Ivanovic Suikasti, Sırbistan- Kosova Görüşmelerini Tehlikeye Soktu

0
130

Sırp asıllı Kosovalı Lider Oliver Ivanovic’in öldürülmesinin ardından hem Sırp hem de Kosovalı analistler, AB’nin ara buluculuğunda gerçekleşen görüşmelerin geleceği hakkında endişelenmeye başladı.

Sırbistan, Ivanovic’in katili bulununcaya kadar diyalog sürecini askıya aldığını ve önümüzdeki günlerde yapılacak olan görüşmelerin hiçbirine katılmayacağını duyurdu.

AB Sözcüsü Maja Kocijancic, BIRN’e verdiği röportajda suikastın kabul edilebilir olmadığını ve soruşturmanın devam ettiğini söyledi. İki tarafın da olaya odaklanabilmesi ve gerginlik olmaması adına bu hafta yapılacak olan görüşmenin ertelendiğini de doğruladı.

Sırbistan hükümetinin Kosova’dan Sorumlu Bakanı Marko Djuric, televizyonda yaptığı açıklamada, Sırp delegasyonunun Priştine ile Brüksel’de salı günü yapılacak olan görüşmelere katılmama kararı aldığını ve Belgrad’ın görüşmeleri Ivanovic suikastının failleri bulunana kadar askıya aldığını belirtti.

Sponsorlu

Belgrad kaynaklı bir sivil toplum kuruluşu olan YUCOM Üyesi Milan Antonijevic, Ivanovic’in katilinin bulunmasının önemli olduğunun altını çiziyor ancak bu sürecin görüşmelerle ilişkilendirilmemesi gerektiğini düşünüyor.

Oliver Ivanovic, partisinin Mitroviça’daki binası önünde uğradığı saldırı sonucu salı günü hayatını kaybetmişti. Kosova’da en çok tanınan Sırp liderlerden biri olan Ivanovic Sırp Demokrasi ve Adalet Partisi’nin liderliğini de yapmıştı.

Yusuf MEHMET
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here