Avusturya’da Aşırı Sağ Koalisyonunu Protesto

20 binden fazla kişi 13 Ocak Cumartesi günü Avusturya’nın başkenti Viyana’da, aşırı sağ koalisyonunun göçmenlik ve sosyal politikalarını protesto etti. Polisin 20 bin olarak açıkladığı protestonun, göstericiler tarafından en az 60 bin kişi olduğu iddia ediliyor.

Cumartesi günkü göstericiler, 1938 yılında Nazi Almanyası’nın Avusturya ilhak etmesini ima eden, “Kurz ve Strache’ye tahammül edenler 1938’i de alkışlayanlardır.” şeklinde sloganlar taşıdı. Diğer afişlerde ise, “Direniş ve nazilerin başa geçmelerine izin vermeyin!” gibi sloganlar kullanıldı.

Şehrin en önemli alışveriş caddelerinden Mariahilfer Strasse’yi trafiğe kapatan göstericiler, yaklaşık 2 saat süren yürüyüşün ardından Hofburg Sarayı’nın önündeki Kahramanlar Meydanı’nda toplandı. Toplanan kalabalık karanlığı akıllı telefonlarının ışığıyla aydınlatarak tepkilerini gösterdiler.

Kurulan koalisyonla Avusturya’da 1950’li yıllarda eski nazilerin kurmuş olduğu FPÖ, 2000-2005 yıllarından sonra ikinci kez hükümete girmiş oluyor. İlk kez hükümete girdiklerinde ülke için uluslararası çevrelerde utanç kaynağı olmuş ve ülke içinde bir dizi protestolara sebep olmuşlardı. O günlerden sonra imajını yumuşatarak yenileyen FPÖ, 15 Ekim’de yapılan seçimlerde bu şekilde oyların yüzde 26’sını elde etti. Kurz, ÖVP’nin başına mayıs ayında geçmiş ve duruşunu iyice sağa çekerek ekim ayındaki seçimlerden lider çıkmayı garantilemişti.

Mustafa BİLGİN
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]
Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri Röportaj: Kapitalizmin Üstesinden Nasıl Geliriz?

Tom Wetzel, planlı bir sosyalist ekonominin nasıl görüneceğini ve sosyalizmi gerçeğe dönüştürmek için ihtiyacımız olan stratejiyi açıklıyor.

Çeviri: Avrupa Kendi Çöküşüne Giden Yolda Birleşmiş Durumda

Bu yazı, Jan Krikke’nin ‘Asia Times’ için kaleme almış olduğu “Europe united on road to its own decline” başlıklı makaleden çevrilmiştir.

Uluslararası Hukuk Değerlendirmesi ve KKTC’nin Deniz Yetki Alanları

Deniz Çalışmaları stajyeri Halit Gür'ün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarını değerlendirdiği araştırma yazısı yayında!

TUİÇ Üniversite Elçileri Başvuruları Açıldı!

Siz de TUİÇ Üniversite Elçisi olmak istiyorsanız, linkte yer alan başvuru formunu doldurabilirsiniz.