Başpiskopos Türkiye’yi Suçladı

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos, KKTC’de bulunan Rum kilise ve mabetlerinin Türkiye’nin tutumu sebebiyle yıkılma aşamasına geldiğini öne sürdü. Başpiskopos Hrisostomos, Fileleftheros gazetesine yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin amacının KKTC’deki tüm Hıristiyan kilise ve mabetlerini yıkılmaya terk etmek olduğunu” savundu.

Dipkarpaz’da bulunan Apostolos Andreas Manastırı ile aynı BM programı içerisinde yer alan Larnaka’daki Hala Sultan Tekkesi’nin, manastırın restore edilmemesine karşın restorasyonunun tamamlandığını savunan Hrisostomos; “manastırda çalışmaların başlamamasında başlıca sorumlunun Türkler olmasına karşın yenileme çalışmalarının başlamasına karşı çıkan bazı Karpazlıların da sorumluluğunun bulunduğunu” öne sürdü.

Hrisostomos, kendisinin, girişimin BM’den gelmiş olmasından ötürü “olayları gidişatına bırakma” önerisinde bulunduğunu ancak Sen Sinod meclisi toplantısında yer alan bazı papazların bölge halkının taleplerini desteklediklerini ve bir papazın da bölge sakinlerinin istediği gibi yenileme yapılması için maddi destek önerisinde bulunduğunu” açıkladı.      (tuicakademi, cha)

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...