Tsipras- Ieronymos II Görüşmesi Gerginliğe Neden Oldu

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ve Atina Başpiskoposu Ieronymos II perşembe akşamı birlikte yemek yedikten sonra ülkenin Makedonya ile yaşadığı isim krizi hakkında görüştüler. Bu görüşme, Daimi Kutsal Sinod tarafından yapılan ve kilisede ki bazı çevrelerce de desteklenen ‘Makedonya’ adının hiçbir şekilde kabul edilmeyeceği ile ilgili açıklamasına cevap olarak yorumlandı. Tsipras’ın olaya dair isim kriziyle ilgili yapılan görüşmelerde, Yunanistan’ın ulusal çıkarlarını gözeteceğine dair teminat verdiği bir mektup göndermiş olmasına rağmen böyle bir görüşmenin yapılmış olması kilisenin ikna olmadığı şeklinde açıklandı.

İkilinin görüşmesi, isim kriziyle ilgili farklı kesimlerden çıkan çatlak sesleri susturma amacını taşımakla birlikte kilisenin olaya yaklaşımının Yunan hükümeti tarafından ne kadar önemsendiğini gösterdi. Görüşme sonunda Başpiskopos, hükümetin ulusal sorunların üstesinden gelebilecek güce sahip olduğunu belirtirken, ülkede protestolar düzenlemek yerine ulusal görüş birliğinin sağlanması için uzlaşmanın öneminden bahsetti. Bu açıklama Tsipras için iki mesaj barındırıyor; Kilise ile zıtlaşmaması ve çıkacak olan protestolarda kilisenin parmağının olmayacağı bilinciyle muhalefeti suçlaması gerektiği.

Tsipras ise yaptığı açıklamada ulusal sorunlarda ulusal birlik gerektiği ve ulusal birliğin sağlanması için diyaloğun ve farklı görüşlere saygının öneminden bahsetti.

Milli birlik ve beraberliğe dikkat çeken tüm bu açıklamaların ardından cuma günü, Ana Muhalefet Partisi Yeni Demokrasi Tsipras’ın davranışını, ‘eşi benzeri görülmemiş sorumsuzluk’ diye tanımlayarak Tsipras’ı şeffaf olmamamakla suçladı. Konuyla ilgili bilgilendirmenin öncelikli olarak meclisteki muhalefet partilerine yapılması gerekirken Ieronymos ile yapılan görüşmeye muhalefetten, Tsipras’a partisinin isteklerini ulusal çıkarların önünde tuttuğu şeklinde bir tepki geldi. Bunun yanı sıra halen devam eden isim kriziyle ilgili görüşmelerin sır olarak tutuluyor olması da muhalefetin şikayetçi olduğu bir başka konu.

Yusuf MEHMET
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

48,083BeğenenlerBeğen
6,260TakipçilerTakip Et
8,641TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Explained – Politik Doğruculuk Belgesel Analizi

Politik doğruculuk diğer bir deyişle siyaseten doğruculuk günümüz popüler...

Metropol ve Birey: Kapitalizmin Kıskacında Bir Çözülme Hikâyesi

Özet Bu çalışma metropol ve birey arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ekonomi...

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...