Guatemala, Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e Alıyor

ABD’nin ardından Orta Amerika ülkesi Guatemala’ da İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı aldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 6 Aralık’ta yaptığı açıklamayla, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına tepkiler sürerken aynı doğrultuda bir karar da Guatemala’dan geldi. ABD gibi Guatemala’ da Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağını duyurdu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından, büyükelçiliğin taşınması için gerekli çalışmalara başlanması konusunda Guatemala Dışişleri Bakanlığına talimat verdiğini ifade etti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahşon, Bu önemli karardan ötürü Guatemala’ya teşekkür etti. Böylece ABD’nin ardından büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağını açıklayan ilk ülke Guatemala oldu.

ABD’nin açıklaması üzerine Kudüs’ün, İsrail’in Başkenti olmasının BM kararlarına uygun olmadığının belirtilmesiyle Türkiye ve Yemen önderliğinde tasarı hazırlandı, 193 üyeli BM Genel Kurulu’nda ki 128 ülkenin tasarı lehinde oy verdiği oturumda, 35 ülke çekimser kalmıştı. 21 ülke ise oylamaya katılmamıştı. D.Trump, tasarının lehine oy kullanan ülkelere Amerikan yardımı yapılmayacağı yönünde açıklama yapmıştı.

Guatemala, oylamada ret oyu veren bir başka Orta Amerika ülkesi, Honduras ile birlikte topraklarındaki güvenlik sorunlarını aşmak için büyük oranda ABD finansmanından faydalanıyor bu sebep, Guatemala’yı dış politikada ABD’nin ciddi seviye de güdümünde olmasına yol açıyor.

Alperen İÇLİ
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...