Dışişleri Bakanı Davutoğlu Macaristan’da

Macaristan Dışişleri Bakanı Janos Martony’nin resmi davetlisi olarak dün sabah Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, resmi temaslarını bitirdikten sonra bu ülkeye ziyarette bulunan Makedonya Cumhurbaşkanı Georgi İvanov ile Intercontinental Otel’de bir araya geldi.

Kabulde, Makedonya Cumhurbaşkanı’nın ülkesiyle ilgili gelişmeleri Bakan Davutoğlu’na anlattığı belirtildi. Görüşmenin ardından açıklama yapan Bakan Davutoğlu, Makedonya Cumhurbaşkanı’nın kendisinin Budapeşte’de olduğunu duyduğunu ve görüşmek istediğini söyledi. İvanov ile Makedonya ve Türkiye arasındaki ilişkileri, Balkanlar’daki genel durumu değerlendiklerini söyleyen Davutoğlu, özellikle Yunanistan’ın Makedonya ile yaşadığı isim krizi hakkında bilgi aldığını, diplomasi açısından yararlı bir görüşme olduğunu kaydetti.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 14-15 Nisan 2011 tarihlerinde Berlin’de düzenlenecek NATO Dışişleri Bakanları Gayrı resmi Toplantısına iştirak edecek. Toplantıda Libya ve Kuzey Afrika’daki gelişmeler, Afganistan, Ortaklık ilişkileri, NATO-AB ve NATO-Rusya Federasyonu ilişkileri başlıca gündem maddelerini oluşturacak. Toplantı çerçevesinde Kuzey Atlantik Konseyi (KAK), NATO-Rusya Konseyi (NRC), NATO-Gürcistan Komisyonu (NGC) ve NATO-Ukrayna Komisyonu (NUC) Bakanlar düzeyinde toplanacak, ayrıca NATO’nun Libya’ya yönelik yürüttüğü harekâta katkı sağlayan Ortak ülkeler ve ISAF Harekatına katkıda bulunan NATO-dışı ülkelerle de birer toplantı gerçekleştirilecek. Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun toplantı marjında bazı mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmesi de öngörülüyor.

(tuicakademi, cha, zaman)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...