Belçika Başbakanı’nın Sınır Dışı Edilen Sudanlılar Konusunda AB’den Yardım Talebi

Belçika Başbakanı Charles Michel, AB’yi aradı ve ülkesinden sınır dışı edilen iddialara göre bu esnada işkence gören Sudanlılar konusunda yardım ve uzlaşma talep etti. Michel’in koalisyon hükümeti, Mülteci ve Göç  Bakanı Theo Francken’in, Sudanlı göçmenleri tespit etmek için Eylül ayında Hartum’dan  yetkilileri davet etmesinden sonra bir kargaşa yaşandı ve yaklaşık bir düzine kadarını sınır dışı etti. Michel, “Bu konudaki tartışmaları tetiklemek için Avrupa düzeyinde inisiyatifler üstleneceğim. Bu gelecek için temel oluşturuyor. “dedi.

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en kötü göç krizine kapıldığından dolayı tartışmalar son üç yılda Avrupa Birliği’nde artıyor. Belçika’nın Merkez Sağ Koalisyon Hükümeti, Francken gibi Flaman ayrılıkçıların da dahil olduğu,  muhalefet ve insan hakları grupları Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in hükümeti olan bir diktatörlükle işbirliği yapmakla suçlandı. Beşir, Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından soykırım ve çatışmayla ilgili savaş suçlarıyla ilgili olarak aranıyor. Beşir suçlamaları reddetti.

Michel, AB’yi insanları işkence ya da aşağılayıcı ve insanlık dışı muamele ya da cezalardan koruyan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin üçüncü maddesini tartışmasını istediğini söyledi.

Gamze AZMAN
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...