Barzani: Bütçe Kesintisi Savaş İlanıdır

Irak Kürdistanı devlet başkanı Mesud Barzani Bağdat hükümetine sert uyarılarda bulundu. Barzani petrol konusundaki anlaşmazlıktan dolayı federal yönetimin bütçesinin kesilmesi durumunun bir savaş ilanı olacağını ifade etti.

Barzani, siyasal partilerin petrol yasasının geçmesine destek verdiği takdirde sorunun çözüme kavuşacağını belirterek Bağdat yönetimi ve bazı kesimlerce Kürtlere yönelik düşmanlığın sürdüğünü vurguladı.  Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin petrol şirketleriyle yaptığı anlaşmaların illegal olduğunu iddia eden Irak yönetimine karşın Irak Kürdistanı yetkilileri anlaşmaların anayasa ile uyumlu olduğunu savunuyor. Irak yönetiminin ABD’den F-16 uçakları almasını da eleştiren Barzani,  Kürtlerin geçmişte olduğu gibi saldırılara maruz kalmamalarını umduğunu ancak her koşulda kendilerini savunabileceklerinin altını çizdi. Barzani daha önce Kürt halkının binlerce askerin saldırısına maruz kaldığını ifade ederek bundan korkmadıklarını asıl eleştirdiği noktanın sorunların çözümünde hâlâ tankların, uçakların ve ağır silahların kullanılması olduğunu vurguladı.

(TUİÇ Akademi, Aljazeera, Milliyet)

 

Seren Selvin Korkmaz

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...