Barzani’ye NATO Barış Ödülü

Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, dün İtalyan senatosunda bulunan NATO işlerinden sorumlu üyesi Sergio De Gregorio’dan NATO Barış Ödülünü aldı.

Mesud Barzani, Süleymaniye’de geçen hafta başlayan ve giderek tırmanan olaylardan önce bölgeden ayrılmıştı.

Gregorio, Barış Ödülünü verirken yaptığı açıklamada,” Irak’taki Kürt bölgesindeki siyasi ve demokratik deneyimin Irak ve Ortadoğu için çok iyi bir örnek olduğunu, burada farklı grup, düşüncelere ve dinlere saygı gösterildiğini, yeni Irak hükümetinin kurulmasına yönelik Barzani’nin küçümsenemez katkıları olduğu” söyledi.

Gregorio, Barzani’nin bölgedeki Hıristiyanlar’a kucak açtığı ve yardımlarda bulunduğunu, ayrıca Kürt, Arap, Türkmen, Ermeni, Keldani, Süryani, her Müslüman, Hıristiyan ve Yezidi ayrımı yapmadan Kuzey Irak’ta hoşgörü ve barış içinde birlikte yaşamayı sağlamaya çalıştıklarını anlattı.

Olaylar Halepçe’ye sıçradı

Halepçe’deki Irak Kürdistan Demokrat Partisi binasını yürümek isteyen 200 kadar gösterici peşmergeler tarafından engellenmek istendi. Parti binasına saldırmak isteyen gruba peşmergeler müdahale etti. Çıkan olaylarda çoğu peşmerge 30’dan fazla kişi yaralandı.

Ayrıca, Kuzey Irak’taki olayların tırmandığı günlerde, bölgesel Kürt parlamentosu acil toplantıya çağrıldı. Parlamento başkanı Kemal Kerküki, bütün milletvekillerin olağanüstü toplantıya katılmasını istedi.  Yapılacak toplantıda bölgedeki son durum ve Süleymaniye’deki gösterilerin ele alınacağı bildirildi.

(tuicakademi-CNN)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...