TOBB’dan Bosna’ya Büyük Destek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından, Bosna Hersek Saraybosna Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde (Koşevo Hastanesi) kurulan Omurga Cerrahisi Merkezi, 19 Şubat Cumartesi günü Devlet Bakanı Faruk Çelik ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılacağı törenle açılacak.

Kurulan Omurga Cerrahisi Merkezi, halihazırda Bosna Hersek, Sırbistan Hırvatistan, Karadağ ve Makedonya’da yapılamayan omurga ve bel kemiği ameliyatlarının bundan sonra yapılabilmesine olanak tanıyacak. Merkezde bulunan iki ameliyathanenin bütün teçhizatı TOBB tarafından hastaneye hibe edildi. Yeni cihazlarla birlikte Saraybosna Tıp Fakültesi Hastanesi Omurga Cerrahisi Merkezi bölge ülkeleri arasında en iyi ve en modern ekipmana kavuştu.

Bosna Hersek’teki savaş esnasında toplam 298 top atışının isabet ettiği ve 54 çalışanının görev başında açılan ateş sonucu öldüğü hastaneye yapılan yaklaşık 900 bin euro tutarındaki hibe, Türkiye’den Türk özel sektörünü temsilen TOBB tarafından Bosna-Hersek’e yapılan en büyük yardım olma özelliğini taşıyor.

Hibe kapsamında 3 adet X Ray cihazı, omurga spinal monitorizasyon sistemi, sterilizasyon, MR ve CT için omurga pozisyonlandırma cihazı, yıkayıcı ve dezenfektör, cerrahi el setleri, delici ve kesicilerle diğer ameliyathane ekipmanları yer aldı. Hibe ile Bosna Savaşından (1992-1995) sonra omurga ve bel kemiği sorunu olan çocukların çoğunun tedavi göremedikleri için sakat kaldıkları Bosna Hersek, Balkanlar’ın ortopedi merkezlerinden birisi olmak üzere önemli bir adım atmış oldu.

(tuicakademi, balkangunlugu)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...