Balkanlarda Barış Tehlikede

‘Franss Press’ haber ajansına verdiği bir demeçte Slovenya Başbakanı Borut Pahor, Balkanlar’da çözülemeyen anlaşmazlıkların barışı tehlikeye sokabileceğini vurguladı.

Makedonya ve Yunanistan arasındaki isim sorununun, Kosova ve Sırbistan arasındaki anlaşmazlıkların, Bosna-Hersek’teki siyasi istikrarsızlığın ve benzeri konuların bölgede barışı tehdit ettiğini dile getiren Pahor, Avrupa Birliği’nin genişleme sürecine devamlılığının bu hususta önemli bir süreç olduğunu, bölgede düzen ve huzurun yitirilmesinin değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da hükümet karşıtı protesto ve ayaklanmaların akabinde de Balkanlar benzeri olaylara sahne olmuş, Belgrad’da hükümet karşıtı gösteriler ve erken seçim tartışmaları, Üsküp’te tütün üreticilerinin eylemi, Arnavutluk ve Bosna-Hersek’te yaşanan olaylar, facebook aracılığıyla örgütlenen gruplar Balkan ülkelerinde halkın huzursuzluğunu gözler önüne sermişti.

(tuicakademi-kosovahaber)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...