Avusturya’da Aşırı Sağ Koalisyonunu Protesto

20 binden fazla kişi 13 Ocak Cumartesi günü Avusturya’nın başkenti Viyana’da, aşırı sağ koalisyonunun göçmenlik ve sosyal politikalarını protesto etti. Polisin 20 bin olarak açıkladığı protestonun, göstericiler tarafından en az 60 bin kişi olduğu iddia ediliyor.

Cumartesi günkü göstericiler, 1938 yılında Nazi Almanyası’nın Avusturya ilhak etmesini ima eden, “Kurz ve Strache’ye tahammül edenler 1938’i de alkışlayanlardır.” şeklinde sloganlar taşıdı. Diğer afişlerde ise, “Direniş ve nazilerin başa geçmelerine izin vermeyin!” gibi sloganlar kullanıldı.

Şehrin en önemli alışveriş caddelerinden Mariahilfer Strasse’yi trafiğe kapatan göstericiler, yaklaşık 2 saat süren yürüyüşün ardından Hofburg Sarayı’nın önündeki Kahramanlar Meydanı’nda toplandı. Toplanan kalabalık karanlığı akıllı telefonlarının ışığıyla aydınlatarak tepkilerini gösterdiler.

Kurulan koalisyonla Avusturya’da 1950’li yıllarda eski nazilerin kurmuş olduğu FPÖ, 2000-2005 yıllarından sonra ikinci kez hükümete girmiş oluyor. İlk kez hükümete girdiklerinde ülke için uluslararası çevrelerde utanç kaynağı olmuş ve ülke içinde bir dizi protestolara sebep olmuşlardı. O günlerden sonra imajını yumuşatarak yenileyen FPÖ, 15 Ekim’de yapılan seçimlerde bu şekilde oyların yüzde 26’sını elde etti. Kurz, ÖVP’nin başına mayıs ayında geçmiş ve duruşunu iyice sağa çekerek ekim ayındaki seçimlerden lider çıkmayı garantilemişti.

Mustafa BİLGİN
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...