecek kadar geniş bir yelpazede farklılıklar gösteriyor.

Yusuf MEHMET
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.